Přední světoví maloobchodníci usilují o snížení plýtvání potravin

potraviny_odpad_1.jpg V rámci Global Goals Week se sešli světoví lídři napříč potravinářským průmyslem v New Yorku, kde představili nové iniciativy a pokroky ve snižování potravinového odpadu na polovinu do roku 2030.  

V rámci týdne globálních cílů (Global Goals Week) se uskutečnilo setkání Champions 12.3, lídrů ze soukromého a veřejného sektoru, kteří se zavázali k dosažení SDG 12.3 - snížit na polovinu v přepočtu na hlavu globální plýtvání potravinami na maloobchodní a spotřebitelské úrovni a snížit ztráty potravin v celém výrobním a zásobovacím procesu, včetně posklizňových ztrát. Představeno bylo několik iniciativ, jež mají přispět k dosažení tohoto cíle.

Jídlo, které je vyprodukováno, ale nikdy nesnězeno, stojí globální ekonomiku 940 miliard dolarů ročně a vyprodukuje 8 % skleníkových plynů. „Ročně se na světě vyhodí 1,3 miliard tun jídla. To je zkrátka nepřijatelné,“ sdělil předseda iniciativy Champions 12.3 a ředitel společnosti Tesco Dave Lewis. „Dnešní oznámení jsou průlomová z hlediska rozsahu a hloubky. Pokud ale chceme dosáhnout SDG 12.3 do roku 2030, je potřeba, aby se více zemí a firem zajímalo o snižování množství vyhozených potravin a měřilo své výsledky.“

Akce se v New Yorku v roli Vyslankyně dobré vůle zúčastnila také Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. „Je skvělé vidět, jak se velcí lídři z potravinového průmyslu aktivně zapojují do řešení tohoto problému. Těší mne, že i v České republice firmy a organizace přicházejí s originálními nápady, jak nakládat s neprodanými potraviny či nesnězeným jídlem. Je to důkaz, že tento problém je řešitelný.“

Jednou z iniciativ, jež byla na akci představena a má vést k dosažení cíle 12.3, je iniciativa 10x20x30. Připojilo se k ní 10 světový potravinových retailerů a prodejců, kteří prostřednictvím svých 20 předních dodavatelů budou usilovat o snížení množství vyhozených potravin na polovinu do roku 2030. Zakladateli této iniciativy jsou společnosti IKEA Food, Tesco, Walmart, Sodexo, AEON, Ahold Delhaize, Kroger, METRO AG, Pick n Pay a Savola Group.

Dalšími iniciativou je Platforma pro udržitelnou rýži, jež sdružuje přední světové producenty a kupce rýže, jako jsou Mars Food, Olam a další. Iniciativa usiluje o zefektivnění farmářských přístupů a snížení posklizňových ztrát. Světová produkce rýže tvoří 16 % skleníkových emisí vyprodukovaných zemědělstvím a snížení ztrát může výrazně přispět ke snížení uhlíkové stopy.

K naplnění cíle 12.3 přispívá i Světová banka, jež prostřednictvím udržitelných dluhopisů umožňuje investice do udržitelných projektů a programů členských zemí. Od března 2019 poskytla investice ve výši 1 miliardy dolarů, jež putovaly i do rozvojových zemí za účelem snížení potravinového odpadu a zlepšení procesů s nakládáním odpadu.

Fakta o plýtvání potravinami

  • Více než 820 milionů lidí na světě je podvyživených.
  • 1/3 světového jídla je vyhozena = 1,3 miliard tun jídla ročně.
  • Jídlo, které je sklizeno, ale následně vyhozeno, spotřebovává 1/4 vody potřebné ke světovým zemědělským účelům a vyžaduje půdu k pěstování o rozloze Číny.
  • Vyhozené jídlo stojí světovou ekonomiku 940 miliard dolarů ročně.
  • Čtyřčlenná rodina žijící v USA vyhodí ročně průměrně jídlo v hodnotě 1 500 dolarů.

Zdroj: Asociace společenské odpovědnosti ČR

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft duben rgt
Po Út St Čt So Ne
14     1 2 3 4 5
15 6 7 8 9 10 11 12
16 13 14 15 16 17 18 19
17 20 21 22 23 24 25 26
18 27 28 29 30      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,