Poslanci budou jíst bio. Prosadili to zelení

V poslanecké sněmovně se začnou vedle zavedených jídel prodávat i biopotraviny. Nápad zavést je do dolní komory parlamentu vznikl před rokem ve Straně zelených.  

"Kdo jiný než veřejné instituce by měl jednat podle nejlepších zkušeností z Evropy, kde jsou biopotraviny součástí jídelníčku například ve školách. Navíc to podporuje biozemědělství, které má vliv na péči o krajinu a ochranu přírody. A bio je zdravější," vysvětlil Aktuálně.cz iniciativu klubu zelených místopředseda strany Ondřej Liška.

S "bionávrhem" zelených už souhlasil kancléř sněmovny Petr Kynštetr. "Zatím to bude takový test, jestli je vůbec o tento sortiment zájem. Po jeho vyhodnocení uvidíme, co bude dál," potvrdil Kynštetr.

Biopotraviny bude zatím nabízet především kavárna nedaleko kuloárů u jednacího sálu a taky dva poslanecké kluby.

Poslanci, ale také novináři či návštěvníci sněmovny tak budou moci ochutnat například mošty, jogurtové nápoje, bagety, chlebíčky, uzeniny, čaj nebo kávu. Sněmovna také uvažuje o tom, že bude v biokvalitě nakupovat i maso, které bude sloužit k přípravě běžných jídel.

Poslanci se tváří, že s biotrendem drží krok.

"Samozřejmě, jako stínový ministr zemědělství jsem pro bio. Navíc obecně podporuji všechny domácí potraviny, protože jsou vysoce kvalitní, s garancí jasného původu a kontrolou v každém stupni výroby," reagoval na zprávu o zavedení bioznaček do sněmovny šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Jeho spolustraník David Rath Aktuálně.cz prozradil, že bioproduktům, navíc českým, dává přednost. "U českých potravin mám pocit, že pomáhám žít spoluobčanům a u bia, že do těla dostanu méně chemikálií," řekl Aktuálně.cz Rath.

Taky kancléř Kynštetr se na biopotraviny těší. "Osobně se nebráním ničemu a rád ochutnám chlebíček ze surovin, jejichž přirozená chuť není přebita solí a nějakými chemickými zvýrazňovači," uvedl Kynštetr.

Radost mají zelení, kteří se už těší na raut spojený s ochutnávkou biopotravin. "Bio upřednostňuji a už se na jeho nabídku ve sněmovně těším více než rok," sdělila Aktuálně.cz šéfka klubu Kateřina Jacques. Podobně reagovala na zprávu i Michaela Šojdrová, která řídí klub KDU-ČSL.

Od komunistů znějí naopak konzervativní ohlasy. "Biopotraviny ochutnám, ale kupovat budu zase jen to, co mi bude chutnat," řekl předseda strany Vojtěch Filip.

Zelený sen: více bia a vegetariánských jídel

Sněmovna zatím neplánuje výběrové řízení na dodavatele biopotravin.

"Vzhledem k tomu, že v tomto testovacím období se nebude jednat o velká množství, zakoupíme biopotraviny od našich současných velkododavatelů, kteří je mají rovněž ve své nabídce. Počítáme s tím, že v případě většího zájmu a tím i nutnosti většího nákupu samozřejmě nějaký výběr bude muset proběhnout," řekl Aktuálně.cz Kynštetr.

Zelení sní o větším množství bioproduktů. Podle Ondřeje Lišky by se mohl biosortiment rozšířit i na přípravu hlavních jídel. Vedle toho budou chtít zelení prosadit taky více vegetariánských jídel.

www.aktualne.cz

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31           1 2
32 3 4 5 6 7 8 9
33 10 11 12 13 14 15 16
34 17 18 19 20 21 22 23
35 24 25 26 27 28 29 30
36 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,