Příliš mnoho pesticidů na banánových plantážích

banany_1.jpg Studie odhalila dopady užívání pesticidů na pracovníky banánových plantáží.  Fair trade je velkou nadějí, jak věci zlepšit.  

Banán je neoblíbenějším tropickým ovocem. Ročně jej sníme 9,9 kg na osobu, jak uvádí zástupci projektu Za férové banány. Často však v supermarketech narazíme na kilo banánů, které stojí méně než dvacet korun. Za politikou jejich nízké ceny se skrývají neférové obchodní praktiky a tlak na snižování cen v celém dodavatelském řetězci. Tato situace má za následek negativní dopad na zdraví pracovníků i na jejich pracovní podmínky, jak ukázala i nejnovější studie rakouské organizace AeGU. Zásadním problémem je dle AeGU využívání pesticidů na konvenčních plantážích.

Ban__n_Ekumenick___akademie__2017.jpgPesticid – tichý nepřítel plantážníků

„Podle studie rakouské organizace ÄrztInnen für eine gesunde Umwelt (AeGU; The Austrian Doctors for a Healthy Environment) z roku 2016 způsobuje používání pesticidů 6-8x vyšší výskyt nevolností, zvracení a dalších problémů spojených s onemocněním trávicí soustavy. Pracovníci konvenčních plantáží jsou vystaveni pesticidům během přípravy roztoku, samotné aplikace i leteckého práškování,“ říká Pavla Kotíková, koordinátorka projektu Za férové banány.

Studie se zúčastnilo celkem 71 pěstitelů banánů z Ekvádoru, 34 z nich pracovalo v konvenčním zemědělství, kde se pesticidy intenzivně využívají, a 37 v ekologickém zemědělství bez užívání pesticidů. Banánové plantáže spotřebují, po bavlně, největší množství pesticidů. Používají se především jako ochrana před plísněmi a škůdci, zároveň zvyšují produkci. Jsou aplikovány plošně, a to i leteckým práškováním, přitom v Evropské unii je od roku 2009 letecký postřik zakázán či povolen pouze ve výjimečných případech. Bohužel takové zákony v tzv. rozvojových zemích zatím chybí, jelikož tyto země čelí velkému lobby nadnárodních firem a korupci.

I přesto, že dotazovaní pěstitelé konvenčního typu pěstování přichází denně do styku s nebezpečnými látkami, pouze 20 % z nich používá ochranné pomůcky. Důvodem jsou především žádné či zcela povrchní znalosti pracovníků týkající se zdravotních rizik pesticidů a chybějící pomůcky na pracovišti či nulové školení ze stran zaměstnavatele.

Studie slouží i jako podkladový materiál pro práci partnerů v rámci projektu Za férové banány, který se snaží o postupné zlepšování podmínek pěstitelů ovoce v tzv. rozvojových zemích. Jedním z příkladů práce může být kampaň s názvem Správná volba je hrát fér. Byla zaměřená na obchodní řetězec Lidl a měla za cíl dát řetězci najevo, že jeho zákazníci stojí o důstojné pracovní podmínky na plantážích, odkud si kupují ovoce. Výzvu, která byla s kampaní spojena, podepsalo celkem 75 tisíc zákazníků. Výsledkem kampaně bylo zlepšení pracovních podmínek na dané plantáži dodávající banány do Lidlu z Ekvádoru. Pracovníci na plantážích jsou nyní lépe chráněni při aplikaci pesticidů.

„Je smutnou skutečností, že český spotřebitel má dnes jen velmi málo možností, jak nakupovat tropické ovoce vypěstované eticky a bez použití pesticidů. Banány s certifikací Fairtrade, která je považována za nejdůvěryhodnější a nejúčinnější na současném trhu, žádný řetězec zatím nenabízí. A to i přesto, že poptávka po nich roste,“ popisuje situaci Pavla Kotíková.

Prelet_letadla_s_pesticidy_Kostarika_Archiv_Ekumenicke_akademie.jpgJde to i jinak

Do České republiky i proto zavítali zástupci fairtradového družstva Urocal z Ekvádoru, kde k produkci banánů přistupují jinak. Urocal je asociací drobných pěstitelů, kteří jsou zapojeni do systému fair trade, a jejichž hlavním cílem je vytvoření důstojných pracovních podmínek při produkci banánů, která nezatěžuje lidské zdraví ani životní prostředí.

„Na rozdíl od monokulturního intenzivního hospodaření dáváme na našich farmách přednost pěstování více druhů plodin. Kromě banánů pěstujeme i kakao, citrusy a zeleninu, což je šetrnější a udržitelnější forma užití půdy. Pracovníci u nás pracují podle zásad ekologického zemědělství, používají přírodní hnojiva a ručně obdělávají půdu,“ vysvětluje Marcelo Matute.

Urocal současně poskytuje školení, přispívá na zdravotní péči svých členů a celkově jim pomáhá zvýšit jejich životní úroveň. Zemědělce podporuje ve způsobu pěstování, který zachovává diverzitu a úrodnost půdy a současně neohrožuje zdraví zaměstnanců.

Pěstitele do Čech pozvala organizace Ekumenická akademie. Její kampaň Za férové banány se zaměřuje na zajištění důstojných pracovních podmínek na plantážích s tropickým ovocem a ochranu životního prostředí při ovocné produkci. Ekumenická akademie v rámci kampaně usiluje o zařazení banánů s certifikací Fairtrade do sortimentu českých obchodů. Více na www.zaferovebanany.czwww.pribehbananu.cz

Zdroj: Ekumenická akademie

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft duben rgt
Po Út St Čt So Ne
14     1 2 3 4 5
15 6 7 8 9 10 11 12
16 13 14 15 16 17 18 19
17 20 21 22 23 24 25 26
18 27 28 29 30      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,