Proč má bio smysl?

Mezi spotřebiteli se můžeme setkat s názorem, že biopotraviny jsou výdobytkem moderní doby a jen současnou módou, která je dána větším zájmem o zdravý životní styl a která jen má z naší kapsy vymámit peníze. Je to opravdu tak?  

Některé studie dokonce tvrdí, že biopotraviny jsou závadnější než potraviny z konvenční produkce kvůli obsahu velkého množství dusičnanů. Je to tvrzení, které pokud o bio něco víme, odporuje zdravému selskému rozumu a v pozadí těchto studií je cítit velké lobby potravinářských koncernů.

Biopotraviny jsou návratem k potravinám, které jsou vyprodukovány za použití tradičních osevních postupů a v souladu se životním prostředím

Pojďme se na tento problém podívat i z druhé strany. V rostlinné produkci biopotraviny znamenají návrat k potravinám, které tu ještě před šedesáti a více lety byly zcela běžné, a které nebyly znečištěny průmyslovými hnojivy a pesticidy. Biopotraviny jsou návratem k potravinám, které jsou vyprodukovány za použití tradičních osevních postupů a v souladu se životním prostředím. Až v poválečném období se začaly léty osvědčené postupy pěstování zemědělských plodin, jako např. hnojení chlévským hnojem, zelené hnojení, střídání plodin s využitím úhorů, ochranné postřiky na přírodní bázi, dále přirozený boj se škůdci apod., nahrazovat jinými postupy za použití pesticidů určených na ochranu např. před škůdci a plísněmi. Začala masová, konvenční produkce zaměřená na dosažení co největšího zisku a produkce bez ohledu na důsledky pro životní prostředí. Tím se zhoršilo nejen životní prostředí, ale i kvalita potravin spojená s jejich neblahým důsledkem na zdraví člověka. V masném a mléčném průmyslu je certifikát bio zárukou, že zvířata netrpí a je s nimi dobře zacházeno.

Hlavní přínos biopotravin spočívá v šetrnosti zpracovatelského postupu k životnímu prostředí a v jejich zdravotní nezávadnosti.

Co pochybné a jednostranně zaměřené studie zapomněly zmínit je to, že hlavní přínos biopotravin spočívá v šetrnosti zpracovatelského postupu k životnímu prostředí a v jejich zdravotní nezávadnosti. Při koupi biopotravin máme záruku, že nejsou geneticky modifikovány (GMO), že se zvířaty nebylo zacházeno nehumánně a maso zvířat neobsahuje hormonální látky a antibiotika, dále že při pěstování nebyly použity pesticidy, průmyslová hnojiva, postřiky atp.

Biopotraviny dávají naději našim dětem, že i pro ně bude zachována zdravá půda.

Selský rozum nám napoví, že není možné, aby masově pěstované chemicky ošetřovné potraviny, byly zdravější než biopotraviny pěstované tradičními, staletí ověřenými postupy bez použití chemických látek. Kvalita biopotravin je zajištěna přísnými předpisy a důslednými kontrolami.

Biopotraviny jsou nadějí, že zdravá půda bude zachována i dalším generacím. Odpůrci biopotravin tvrdí, že bio nemá smysl, protože je půda zamořená různými chemikáliemi. Ano, půda, na které se biopotraviny pěstují, není zcela prostá nežádoucích látek, které do ní byly léta dodávány, ale při bio produkci se do půdy už žádné chemikálie nedodávají a v tom tkví ten smysl. Výzkumy prokázaly, že pokud by se pěstovalo pouze v režimu bio, půda by se časem sama očistila.

Řekněte sami, má to smysl? Dáte i vy své ANO biopotravinám?

Bc. Tomáš Jelínek

www.bio-shopping.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,