Pomáhají zelené celebrity ekologickému chování?

brad_pitt_a_angelina_jolie_1.jpg Leonardo DiCaprio, Natalie Portman, Camerion Diaz, Alicia Silverstone…na první pohled výčet světově proslulých herců či zpěváků, kteří mají na svém kontě nejen miliony dolarů ale i řadu uměleckých ocenění. Všechny tyto hvězdy bychom ale také mohli zařadit mezi tzv. zelené nebo eko celebrity. Kdo a proč mezi ně patří? Zaslouží si opravdu toto označení? Jaký vliv mají na rozšíření povědomí o možnostech ekologického chovaní?  

paris_hilton.jpgNa zahraničních webových stránkách narazíte na žebříčky nejvíce ekologicky se profilujících celebrit.  Módní vlna prorazila i do té doby uzavřené přístavy ekologie. Kdo není alespoň trochu zelený, ztrácí body u publika. Na druhou stranu díky těmto hvězdám se ekologické hnutí dostává do povědomí fanoušků a také na výsluní filmového a hudebního průmyslu, který je velkým marketingovým lákadlem.

Nejčastější způsob jak se zařadit mezi zelené celebrity je jezdit s hybridním vozem tak jako Paris Hilton, Elton John, Danny de Vito či George Clooney nebo si vybudovat dům plně využívající solární nebo větrné energie stejně jako např. Ed Begley Jr., Cate Blanchett či Stella McCarthney.

Vegetariánství, veganství nebo nakupování bio či Fair trade potravin je mezi světově známými herečkami (např. Natalie Portman, Alicia Silverstone) dalším způsobem jak se připojit k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí.

Většina „opravdových" zelených celebrit však dělá víc.

the_11th_hour_produced_by_leo_dicaprio.jpgZa jednu z největších eko star je považován herec Leonardo DiCaprio. Tento titul si zasloužil například založením Nadace Leonarda DiCapria, která po desetiletí pomáhá šířit povědomí o tématech životního prostředí, nebo předsednictvím v projektu Den Země. Zaměřuje se také na výchovu mladých lidí k přijetí celoživotního závazku vůči životnímu prostředí. Neméně známý je také jako producent a průvodce dokumentární filmu „The 11th Hour", který poukazuje na dopady lidského jednání na naší planetu.

Ale i další hvězdy se snaží zakládáním nadací a účastí na mezinárodních projektech o ochranu životního prostředí.  Zelenou celebritou je tak zpěvák Sting, který již v roce 1989 založil nadaci na ochranu deštných pralesů, herec Robert Redford, který je přes 30 let členem představenstva Rady pro ochranu přírodních zdrojů. V roce 2007 také spustil na svém televizním kanálu „Sundance TV channel" blok věnovaný životnímu prostředí.

Aktivity některých zelených celebrit mohou být také terčem posměchu. Herečka Julia Stiles paroduje snahy některých hvězd o podporu eko-oblečení. Trefně však upozorňuje na fakt, že přihlášení se k eko celebritám bývá nezřídka pouze marketingovým tahem jak upoutat pozornost na vlastní osobu.

Samotné využití celebrit jako marketingový nástroj má pak nesporné a velmi široké využití. Tak například již zmíněný dokument „11th Hour" by jistě nenalákal tolik diváků, kdyby v něm průvodcem nebyl právě DiCaprio.

V Americe je trend zelených celebrit v celku rozšířen, koho však hledat mezi českými eko celebritami. Tato vlna k nám zatím nedorazila v takové míře. Krom politiků strany Zelených je možné za ekologickou „celebritu" považovat herce Petra Vacka. Ochranou práv zvířat či přihlášením se k vegetariánství se může mezi tyto hvězdy zařadit několik hereček a zpěvaček. Bohužel tyto spíše aspirují svým jednáním na parodie tipu Julie Stiles.

 

Zuzana Lavičková

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31           1 2
32 3 4 5 6 7 8 9
33 10 11 12 13 14 15 16
34 17 18 19 20 21 22 23
35 24 25 26 27 28 29 30
36 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,