Přísné kontroly ekologických zemědělců zajišťují bezpečnost tuzemských biopotravin

Probio_logo.jpg České biopotraviny jsou bezpečné.  Ani dovozové biookurky se jako zdroj nákazy způsobující krvácivé průjmy nepotvrdily.   PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců usiluje o rozptýlení nedůvěry, kterou v posledních dnech napomohlo rozšířit i vyjádření ministra zemědělství Ivana Fuksy.  

Ekologičtí zemědělci razantně odmítají tvrzení, že v případě českých biopotravin existuje zdravotní riziko. Kontroly jsou přísné. Zahrnují i dodržování správných agrotechnických postupů.

České biopotraviny jsou bezpečné, náš kontrolní systém podobný problém nepřipustí,“ ujistila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. V českém systému ekologického zemědělství fungují kontrolní a certifikační organizace, které zajišťují odbornou nezávislou kontrolu a certifikaci bioproduktů a biopotravin včetně postupů jejich produkce.  

Ekologičtí zemědělci se k půdě a následně i k plodinám i k zelenině chovají mnohem šetrněji a nepoužívají hnojiva, která by mohla znehodnotit životní prostředí nebo plodiny samotné,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

 Z tohoto důvodu je zcela mylné se domnívat, že by některý z ekologických producentů biozeleniny polil močůvkou vzrostlé plodiny, jak naznačil ministr zemědělství Ivan Fuksa. „V praxi českých ekologicky hospodařících zelinářů se močůvka jako hnojivo nepoužívá. Pěstitelé biozeleniny v naprosté většině používají pouze hnojení vyzrálým hnojem nebo kompostem před zasetím plodiny a největší důraz je kladen na zelené hnojení, které do půdy dodává potřebný dusík. Většina ekologických zemědělců praktikuje ustájení na hluboké podestýlce, tj. systém chovu zvířat bez produkce močůvky,“ vysvětlil Tomáš Klejzar, místopředseda PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Tradiční české spotřebitele biopotravin ani aféra s údajně kontaminovanými dovozovými biookurkami nerozkolísala. Naši zemědělci rozhodně neznamenali klesající zájem o domácí ekologické produkty, o kterých si jsou zákazníci stoprocentně jistí, ze kterého pole pochází a kdo je pěstoval.  „Možná, že to dokonce domácím pěstitelům biozeleniny pomůže,“ domnívá se Petr Weidenthaler, pěstitel biozeleniny z Velehradu. Podle něj zprávy o kontaminovaných dovozových okurkách naštěstí chování jeho zákazníků nezměnily. Vedení PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců oceňuje, že navzdory výrokům ministra zemědělství Ivana Fuksy o rizikovosti biopotravin se čeští konzumenti biopotravin řídí svými dobrými zkušenostmi s místní bioprodukcí a zdravým rozumem.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců podporuje právě podobnou lokální produkci. Připouští, že produkty, které nejsme schopni kvůli klimatickým a jiným podmínkám vyrobit, můžeme dovézt. „Zároveň si však musíme si být vědomi zvýšených rizik spojených s přepravou na velké vzdálenosti. Co vyrobit můžeme, není důvod dovážet,“ uzavřela Kateřina Nesrstová.

O možnostech, které mají čeští producenti biopotravin, budou jednat účastníci letošní Bioakademie, konference ekologického zemědělství. Na přelomu června a července se v Lednici na jižní Moravě zaměří právě na místní produkty, regionální produkci a odbyt biopotravin.

PRO-BIO  Svaz ekologických zemědělců má v současné době 656 členů. Sdružuje 581 farmářů, 75 bioprodejen a 275 členů PRO-BIO Ligy, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu sídlí v Šumperku.

Zdroj: Tisková zpráva PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců

Další zprávy ke kauze kontaminovaných potravin v Německu a reakce českých médií:

Produkce biopotravin opět v rukou novinářů aneb nová příležitost osvětlit, jak to s biopotravinami doopravdy je

Reakce UKZUZ na článek MF DNES o biopotravinách

Média útočí proti biopotravinám a jejich konzumentům

Biookurky z Country Life nebezpečné bakterie neobsahovaly

Bakteriální nákaza v severním Německu a ekologický způsob produkce zeleniny

Aktuální informace z Německa ohledně okurek podezřelých z kontaminace E. coli

Šéf Country Life odpovídal on-line na dotazy ohledně okurek ze Španělska

Prohlášení ohledně rizikových okurek ze Španělska

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,