Přerušovaný půst - má smysl?

IF.jpeg Internet nabízí nespočet tipů, jak podpořit proces hubnutí a není tomu tak dávno, kdy vešel v oblibu přerušovaný půst. Tento způsob bývá považován za něco nového, neokoukaného, ale Intermittent fasting, zkráceně IF, znali už naši dávní předkové.  

A stejně jako o tucích se dřív tvrdilo, že způsobují nárůst hmotnosti, tak i přerušovaný půst byl dlouhá léta terčem posměchu a lékařského varování. Dnes se po době klidu opět vrací na světlo sociálních sítí a stoly výživových poradců.

PŘERUŠOVANÝ PŮST VERSUS HLADOVĚNÍ

Jako první je třeba upozornit na fakt, že přerušovaný půst nemá s hladověním nic společného. Hladovění vychází z předpokladu, že si po jistou dobu odepřete jídlo (snížíte svůj kalorický příjem na minimum). Jeho původ vznikl v náboženských kruzích, kde se v mnoha případech přenesl i do současnosti.

Přerušovaný půst nijak nesnižuje kalorický příjem – tělo je dostatečně nasyceno, jen doba, kdy je jídlo konzumováno, je omezena na určitý časový rámec.

JAK DRŽET PŘERUŠOVANÝ PŮST?

Základ půstu tvoří rozdělení dne na dvě části. První část tvoří doba, kdy se stravujete a ta druhá, kdy se začnete postit. Pro ženy se obecně doporučuje systém 14/10. V praxi to znamená, že 14 hodin tělo necháváte bez jídla a 10 hodin můžete jíst kdykoliv.

Příklad: Dáte-li si v 8:00 své první jídlo (pravděpodobně snídani), máte dalších 10 hodin, abyste stihli oběd, svačinu a večeři. Poslední jídlo si dáte v 18:00 a od této chvíle necháte svůj organismus odpočívat. Další den se opět najíte nejdříve v 8:00, abyste splnili čtrnáctihodinový půst.

Během půstu se doporučuje bohatý pitný režim (voda, bylinkové a ovocné čaje).

POZITIVA PŘERUŠOVANÉHO PŮSTU

ZVYŠUJE SENZITIVITU INZULÍNU

V minulosti se věřilo, že je k redukci váhy nutná pravidelná strava. Toto pravidlo bohužel u člověka, který je zdravý a netrpí emocionálním přejídáním, neplatí. Tím, že do svého těla neustále přijímáte stravu, pravidelně vyplavujete i inzulín. Čím častěji je inzulín v krvi, tím víc se zvyšuje pravděpodobnost vzniklé rezistence. Pokud se pustíte do přerušovaného půstu, dáte organismu možnost, aby hladinu inzulinu vynuloval, čímž podnítíte jeho správné fungování.

NEVYTVÁŘÍ KALORICKÝ DEFICIT

Přerušovaný půst neomezuje kalorický příjem. Během dne toho sníte tolik, kolik byste snědli normálně – jen s tím rozdílem, že si určíte dobu vhodnou na jídlo a dobu, kdy si od něj dáte pauzu.

NEVYŽADUJE SNÍDANI

Už dávno uplynuly časy, kdy si lidé mysleli, že je snídaně základem celého dne. Mezi námi jsou i lidé, kterým snídaně nedělají dobře a stačí jim jíst klidně dvakrát denně. Během přerušovaného půstu je jen na vás, jak si dobu jedení a půstu rozložíte. Klidně můžete čas jídla protáhnout a na druhý den se pustit přímo do oběda.

JAK ČASTO PŮST APLIKOVAT?

Pro zlepšení senzitivity na inzulín je vhodné půst opakovat 2x – 3x za týden. Najdou se i tací, co se postí pravidelně každý den. Pro prevenci a udržení zdraví se stačí postit 1x během týdne.

PŮST A KETO DIETA

Určitě každého, kdo funguje na jakémkoliv nízkosacharidovém stravovacím systému, zajímá, jestli má smysl kombinovat proteinovou dietu a půst.

V případě, že máte v rodině cukrovkáře nebo chcete podporovat zdravou vnímavost těla na inzulín, bude pro vás i během Keto hubnutí přerušovaný půst vhodnou cestou. Tyto dva systémy se navíc dokážou skvěle doplňovat – v rámci Keto diety totiž nemusíte omezovat nebo řešit přísun kalorií.

Příprava jídla založená na předem připraveném jídelníčku (Ketomix.cz) je snadná a pomůže vám jednoduše rozvrhnout jídlo do prvních deseti hodin. Spolu s přerušovaným půstem navíc můžete svou cestu za štíhlejší postavou několikanásobně podpořit.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31           1 2
32 3 4 5 6 7 8 9
33 10 11 12 13 14 15 16
34 17 18 19 20 21 22 23
35 24 25 26 27 28 29 30
36 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,