Podle průzkumu T-Mobile Češi v ekologii spoléhají na firmy

green_technology_1.jpg Exkluzivní průzkum, který pro operátora T-Mobile na konci března vypracovaly agentury Simply5 a g82, odhaluje, jaký je vztah Čechů k ekologii a trvalé udržitelnosti.  

Ochrana životního prostředí zajímá necelou třetinu lidí

Závěry průzkumu ukazují, že obyvatelé České republiky ne vždy zvažují ekologické dopady svého počínání. Ochrana životního prostředí zajímá jen 29 % obyvatel České republiky. Nejčastěji se na tento aspekt zaměřují při nákupu elektrických spotřebičů (70 %), chemických přípravků (69 %) a automobilů (64 %). Naopak, při nákupu kosmetiky se o ochranu životního prostředí zajímá jen 49 % z nás, při nákupu vybavení interiéru 32 % a při nákupu oblečení a textilu dokonce jen 22 % obyvatel.

Češi se orientují především na úspory elektrické energie – 81 % účastníků průzkumu si vybírá zařízení s nízkou spotřebou, 72 % preferuje úsporné žárovky. Polovina dotázaných pak své elektrické přístroje zcela vypíná a nenechává je ve stand-by režimu.

Pro 71 % respondentů je důležitá nízká spotřeba energie, informace o složení a výrobním postupu na etiketě. Na dalším místě se umístily nízké emise CO2 a osvědčení o splnění ekologických norem. 43 % respondentů oceňuje, když firmy převádí části z ceny produktu na dobročinné účely jako například fondu UNICEF, SOS vesničky či na podporu deštných pralesů.

S problematikou životního prostředí jsou spojovány zejména oblasti, které s sebou nesou přímou produkci zplodin nebo okamžitý dopad na životní prostředí, jako jsou automobily nebo energetický průmysl.

Telekomunikace jsou s ní spojovány jen velmi zřídka. V oblasti telekomunikačních služeb a produktů kladou respondenti hlavní důraz na možnost odevzdat při nákupu nového mobilního telefonu starý přístroj k ekologické likvidaci (82 % respondentů). 88 procent respondentů by uvítalo, kdyby se nabíječky telefonu automaticky vypnuly, když je baterie nabitá a 76 procent by si přivítalo nabíječky na alternativní zdroj energie. 

Lidé chtějí, aby firmy byly ekologické

Ekologické chování je spojeno především s ekonomickým efektem, lidé vnímají pozitivně ekologickou angažovanost, protože ji cítí jako důležité do budoucna. Firmy by se měly dle výsledků průzkumu do ochrany životního prostředí zapojovat a aktivně v ní působit. Společnosti, které tak činí, jsou sympatické 69 % respondentů.

T-Mobile ukazuje směr v oblasti trvalé udržitelnosti

T-Mobile ve svých prodejnách již pět letbezplatně poskytuje možnost odevzdat vysloužilý mobil. Za tuto dobu byly vybrány již desítky tisíc vysloužilých přístrojů, i díky úspěšné akci Recyklístek. Operátor rovněž nabízí rychleji odbouratelné bio tašky, což kladně hodnotí více než polovina účastníků průzkumu. Z průzkumu dále vyplynulo, že 73 % dotázaných pozitivně hodnotí úsporu papíru, jež přináší například elektronická faktura. Tu mají zákazníci T-Mobile k dispozici již od dubna loňského roku. Dosud této možnosti využilo více než 100 000 zákazníků, což znamená měsíční úsporu cca 300 tisíc listů A4.

T-Mobile by rád přispěl k ochraně životního prostředí, a proto přichází v letošním roce s celou řadou aktivit zaměřených tímto směrem. „Za nově aktivovanou elektronickou fakturu dostanou naši zákazníci malý dárek a navíc ještě za každý uspořený list papíru přispějeme 1 korunou na vybrané programy UNICEFu,“ říká Jitka Chocová, manažerka společenské odpovědnosti T-Mobile, a dodává: „Velké změny začínají u těch malých. A na ty jsme se zaměřili i u nás – ať už jsou to koše na tříděný odpad, uspávání PC či využití energeticky úspornějších technologií.“

Od května do června 2010 navíc zákazníci T-Mobile, kteří si elektronickou fakturu aktivují, obdrží malou pozornost v podobě sáčku se semínky slunečnice. Cílem je zákazníky symbolicky odměnit za jejich ohleduplnost vůči životnímu prostředí.

Elektronické vyúčtování přináší kromě ochrany lesů i další pozitivní efekt. Na výrobu jednoho listu A4 je potřeba v průměru asi 10 litrů vody. Na to se T-Mobile rozhodl navázat a ušetřenou vodu „převede“ do míst, kde je o ni nouze. Za každý uspořený list papíru věnuje 1 Kč na podporu projektů organizace UNICEF, které pomáhají řešit problém nedostatku vody v Africe. Předpokládaný objem finančních prostředků tak bude stačit například na minimálně 1 000 rodinných souprav pro dezinfekci a přepravu vody.

V letošním roce se T-Mobile zaměří konkrétně na získání ekologické certifikace ISO 14001, zateplení fasády budovy v Lounech či na implementaci úsporných opatření, která doporučil energetický audit, dokončený na přelomu roku 2009.

Zdroj: Tisková zpráva T-Mobile, průzkum realizovali agentury Simply5 a g82.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,