Přímý prodej mléka v automatech by měla řešit novela

Státní veterinární správa připravuje novelu veterinárního zákona, která by legislativně zakotvila přímý prodej surového mléka v automatech. Ten v posledních měsících v Česku kvůli nízkým výkupním cenám mléka využívá stále více zemědělců , v legislativě pro něj přitom neplatí prakticky žádné normy.  

Státní veterinární správa připravuje novelu veterinárního zákona, která by legislativně zakotvila přímý prodej surového mléka v automatech. Ten v posledních měsících v Česku kvůli nízkým výkupním cenám mléka využívá stále více zemědělců, v legislativě pro něj přitom neplatí prakticky žádné normy.

K prvnímu připomínkovému řízení by správa mohla novelu předložit do půl roku, kdy se dostane na stůl nově zvoleným poslancům, ale nelze předjímat, řekl na potravinářských veletrzích Salima Jiří Hlaváček ze Státní veterinární správy.

mlecny_bar.jpgTrvale nízké výkupní ceny mléka se někteří tuzemští zemědělci rozhodli řešit jeho přímým prodejem, nejčastěji prostřednictvím mléčných automatů umístěných ve městech. V zemi jsou přístrojů již desítky a další neustále přibývají. Za litr tepelně nezpracovaného mléka z automatu farmáři inkasují nejčastěji 15 i více korun, tedy více než dvojnásobek toho, co by jim zaplatila mlékárna.

V současné době podle Hlaváčka existuje několik možností, jak mléko přímo prodávat. Malé množství syrového mléka a smetany lze podle vyhlášky 289/2007 prodávat přímo v místě výroby pro spotřebu v domácnosti. Pro prodej mimo farmu lze uplatnit i vyhlášku 128/2009, která umožňuje dodávat potraviny do jiných prodejen na území kraje i krajů sousedních. Podmínky prodeje jsou ale podle Hlaváčka pro prvovýrobce značně omezující a nemohou výrazně ovlivnit ekonomiku podniku.

"Nejčastěji je proto využíván poněkud účelový výklad veterinárního zákona, podle něhož je automat považován za maloobchodní zařízení bez stanovení množstevního omezení. V připravované novele jde o to, aby bylo jasně řečeno, že pokud někdo prodává mléko ze dvora, že to musí být jen prvovýrobce, kterému to mléko patří. Že to není nějaký překupník, který někam postaví automat a prodává v něm mléko, které skoupí od 20 okolních zemědělců. Tohle totiž není úplně jasně ošetřeno," řekl Hlaváček.

Další legislativa je podle něj nutná pro případy, kdy se v mléce vyskytnou patogenní látky. Dnes pro mléko v automatech prakticky žádné parametry neexistují. "Zdá se, že velká část spotřebitelů nerespektuje povinné upozornění na nutné převaření mléka z automatů," poukázal Hlaváček na nedávný případ zvýšeného výskytu průjmových onemocnění způsobených bakterií Campylobacter.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta pilo nepřevařené mléko z automatu více než sedm desítek lidí z jižních Čech, u kterých byla následně zjištěna kampylobakterióza. Veterinární orgány budou proto letos ve čtyřech kampaních nad rámec běžných kontrol prověřovat vybrané mléčné farmy na celém území ČR.

"V rámci republiky nejde o žádné dramatické zvýšení, ale na jihu Čech to je zvýšení zhruba na trojnásobek. Zatím ale nikdo neprokázal, že původ kampylobakteriózy je v mléčných automatech. Hygienici říkají jenom to, že 170 lidí onemocnělo kampylobakteriózou a z nich 70 řeklo, že si koupilo syrové mléko, nepřevařilo ho a vypilo. Ale to pro mě ještě není důkaz, že je to opravdu z toho mléka. Může to ale spolu souviset a to riziko by si spotřebitelé měli uvědomit," řekl Hlaváček.

Zdroj: CTK

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,