Přeprava zvířat z EU do Turecka: nesmírné utrpení a porušování zákonů

p__eprava_zv____at110.jpg Nové šetření odhaluje, že tisíce kusů skotu a ovcí z EU musí i nadále snášet kruté podmínky během dlouhých cest do Turecka.   

Dvě evropské organizace na ochranu zvířat, Eyes on Animals (Oči pro zvířata) a Animal Welfare Foundation (Nadace pro životní pohodu zvířat) prováděly od 22. do 29. června šetření na  hranicích mezi EU (Bulharskem) a Tureckem. Zjistily, že mnohá zvířata jsou přepravována v rozporu s právními předpisy EU. Tato zjištění se shodují s průzkumem z minulého roku, o němž již Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) a tyto dvě organizace informovaly.

Je alarmující, že z 31 vozidel kontrolovaných na hranicích 18 (58%) porušilo Nařízení EU č. 1/2005, na ochranu zvířat během přepravy. V šesti případech to vedlo k vážnému utrpení či dokonce úhynu zvířat.

Hlavními prohřešky je přílišné přeplňování vozidel, omezená zásoba vody a nedostatek a znečištění podestýlky, které vede k vysokým koncentracím čpavku, což zvířatům působí dýchací potíže.

Nařízení stanovuje, že po 28 hodinách jízdy musí být skot a ovce vyloženi, nakrmeni, napojeni a musí se jim poskytnout 24 hodin odpočinku. V některých případech je tento zásadní požadavek ignorován. Osoby provádějící šetření zjistili, že zvířata byla přepravována z Rakouska do Turecka asi 60 hodin, aniž byla vyložena ke 24 hodinovému odpočinku.

Situace se ještě zhoršuje zpožděním na hranicích, které trvá hodiny, někdy i dny. Je to způsobeno tím, že přepravci z EU přijíždějí na hranice s chybnými dokumenty či chybějícími ušními známkami. Turecké úřady ohlásili případ, kdy jeden kamion podle dokumentů převážel 400 ovcí, ale ve skutečnosti jich bylo 600.

Z 31 kontrolovaných vozidel se 19 (61%) na hranicích zpozdilo o 9 až o 48 hodin. Po tuto dobu byla zvířata zpravidla nucena zůstat na vozidle v parném horku, často bez dostatku krmiva a vody. Obvykle se zvířata vykládají jen na 1,5 hodiny, aby se zvážila a zkontrolovaly se jim ušní známky.

Každý den přejíždí hranice mezi EU a Tureckem v průměru deset kamionů. Většina zvířat se posílá na jatka, i když některé kusy skotu se exportují na výrkm či jako chovná zvířata.   

Ovce a skot včetně malých telat pocházejí z Rakouska, Maďarska, Bulharska, Řecka, České republiky, Slovenska, Litvy, Lotyšska a Estonska. Přepravní společnosti přepravující zvířata pocházejí z těchto zemí, ale také z Nizozemí, Německa, Polska a Chorvatska.

Zdroj: tisková zpráva Compassion in World Farming

Foto: advocacy.britannica.com 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40 1 2 3 4 5 6 7
41 8 9 10 11 12 13 14
42 15 16 17 18 19 20 21
43 22 23 24 25 26 27 28
44 29 30 31        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,