PRO-BIO rozšiřuje hranice své působnosti směrem na jih

Czech_arctic_station110.jpg Nejvzdálenějším odběratelem našich biopotravin je od letošního roku česká vědecká stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě .  

Objemná zásilka s biopotravinami ze Starého Města pod Sněžníkem bude tvořit základ jídelníčku dvacetičlenné expedice polárníků především z Masarykovy univerzity v Brně (http://polar.sci.muni.cz/) a dalších institucí. Polárníci využijí například 100 kg špaldové celozrnné mouky na pečení vlastního chleba, kuskus, müsli, těstoviny, špaldové kafe a další bioprodukty.

Lo___s_pol__rn__ky.jpgV čele se správcem stanice  Pavlem Kaplerem se expedice vydá na ostrov přesně na Silvestra letošního roku. Průměrná délka cesty na ostrov Jamese Rosse trvá 10 dnů. Expedice se dopraví nejprve „civilním“ letem co nejblíže, tedy do jihoamerické Ohňové Země, konkrétně do města Punta Arenas, kde na ně již budou čekat naše biopotraviny, které na cestu vyrazily s předstihem. Z patagonského Punta Arenas je čeká cesta chilským vojenským ledoborcem Almirante Oscar Viel přes bouřlivý Drakeův průliv a souostroví Jižní Shetlandy až k ostrovu Jamese Rosse.

Hlavní náplň expedice tvoří především výzkumy z oblasti klimatologie, rostlinné fyziologie, parazitologie, glaciologie, geologie, či mikrobiologie. Antarktida je velmi důležitou oblastí pro zachování rovnováhy planetárního systému Země. Vzhledem k jejímu možnému ohrožení v důsledku globálního oteplování je výzkum ledovců a vývoj změn všech tamních ekosystémů jednou z nejdůležitějších priorit světové vědy. Čeští vědci se budou zabývat rovněž paleontologickými výzkumy, které započaly již v uplynulých sezónách, kdy byl v Antarktidě nalezen např. vůbec první doložený druh fosilní houby.

PRO_BIO_150.jpgSpojení mezi antarktickými vědci a bioprodukty by na první pohled možná hledal málokdo. Přesto ale mají tyto dva zdánlivě vzdálené obory mnoho společného. Extrémní podmínky, které na ostrově Jamese Rosse panují, si žádají uzpůsobení jídelníčku a využití praktických, rychle a snadno připravitelných pokrmů s vysokou nutriční hodnotou. Výběr našich biopotravin byl proto navržený tak, aby tyto požadavky splňoval, a aby si členové expedice mohli připravovat pokrmy z kvalitních surovin bohatých na živiny a energii. Navíc poslání naší firmy, podporující návrat šetrného způsobu hospodaření a zachování zdravé planety, je rovněž vlastní všem českým polárním vědcům i technikům účastnícím se expedic do Antarktidy.

Zdroj: tisková zpráva PRO-BIO, obchodní společnost s r.o.

Foto: Pavel Kapler

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,