Pravidla pro značení certifikovaného zboží v biokvalitě

EU_Organic_Logo_Colour_rgb_1.jpeg Všechny potraviny, na nichž se objeví slovo BIO/EKO, musejí splňovat pravidla stanovená Nařízením Rady (ES) 834/2007 o ekologické produkci (s nímž je v souladu tuzemský zákon 242/2000 Sb) a musejí na etiketě tuto skutečnost prokázat.  

Tímto prokázáním je jednak kód kontrolního orgánu, tedy zkratka organizace, která ručí za to, že produkt skutečně splňuje zákonné podmínky (bývá v podobě CZ-BIO-001, DE-ÖKO-001, AT-BIO-301), a také logo:
  • EU_Organic_Logo_Colour_rgb_1.jpegEurolist (logo biopotravin EU) – tímto logem jsou povinně označeny všechny balené potraviny vyprodukované v zemích EU a dobrovolně i produkty dovážené z třetích zemí
  • Biozebra.jpgBiozebra (logo biopotravin ČR) – tímto logem jsou povinně označeny všechny balené potraviny vyprodukovné v ČR nebo dovezené do ČR přímo ze třetích zemí
  • Jiná loga zemí EU – kterými jsou označeny výrobky certifikované v jiné členské zemi EU nebo pocházejí ze třetích zemí (např. Mexika) dovezené do jiné země EU (např. do Německa) a dále šířené po EU v rámci volného obchodu, i tyto však musejí splňovat evropská pravidla pro výrobu biopotravin, což zaručuje kontrolní orgán v zemi příjemce.
V současné době tedy platí, že každá potravina opatřená slovem BIO na obale musí nést buď logo Eurolistu i Biozebry/jiného loga členského státu nebo pouze logo Biozebry/jiného loga členského státu (u dovezených produktů ze třetích zemí).
Co je však nejdůležitější, je skutečnost, že na výrobku musí být vždy uváděn kód orgánu, který provedl kontrolu dodržování zákona. Právě u tohoto orgánu si pak může zákazník zjistit, zda daný výrobek skutečně prošel kontrolou – seznam kontrolních orgánů a jim přiřazených kódů lze dohledat zde .
 
Ve zkratce platí:
  • ne každý výrobek označený BIO musí nést logo Eurolistu (jedná se výrobky dovezené ze třetích zemí, které mohou být ale označeny dobrovolně),
  • každý výrobce, který označí svůj produkt slovem BIO na obalu musí doložit, že produkt splňuje evropskou legislativu pro výrobu biopotravin a toto doložení potvrdit na obale kódem kontrolního orgánu a případně i příslušnými logy,
  • že nejde o podvod zaručuje především kód kontrolního orgánu.
V případě podezření z protiprávnho označování biopotravin lze posílat své podněty k šetření Ministerstvu zemědělství, které má v gesci problematiku klamavého značení a má i zákonné možnosti, jak jej řešit. Mail: ekologickezemedelstvi@mze_cz.


Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,