Proč má bio smysl?

Mezi spotřebiteli se můžeme setkat s názorem, že biopotraviny jsou výdobytkem moderní doby a jen současnou módou, která je dána větším zájmem o zdravý životní styl a která jen má z naší kapsy vymámit peníze. Je to opravdu tak?  

Některé studie dokonce tvrdí, že biopotraviny jsou závadnější než potraviny z konvenční produkce kvůli obsahu velkého množství dusičnanů. Je to tvrzení, které pokud o bio něco víme, odporuje zdravému selskému rozumu a v pozadí těchto studií je cítit velké lobby potravinářských koncernů.

Biopotraviny jsou návratem k potravinám, které jsou vyprodukovány za použití tradičních osevních postupů a v souladu se životním prostředím

Pojďme se na tento problém podívat i z druhé strany. V rostlinné produkci biopotraviny znamenají návrat k potravinám, které tu ještě před šedesáti a více lety byly zcela běžné, a které nebyly znečištěny průmyslovými hnojivy a pesticidy. Biopotraviny jsou návratem k potravinám, které jsou vyprodukovány za použití tradičních osevních postupů a v souladu se životním prostředím. Až v poválečném období se začaly léty osvědčené postupy pěstování zemědělských plodin, jako např. hnojení chlévským hnojem, zelené hnojení, střídání plodin s využitím úhorů, ochranné postřiky na přírodní bázi, dále přirozený boj se škůdci apod., nahrazovat jinými postupy za použití pesticidů určených na ochranu např. před škůdci a plísněmi. Začala masová, konvenční produkce zaměřená na dosažení co největšího zisku a produkce bez ohledu na důsledky pro životní prostředí. Tím se zhoršilo nejen životní prostředí, ale i kvalita potravin spojená s jejich neblahým důsledkem na zdraví člověka. V masném a mléčném průmyslu je certifikát bio zárukou, že zvířata netrpí a je s nimi dobře zacházeno.

Hlavní přínos biopotravin spočívá v šetrnosti zpracovatelského postupu k životnímu prostředí a v jejich zdravotní nezávadnosti.

Co pochybné a jednostranně zaměřené studie zapomněly zmínit je to, že hlavní přínos biopotravin spočívá v šetrnosti zpracovatelského postupu k životnímu prostředí a v jejich zdravotní nezávadnosti. Při koupi biopotravin máme záruku, že nejsou geneticky modifikovány (GMO), že se zvířaty nebylo zacházeno nehumánně a maso zvířat neobsahuje hormonální látky a antibiotika, dále že při pěstování nebyly použity pesticidy, průmyslová hnojiva, postřiky atp.

Biopotraviny dávají naději našim dětem, že i pro ně bude zachována zdravá půda.

Selský rozum nám napoví, že není možné, aby masově pěstované chemicky ošetřovné potraviny, byly zdravější než biopotraviny pěstované tradičními, staletí ověřenými postupy bez použití chemických látek. Kvalita biopotravin je zajištěna přísnými předpisy a důslednými kontrolami.

Biopotraviny jsou nadějí, že zdravá půda bude zachována i dalším generacím. Odpůrci biopotravin tvrdí, že bio nemá smysl, protože je půda zamořená různými chemikáliemi. Ano, půda, na které se biopotraviny pěstují, není zcela prostá nežádoucích látek, které do ní byly léta dodávány, ale při bio produkci se do půdy už žádné chemikálie nedodávají a v tom tkví ten smysl. Výzkumy prokázaly, že pokud by se pěstovalo pouze v režimu bio, půda by se časem sama očistila.

Řekněte sami, má to smysl? Dáte i vy své ANO biopotravinám?

Bc. Tomáš Jelínek

www.bio-shopping.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,