PROSINEC 2008: Dánsko zemí roku na BioFach 2009

Ať již sochu malé mořské víly v Kodani, 7 000 km dlouhé pobřeží Jutského poloostrova nebo několik stovek ostrovů: Dánsko, země mezi Severním a Baltickým mořem může mnohé nabídnout - a to i co se týče výrobků z ekologického zemědělství.  

V nákupních koších německých zákazníků nakupujících biopotraviny tak skončí mnohé výrobky dánského původu. Dánsko je nejen průkopníkem v oblasti větrné energie, ale i ve spotřebě biopotravin zaujímají Dánové vedoucí postavení. Když se v době od 19. do 22. února 2009 sejde mezinárodní trh bioproduktů na dvacátém jubilejním veletrhu BioFach v Norimberku, přivítá vystavovatele i návštěvníky z řad odborné veřejnosti čerstvý závan skandinávské atmosféry ve veletržních halách: Dánsko bude zemí roku 2009.

Dánsko vede v rámci EU ve spotřebě biovýrobků

Průměrně vydá každý Dán 80 EUR ročně za biopotraviny. Dánští spotřebitelé tak zaujímají v rámci EU první místo. Před nimi je pouze Švýcarsko, které není členskou zemí EU, s roční spotřebou v hodnotě 102 EUR. V porovnání - v Rakousku činí roční spotřeba na osobu 64, v Německu 56 EUR. Ve středu pole jsou Britové (47 EUR), Švédi (42 EUR), Italové (32 EUR), Nizozemci (28 EUR) a Francouzové (27 EUR).

Již v 80. a 90. letech bylo Dánsko, které má 5,4 mil. obyvatel, průkopníkem v oblasti biopotravin. Zavedením státní pečeti, která ručí za ekologičnost, se podařilo v roce 1987 dát jistotu jak spotřebitelům, tak i zemědělcům. Po nárůstu obratu biopotravin o 18 % v roce 2006 se v roce 2007 tento obrat zvýšil od dalších úctyhodných 33 %, jak uvádí Oborový svaz Organic Denmark.

Maloobchod dosáhl obratu 450 mil. EUR. Při zahrnutí všech prodejních cest tato hodnota činí dokonce téměř 680 mil. EUR. Počet ekologických farem činil v roce 2007 2 889 z celkového počtu 45 370 farem. 164 000 ha a tedy 6 % celkové zemědělsky využívané plochy se obhospodařuje ekologicky. Svaz Organic Denmark zastupuje 3 000 členů, kteří se skládají z 800 ekologických zemědělců, 100 výrobců a spotřebitelů.

Podíl bio výrobků na trhu činí 6,5 %

K ekologickým výrobkům, po kterých je v Dánsku zvlášť vysoká poptávka, patří ovoce a zelenina. U mléčných výrobků vydají Dánové již každou čtvrtou dánskou korunu za bio výrobky. U čerstvého mléka se dosahuje podílu na trhu ve výši 30 %, u vajec 17 %. Celkově mají bio výrobky v Dánsku podíl na trhu ve výši 6,5 %, což je více než dvojnásobek oproti Německu, kde podíl na trhu činí cca 3 %. Silným tahounem v oboru je klasický obchodní řetězec Irma, který v roce 2007 zvýšil svůj obrat biopotravin o 13 % a v současné době dosahuje více než 20 % svého celkového obratu s biovýrobky. Obrat biopotravin v různých řetězcích supermarketů v zemi se v 2007 v porovnání s minulým rokem zvýšil o 29 až 35 %. Jednomu velkému řetězci diskontních prodejen se podařilo zvýšit obrat s biopotravinami dokonce o 60 %.

Zvlášť oblíbené jsou biovýrobky v dánském hlavním městě: v Kodani se odhaduje podíl biopotravin na spotřebním trhu na 10-12 %. Podíl potravin ve školách, v sociálních zařízeních, v nemocnicích a na úřadech pochází ze 45 % z bioprodukce. Do roku 2009 se usiluje o dosažení podílu ve výši 90 %. Rozpočet na školní stravování se v roce 2008 ztrojnásobil na 2 mil. EUR.

Dánské vývozní produkty se těší velké poptávce

Vedle výroby pro tuzemský trh hraje důležitou roli i vývoz: čerstvé mléko, sýry z kravského a kozího mléka, pivo, ovocné šťávy, marmelády a prvotřídní pralinky patří k dánskému vývoznímu sortimentu. Pro Dány leží země s největším trhem s biopotravinami v Evropě, Německo, přímo přede dveřmi. Území se silným odbytem, jako je oblast kolem Hamburku a Berlína jsou velice dobře dosažitelná.

Dánský objem vývozu činil v roce 2006 již téměř 37 mil. EUR. V roce 2007 prodala Arla Foods, největší mlékárna v zemi a současně největší mlékárna v Evropě, 430 mil. kg biomléka v Dánsku a ve Švédsku,  z toho jen v Dánsku 300 mil. kg. Již dnes dodává biomléko ve velkých množstvích do diskontů i klasických řetězců supermarketů v Německu. Dle údajů podniku by bez problémů byl možný odbyt dalších 100 mil. kg. Silná poptávka přichází nejen z Německa, ale i z Velké Británie. Od ledna 2008 dodává mlékárna máslo v bio kvalitě britským řetězcům Asda, Waitrose a Sainsburys. Dánští zpracovatelé biopotravin se v roce 2007 odvážili realizovat doposud největší marketinkovou akci v zahraničí. Devět výrobců prezentovalo v říjnu úspěšně celkem 20 výrobků na „Dánských týdnech" ve 300 německých filiálkách prodejen Tegut.

Vzestupné tendence v specializovaném obchodě

Téměř 90 % obratu biopotravin v Dánsku je dosahováno v klasickém maloobchodě. Vývoj ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou za klasickým obchodem dlouho pokulhával. První dánský supermarket s biopotravinami, který byl založený v létě 2006, Egefeld, se mezitím dobře prosadil.

Zákazníci ho zvolili nejlepším novým obchodem v Kodani, a také městská část Fredriksberg, kde Egefeld sídlí, uctila jeho založení podnikatelskou cenou. V poslední době byla otevřena celá řada prodejen na farmách a menších prodejen s bioprodukty. Také v gastronomii jsou bioprodukty silně na vzestupu. Několik malých kaváren a jedna gurmánská restaurace nabízejí v Kodani svým hostům kulinářské bio zážitky.

Bio vyráběné v Dánsku s nejlepší perspektivou do budoucnosti

Dánsko sází i do budoucna na potraviny z ekologické výroby, výroba má být dále stimulována. Experti na trh předpovídají obchodu s biovýrobky skvělé perspektivy. Agentura Kairos Future, Švédsko, počítala již v roce 2007 s dalšími deseti lety bio boomu. V roce 2017 by mohlo přibližně 20 až 30 % všech potravin nést státní bio pečeť. Svaz Organic Denmark růst účinně podporuje. V lednu vydal svaz nový magazín Økologisk, který bude čtyřikrát ročně kombinovat životní styl s tipy pro spotřebitele. Koncem roku 2007 byl založen dětský klub Økobarn, který se setkal s velkým zájmem u mladých rodičů. Ministryně zemědělství a výživy, Eva Kjer Hansen, se zasadila o založení mezinárodního výzkumného centra pro ekologii a zemědělství v Dánsku. Ve výzkumu pro ekologické zemědělství je Dánsko již dnes propagátorem nového směru v Evropě.

Očekává se zdvojnásobení dánské účasti na veletrhu BioFach 2009

Dánská účast na veletrzích BioFach a Vivaness 2008 se zvýšila na potěšitelných 30 vystavovatelů. Toto číslo by se mělo v roce 2009 zdvojnásobit.

Důležitým sortimentem je vedle mléčných výrobků a uzenin také pivo, ovocné šťávy, marmelády, ryby, pečivo, mražená zelenina a sušené výrobky. Ministryně Hansen zdůraznila při příležitosti veletrhu BioFach 2008 v Norimberku velký význam kvality a hodnověrnosti v rámci oboru. Co se týče dalšího vývoje sektoru, je pro Dánsko důležitá především dobrá spolupráce mezi politikou a všemi zúčastněnými subjekty na trhu.

Zdroj: BioFach.de

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,