Prodej fairtradových komodit na Slovensku loni výrazně vzrostl

Fair_trade_logo_1.jpg Objemy klíčových fairtradových surovin spotřebovaných na slovenském trhu v roce 2017 ve srovnání s předchozím rokem výrazně vzrostly.   

„U kávy, která je jakousi vlajkovou lodí Fairtrade, jde o nárůst více než padesátiprocentní, prodej výrobků s fairtradovým kakaem vzrostl dokonce o více než dvě stě procent,“ říká Hana Chorváthová, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko a připomíná, že podobně dynamický byl meziroční růst slovenského trhu s Fairtrade výrobky i v předchozím období: „Prodeje na slovenském trhu sledujeme od roku 2014, klíčové ukazatele, jako je prodej kávy nebo kakaa, se zvyšují pravidelně o desítky procent. Jen pro srovnání, v roce 2014 se na Slovensku prodalo 33 tun certifikované Fairtrade kávy, loni už to bylo 130 tun.“

Růst objemů prodaných fairtradových surovin je důležitý. „Čím více výrobků s certifikací Fairtrade se na trhu uplatní, tím více jich pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky mohou prodat za podmínek Fairtrade – tedy za cenu, která skutečně pokrývá náklady včetně jejich práce,“ vysvětluje Chorváthová. Kromě zaručené minimální výkupní ceny poskytuje systém Fairtrade pěstitelům ještě takzvaný fairtradový příplatek. „Ten jim slouží k tomu, aby mohli investovat do rozvoje svých farem, ale také svých komunit, například do stavby škol, zajištění nezávadné pitné vody a podobně. Za produkty, které si loni koupili slovenští zákazníci, získala družstva farmářů na fairtradovém příplatku 95 tisíc eur, o 106 procent více než v roce 2016,“ říká Chorváthová.

Podíl fairtradové kávy stoupl z 0,47 na 0,7 procenta, celkem jí Slováci loni vypili 15 milionů šálků

Na slovenském trhu se loni prodalo 130 tun fairtradové kávy (meziroční nárůst 56 %). Jedná se o hmotnost nepražených zrn, která odpovídá zhruba 104 tunám pražené zrnkové kávy. Při celkové spotřebě kávy v SR, kterou udává Štatistický úrad Slovenskej republiky, to znamená podíl 0,7 % (v roce 2016 to bylo 0,47 %). Z takového množství fairtradové kávy by se dalo připravit téměř 15 milionů šálků. To pro lepší představu znamená, že každý Slovák včetně nemluvňat vypil v roce 2017 téměř tři šálky fairtradové kávy. 

Mezi největší prodejce fairtradové kávy na Slovensku patří Tchibo, OMV (prodej na čerpacích stanicích) a MIKO káva, významně rostou i prodeje společností LIDL (mimo jiné zavádí fairtradovou kávu do svých nápojových automatů), Segafredo Zanetti a Cafe Agust.

Rekordní růst spotřeby fairtradového kakaa a cukru

O 212 % vzrostla loni na slovenském trhu spotřeba fairtradového kakaa. Je to důsledek zavedení Fairtrade programu pro kakao (Fairtrade cocoa programme), který funguje již od roku 2014, zjednodušuje zpracovatelům podmínky při výrobě produktů z fairtradového kakaa a pěstitelům kakaa dává více příležitostí k uplatnění jejich produkce za podmínek Fairtrade. Díky tomu se výrobky s fairtradovým kakaem uplatňují stále více i ve velkých obchodních řetězcích. Například LIDL SK v loňském roce zavedl do svého sortimentu řadu výrobků z Fairtrade programu pro kakao a prodal tak výrobky z faitradového kakaa vyrobeného z 97 tun kakaových bobů. Podobný nárůst zaznamenal i řetězec Kaufland.

Podobně se díky Fairtrade programu pro cukr podařilo na slovenském trhu uplatnit více fairtradového třtinového cukru, celkem 14 tun, což je dvakrát tolik, co v roce 2016. Zásluhu na tom má především prodej ochucených nápojů společnosti Voslauer v síti dm drogerií.

Za nárůstem spotřeby fairtradové bavlny (20 tun v roce 2017) pak stojí hlavně řetězec Kaufland, který do uniforem z fairtradové bavlny (trička, košile) oblékl všechny své zaměstnance.

Zdroj: tisková zpráva

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,