Přeprava zvířat z EU do Turecka: nesmírné utrpení a porušování zákonů

p__eprava_zv____at110.jpg Nové šetření odhaluje, že tisíce kusů skotu a ovcí z EU musí i nadále snášet kruté podmínky během dlouhých cest do Turecka.   

Dvě evropské organizace na ochranu zvířat, Eyes on Animals (Oči pro zvířata) a Animal Welfare Foundation (Nadace pro životní pohodu zvířat) prováděly od 22. do 29. června šetření na  hranicích mezi EU (Bulharskem) a Tureckem. Zjistily, že mnohá zvířata jsou přepravována v rozporu s právními předpisy EU. Tato zjištění se shodují s průzkumem z minulého roku, o němž již Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) a tyto dvě organizace informovaly.

Je alarmující, že z 31 vozidel kontrolovaných na hranicích 18 (58%) porušilo Nařízení EU č. 1/2005, na ochranu zvířat během přepravy. V šesti případech to vedlo k vážnému utrpení či dokonce úhynu zvířat.

Hlavními prohřešky je přílišné přeplňování vozidel, omezená zásoba vody a nedostatek a znečištění podestýlky, které vede k vysokým koncentracím čpavku, což zvířatům působí dýchací potíže.

Nařízení stanovuje, že po 28 hodinách jízdy musí být skot a ovce vyloženi, nakrmeni, napojeni a musí se jim poskytnout 24 hodin odpočinku. V některých případech je tento zásadní požadavek ignorován. Osoby provádějící šetření zjistili, že zvířata byla přepravována z Rakouska do Turecka asi 60 hodin, aniž byla vyložena ke 24 hodinovému odpočinku.

Situace se ještě zhoršuje zpožděním na hranicích, které trvá hodiny, někdy i dny. Je to způsobeno tím, že přepravci z EU přijíždějí na hranice s chybnými dokumenty či chybějícími ušními známkami. Turecké úřady ohlásili případ, kdy jeden kamion podle dokumentů převážel 400 ovcí, ale ve skutečnosti jich bylo 600.

Z 31 kontrolovaných vozidel se 19 (61%) na hranicích zpozdilo o 9 až o 48 hodin. Po tuto dobu byla zvířata zpravidla nucena zůstat na vozidle v parném horku, často bez dostatku krmiva a vody. Obvykle se zvířata vykládají jen na 1,5 hodiny, aby se zvážila a zkontrolovaly se jim ušní známky.

Každý den přejíždí hranice mezi EU a Tureckem v průměru deset kamionů. Většina zvířat se posílá na jatka, i když některé kusy skotu se exportují na výrkm či jako chovná zvířata.   

Ovce a skot včetně malých telat pocházejí z Rakouska, Maďarska, Bulharska, Řecka, České republiky, Slovenska, Litvy, Lotyšska a Estonska. Přepravní společnosti přepravující zvířata pocházejí z těchto zemí, ale také z Nizozemí, Německa, Polska a Chorvatska.

Zdroj: tisková zpráva Compassion in World Farming

Foto: advocacy.britannica.com 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31       1 2 3 4
32 5 6 7 8 9 10 11
33 12 13 14 15 16 17 18
34 19 20 21 22 23 24 25
35 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,