Pošumavský bio med Českou biopotravinou roku 2007

Pošumavský bio med ekologického včelaře Jan Pintíře byl vybrán odbornou porotou jako Česká biopotravina roku 2007. Odborná porota 6. ročníku soutěže dále vyhlásila čtyři vítěze kategorií, pečivo, mléčné výrobky, nápoje a pochutiny.    

V nebývalé konkurenci více než 70 nominovaných biopotravin získal titul Česká biopotravina roku 2007 Pošumavský bio med ekologického včelaře Dr. Ing. Jan Pintíře, Ph.D. z Nedaniček u Švihova v okrese Klatovy. „Pošumavský bio med pana Pintíře získal od poroty nejen absolutně nejvíce bodů, ale také nadchnul vynikající chutí, širokým výběrem jednodruhových medů charakteristických vlastností a způsobů použití. Jedná se v podstatě o jediné sladidlo v bio kvalitě z české suroviny. Pan Pintíř je také jediný český včelař, kterému se přirozenou cestou podařilo vypořádat se s parazitárním onemocněním včel, které vyvolává roztoč Varroa destruktor", hodnotí vítěznou biopotravinu předseda poroty Pavel Maurer.

Vzhledem k velkému počtu nominovaných biopotravin se porota rozhodla vyhlásit vítěze v kategoriích pečivo, nápoje, mléčné výrobky a pochutiny-ostatní.

Vítězem kategorie pečivo se staly Celozrnné špaldové krekry s dýňovým semínkem a česnekem z Biopekárny Zemanka-Jan Zeman. Porota vysoko vyzdvihla originální recepturu, výbornou chuť, tradiční ruční výrobu a velmi dobře zpracovaný vizuální styl obalu celé produktové řady.  „Špaldové krekry nabízí svým složením zdravou a velmi chutnou alternativu k běžným chipsům", zhodnotila vítěze kategorie členka poroty Eva Klánová, šéfredaktorka časopisu Moderní obchod. „Letos se sešla velmi kvalitní nabídka bio pečiva, od čerstvých rohlíků a chlebů, přes sladké vánočky, speciality jako chléb z naklíčeného zrní, předpečené, zamražené těsto na dopékání v prodejnách, až po směsi na výrobu domácího chleba. Všechny nominované biopotraviny v této kategorii mohou směle obstát na velmi náročném trhu s pečivem a je potěšující, že se pro jejich výrobu využívají téměř výhradně tuzemské suroviny", doplňuje další člen poroty David Bouma, šéfredaktor časopisu Úroda.

Také v kategorii mléčných bio výrobků se sešla kvalitní nabídka. Vítězem kategorie se stal Bio kysaný nápoj jahoda z Mlékárny Valašské Meziříčí spol. s r.o.. Jedná se o chuťově vynikající jahodovou variantu úspěšného BIO kysaného nápoje, loňského vítěze soutěže. „Bio mléko pochází od regionálních ekologických farmářů. Bio kysaný nápoj je velmi úspěšný na trhu nejen díky vynikající chuti, ale také kvalitnímu praktickému obalu", komentuje vítězný výrobek Jiří Urban, zástupce svazu ekologických zemědělců Pro-bio.

V kategorii bio nápoje zvítězil Hostětínský sirup z černého bezu, vyráběný společností Tradice Bílých Karpat s.r.o. Porota ocenila výbornou chuť tradičního nápoje českého venkova, sirupu, a velmi kvalitní rozvinutí úspěšného výrobního programu využití plodů pocházejících z biosférické oblasti Bílých Karpat.

Vítězem velmi silně zastoupené kategorie pochutin se stal celkový vítěz soutěže, Pošumavský bio med.

Kromě uvedených vítězů kategorií a celkového vítěze se v Top 10 nejúspěšnějších biopotravin loňského roku ještě umístily tyto biopotraviny: Bio jogurtový drink z mlékárny OLMA, a.s., Bio dýňové gomasio společnosti bio nebio s.r.o., Bio hovězí zadní bez kosti nominované společností Moravan a.s. Petřvald, Čoko-kokosky se špaldovou moukou a Celozrnné špaldové krekry se sezamem a sojovou omáčkou z Biopekárny Zemanka a Hruško-jablečný bio mošt Olgy Syrovátkové-Zámecké sady Chrámce.

Soutěž Česká biopotravina roku společně s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců vyhlašuje Potravinářská komora České republiky. Vítězný výrobce získává šek v hodnotě 20 000 Kč, všechny nominované biopotraviny budou prezentovány ve speciální vitríně pavilonu D Brněnského výstaviště při odborném potravinářském veletrhu SALIMA 2008. Mediálně akci již třetím rokem podporuje časopis Moderní Obchod.

Vítězové soutěže převezmou ocenění z rukou ministra zemědělství Petra Gandaloviče, prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana a předsedy odborné poroty Pavla Maurera první den veletrhu SALIMA, 4. března 2008 v Brně.  


Top 10 - biopotraviny s největším počtem získaných bodů

 

Název biopotraviny

Body

Výrobce

Pošumavský bio med

509

Dr. Ing. Jan Pintíř Ph.D.

Bio kysaný nápoj - jahoda

498

Mlékárna Valašské Meziříčí spol. s r.o.

Bio jogurt drink (bílý, jahoda, brusinka/černý rybíz) 

471

OLMA, a.s

Bio dýňové gomasio

468

bio nebio s.r.o.

Celozrnné špaldové krekry s dýň. semínkem a česnekem

467

Biopekárna Zemanka-Jan Zeman

Bio hovězí zadní bez kosti

467

Moravan a.s. Petřvald

Čoko-kokosky se špaldovou moukou

466

Biopekárna Zemanka-Jan Zeman

Hostětínský sirup z černého bezu

464

Tradice Bílých Karpat s.r.o.

Hruško-jablečný bio mošt

462

Olga Syrovátková

Celozrnné špaldové krekry se sezamem a sojovou omáčkou

461

Biopekárna Zemanka-Jan Zeman

                                                                       

Pošumavský bio med pana Pintíře a ekologický chovu včel

 

Chovatel - ekologický včelař musí být registrován v souladu se zákony EU a ČR o ekologickém zemědělství a musí respektovat veškeré dané zákonné podmínky, zejména umístit včelstva tak, aby byl zaručen dostatek přírodního nektaru, medovice a pylu pro včely a přístup k vodě. Umístění musí být takové, že v okruhu 3 kilometrů od umístění včelstev se zdroje nektaru a pylu skládají převážně z kultur pěstovaných ekologickým způsobem a/nebo divoce rostoucími rostlinami a zajistit dostatečnou vzdálenost od všech nezemědělských zdrojů znečištění, která by mohla vést k zamoření. Musí vyloučit veškeré cizorodé látky, zejména pak chemické veterinární látky pro léčení včelstev. Je zakázáno umělé přikrmování včelstev, na konci období produkce je třeba včelstvům zajistit dostatečné zásoby medu a pylu k jejich přezimování. Umělá výživa včelstev je povolena, pokud je jejich přežití ohroženo extrémními klimatickými podmínkami. Umělá výživa musí sestávat z medu pocházejícího z ekologického zemědělství, a to přednostně navíc ze stejné jednotky.

Úly musí být v zásadě vyrobeny z přírodních materiálů, nezávadných z hlediska životního prostředí a z hlediska včelařských produktů.

Chov "Pošumavských včeliček" na sklonku roku 2006 úspěšně splnil veškerá zákonná kritéria a byl zařazen do ekologického zemědělství - včelaření s BIO produkcí. Chov se nachází v Pošumavském kraji, včelstva jsou umístěna v rozsáhlých lesních komplexech okresů Klatovy a Plzeň-jih, kde jsou chována v nepřerušené linii více než 100 let, přičemž jsou rozchována z divoké původní středoevropské - české medonosné včely (Apis mellifera mellifera L.) - ekotyp Včela Pošumavská, odchycené v divoké přírodě na shodném místě, kde jsou včelstva stále chována.

Hlavní filosofií chovu ářčáářje poznávání života včel a jejich přirozené vedení v souladu s přírodními zákony s cílem bezzásahovosti a získávání plnohodnotných, čistých včelích produktů plných včelí, resp. přírodní, pozitivní energie.

Celý chov je specifický až unikátní, což vyplývá z jeho filosofie. Dalším specifikem je experimentální činnost zaměřená na životní projevy především "Včely pošumavské" a s ním spojená produkce jednodruhových medů v BIO-kvalitě. Z unikátních bio-medů lze jmenovat med maliníkový, krušinový, vrbový, ostružiníkový, z divoké višně, jedlový, borovicový a další. Každý bio med má své charakteristiky, vůni, barvu, chuť i obsahy základních živin, je charakterizován i specifickými léčebnými účinky na lidský organismus, pro které si nalézá své konečné spotřebitele a uspokojuje jejich výjimečné potřeby.

Detailní informace a fotografie na www.sweb.cz/sumavskymed

 

Abecední seznam firem, které nominovaly své biopotraviny do soutěže Česká biopotravina roku 2007

 1. Amylon, a.s.
 2. Aromatis s.r.o
 3. bio nebio s.r.o.
 4. Biopekárna Zemanka Jan Zeman
 5. Česká včela s.r.o.
 6. Delta Frozen Products, a.s.
 7. Dr. Ing. Jan Pintíř Ph.D.
 8. Emco spol. s r.o.
 9. Extrudo Bečice, s.r.o.
 10. Goldim, s.r.o.
 11. Hamé, a.s.
 12. Ing. Pavel Dobrovolný Dvůr Ratibořice
 13. Jiří Chlebníček, Pekařství Leština
 14. Jizerské pekárny spol. s r.o.
 15. K III spol. s r.o.
 16. Labora s.r.o.
 17. Lifefood Czech Republic s.r.o.
 18. Mlékárna Valašské Meziříčí spol. s r.o.
 19. Moštovna Lažany, výroba nápojů spol. s r.o.
 20. Moravan a.s. Petřvald
 21. Olga Syrovátková Zámecké sady Chrámce
 22. OLMA a.s.
 23. Pekařství Balabán s.r.o.
 24. Polabské mlékárny a.s.
 25. Pro-bio obchodní společnost s r.o.
 26. Semix Pluso, spol. s r.o.
 27. Tomáš Hradecký
 28. Tradice Bílých Karpat s.r.o.
 29. Velta Plus EU spol. s r.o.
 30. Vitall s.r.o.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,