Právě se stalo: nové biologo EU zveřejněno

Evropská komise právě zveřejnila výsledky soutěže na nové BIO logo, které bude od července 2010 označovat všechny biopotraviny vyrobené v EU. Podívejte se na jeho podobu.  

Vítězem je Euro list

Vítězem se stalo logo "Euro-leaf", neboli "Euro list", které získalo 63 % všech hlasů. Vítězný návrh vytvořil student z Německa Dusan Milenkovic.

EU_Organic_Logo_Colour_Version_54x36mm_IsoC.jpg

Od 7.prosince 2009 do konce ledna 2010 bylo na soutěžní webstránce odevzdáno celkem 129 493 hlasů.

Logo s motivem listu s evropskými hvězdami znázorňuje hvězdy EU seskupené ve tvaru listu na zeleném pozadí. Jde o velmi jednoduchý symbol obsahující dva jasné prvky, jimiž jsou příroda a Evropa.

Autor vítězného loga a výherci druhé a třetí ceny budou oceněni Generálním ředitelstvím pro zemědělství a rozvoj venkova Evropské komise na slavnostním udílení cen, které se uskuteční v Bruselu v červenci roku 2010. Všichni tři vítězové obdrží peněžité ceny ve výši 6 000, 3 500 a 2 500 eur.

Vybrané logo bude s největší pravděpodobností oficiálně přijato 27 členskými státy EU v březnu 2010, jakmile se sejde nová Komise.

Logo budou moci také používat dovozci biopotravin do EU. Vedle EU biologa budou moci být nadále používány národní či soukromá loga, označující biopotraviny.

Kontroverzní proces výběru loga

Výběr nového logo provázela značné nervozita. Jak Bio-info již informoval, s vybranými třemi logo část odborné veřejnosti nesouhlasila.

Proto také IFOAM EU Group, reprezentující zájmy ekologických zemědělců a výrobců biopotravin, vedla se zástupci DG Agri dlouhodobou diskusi o tom, jak proces přijetí nového loga provést k všeobecné spokojenosti.

 

Na svém posledním setkání se zástupci DG Agri zástupci IFOAM EU Group dohodli tento další postup:

  • Pro lepší viditelnost a kontrast oproti obalu by měla být okolo loga povinná bílá linie
  • Zlepšit viditelnost hvězd (zvětšit, zvýšit počet)
  • Umožnit výrobcům o několik tónů mírně upravit barevnost (pantone) loga, aby se lépe hodila k obalu výrobku
  • Co se týká velikosti loga, IFOAM EU navrhla minimální velikost 9 mm, výrobci by si mohli velikost upravit dle potřeby obalu.
  • Je nezbytné, aby přesný popis loga byl výrobcům k dispozici před 1. březnem, aby stihli upravit etikety a obaly do 1. července. Nicméně, obaly a etikety s nyní platícím logem budou moci dle nařízení být používány až do 1.července 2012.
  • Nové logo bude také možné používat mimo vlastní výrobek pro účely propagace. Umožňuje to bod 25.1 nažízení 834/2007.

Je pravděpodobné, že součástí novely nařízení bude také přesný popis umístění kódu kontrolní organizace pod logem a textové označení nad logem.

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Právě se stalo: nové biologo EU zveřejněno Odpovědět   veronika jelínková 24. 02. 2010, 11:02:45
jako grafička s letitou zkušeností nechápu, proč by segment bio, fairtrade a ekologie měl být již na první pohled svázán s diletantismem pro dnešní dobu tak příznačným. naopak - pokud pěstujeme bio, máme daleko větší knowhow než kterýkoli konvenční zemědělec. pokud prodáváme fair, máme daleko větší obchodní schopnosti, než kterýkoli marketingový pracovník (těch výjimek mezi nimi je tak málo, že nestojí takřka za to ani uvádět slovo "téměř"). pokud máme ekologické znalosti, máme znalosti v mnoha oborech lidské činnosti a v mnoha oborech, které se týkají planety Země, a které pozitivistická věda tak radikálně oddělila do jednotlivých šuplátek. Vizuální stránka všeho, co nás obklopuje, je stejně důležitá jako obsahová. To potvrdí každý zkušený šlechtitel, zemědělec, nebo kdokoli, kdo se Zemí opravdu někdy pracoval. Nechápu tedy stále, proč je otázka designu v eko, bio a fairtrade segmetech stále většinou (ne vždy) tak tragická. toto logo je jediné ze tří finálních návrhů, které se vůbec může pyšnit označením logo - v komisi evidentně žádný grafik nemohl být přítomen, každý grafik si říká, že to snad ani nemohla komise myslet vážně. přesto je to pouze to nejmenší zlo z vybraných. velice problematická bude velikost, hvězdičky budou muset být tak miniaturní, pokud se bude muset logo vejít všude, nebo bude muset být logo patřičně velké, aby vůbec bylo znát, "co je naobrázku" (může to připomínat i jiné proslavené tvary). kupodivu, přesto je od hvězdiček ke krajím obdélníku ještě tak velkorysé místo, jako kdyby se předpokládalo, že se logo bude tisknout pouze na billboardy. každý milimetr této prázdné plochy bude čitelnost obrázku na malé ploše dále snižovat. problémem je také hranatý kraj loga, neexistuje výzkum, který by potvrzoval blahodárný vliv hranatých tvarů pro lidské oko, těch, které tvrdí opak, je naopak velmi mnoho. Celkově je to velmi špatné logo, které může být jako použitelné vybrané opravdu pouze z oněch tří, na které snad nedoporučuji se snad ani dívat - pokud jste je náhodou ještě neviděli. Škoda. Myslím, že zrovna i samotné orgány EU toho v poslední době pro rozvoj biopotravin i ekologického zemědělství opravdu udělaly hodně.
Právě se stalo: nové biologo EU zveřejněno Odpovědět   Petr Weidenthaler 13. 04. 2010, 17:00:43
A ono nebylo možno se zúčastnit vašim návrhem? Neberte to jako kousavou, ale spíše jako možná naivní otázku.
Právě se stalo: nové biologo EU zveřejněno Odpovědět   veronika jelínková 15. 04. 2010, 11:57:34
Byla to studentská soutěž, pro studenty vyšších a vysokých škol designových oborů. Já už jsem v tomto směru poněkud out of date :D
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,