Podzimní den českého medu na Jiřáku

den_medu_logo.jpg Po Svatomartinském vínu, růžovém vínu, českém pivu z minipivovarů a Jablečných slavnostech pokračuje Archetyp o. s. společně s MČ Praha 3 v představování tradičních českých potravinářských komodit.  

12. října 2012 bude na Jiřáku v akci nazvané „Podzimní den českého medu“ představen med od mnoha českých včelařů a z něho vyráběné včelí produkty.

Včela je „indikátorem“ zdravého prostředí. „Včela nás živí, léčí, krášlí a obohacuje naší přírodu“. Proto používáme její produkty, nejčastěji med. Jako potravina a dietetikum je svým způsobem nezastupitelný ve výživě zejména dětí, sportovců a rekonvalescentů. Jeho denní konzumace má velký význam i pro zdravého člověka.

Cíl akce „Podzimní den českého medu“

Cílem akce je představit:

  • med od českých včelařů
  • včelí produkty (kosmetika, doplňky stravy s medem, medovina, medové víno, medové pivo, svíčky, kosmetika, atd. )
  • značku Český med
  • Český svaz včelařů a jeho aktivity
  • práci včelaře s včelami
  • program „Bez medu to nejde“
  • kroužek mladých včelařů „Vyšehradští včelaříci“

Med je přírodním produktem

Pakliže platí, že se v  případě medu jedná o přírodní produkt, nemělo by se do něho nic jiného přidávat. Realita je ale jiná. Na pultech našich obchodů se často nabízí něco, co pravým přírodním medem není, resp. by se nemělo nazývat medem. Čeští včelaři a producenti medu se na problematiku falšování a kvality medu dívají z pohledu především dobrého jména medu. Včelaři produkují potravinu s názvem med, resp. med produkují včely. Včelař med pouze vyčistí a zabalí do finálního, nejčastěji skleněného obalu a tak jej uvádí na trh. Zpravidla tzv. ze dvora nebo do obchodu v blízkém okolí. To je také nejkratší cesta k zákazníkovi s nejmenším rizikem jakéhokoliv poškození. Jiné cesty medu k zákazníkovi automaticky neznamenají, že by se mělo jednat o špatný med.

Bohužel existují v této oblasti problémy. Dochází k přidávání látek, které do medu nepatří, a to neplatí jen o medech dovozových nabízených v řetězcích. Včelaři vnímají i to, že med, který není kvalitativně v pořádku, znamená klamání českého spotřebitele a současně porušování pravidel hospodářské soutěže. Neboli je to tlak na nižší a nižší ceny, který se pak negativně odráží v celém odvětví včelařství. Výsledkem je prodej medu za nikoli tržní ceny.

Proto je jedním z hlavních cílů akce představit Pražanům kvalitní české medy od malých i profesionálních českých včelařů ve formě prodeje „ze dvora“ v tomto případě na Jiřáku.

Den___esk__ho_medu_2012_445.jpgOznačení původu Český med

U medu s tímto označením se jedná o včelí med získaný společenstvím včely kraňské Apis mellifera carnica ze sesbíraných sladkých šťáv květů rostlin (nektar) nebo ze sekretů živých částí rostlin nebo na živých částech rostlin se vyskytujících (medovice) na území České republiky. Podle normy jakosti Českého svazu včelařů č. ČSV 1/1999 „Český med“, která má za úkol vynést kvalitu českého medu nahoru a vzbudit zájem spotřebitelů, je zde definována jakost a znaky které odlišují český med od výrobků pocházejících z jiných oblastí. Zejména jde o zpřísněné požadavky na obsah vody (max. 18 % u všech druhů ve spotřebitelském balení), hydroxymethylfurfuralu - HMF  max. 20 mg/kg u všech druhů) a sacharózy (max. 5 % u všech druhů medu). Nezávisle na těchto parametrech jakosti nelze zásadně použít označení „Český med“ pro medy filtrované a med pekařský (průmyslový). 

Český med je ovlivněn hlavně složením flóry na území ČR a absencí nežádoucích příměsí. Tím je dosaženo jeho jedinečného složení. Kvalita českého medu a jeho specifický charakter jsou dány vysoce specifickou flórou a vegetací na území ČR a diverzitou ekosystému, umožňující chov včel v lokalitách s celoročním dostatkem přirozené potravy, zejména bílkovinné, kterou nejde ničím doplnit. Vynikající renomé českého medu je dáno i jeho tradicí. Svým způsobem k němu přispívá i ve světě ojedinělý stupeň organizovanosti našich chovatelů včelstev v  Českém svazu včelařů.

Skutečností zůstává, že kritéria pro „Český med“ jsou přísnější než některé fyzikální a chemické požadavky platné vyhlášky Ministerstva zemědělství ČR a Směrnice Rady EU 2001/110/ES o medu.

Medovicový med chybí

V letošním roce se očekává, stejně jako v jiných odvětvích zemědělství, slabší produkce medu než v letech minulých, zvláště pak v porovnání s rokem 2011. Květová snůška je hodnocena jako průměrná, byť byla na mnoha místech ovlivněna suchem. Celkově bude produkce medu nižší s tím, že zcela chybí medovicové, lesní medy.

Bez medu to nejde

Bez medu to nejde, je název projektu, který za podpory České republiky, Evropské unie a Českého svazu včelařů, o. s., podporuje spotřebu kvalitního medu. Projekt bude prezentován nejen na stánku Českého svazu včelařů, ale také aktivním poradenstvím kroužku mladých včelařů „Vyšehradští včelaříci“.

Medové výrobky

Na akci Podzimní den českého medu nebudou chybět ani medové laskominy jako jsou zákusky, pečivo, medovina, medové pivo, modlitbičky, kosmetika, propolisové mastičky, prostě vše co ke včelám a medu patří. Pro zvídavé dovezeme skleněný úl, aby se děti mohly podívat, jak to v těch „dřevěných budkách“ funguje. Bude opět připraveno i Divadlo 2 buchet s představením pro nejmenší.

Nebude samozřejmě chybět ani muzika: Motovidlo, Basskid Jazzband, Vojta Lavička, Aqua Jazz

Akce se uskuteční pod záštitou ministra zemědělství Ing. Petra Bendla, s podporou Českého svazu včelařů, projektu Bez medu to nejde a radnice MČ Praha 3.

Více informací a upřesněný program najdete na www.farmarsketrziste.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,