Pijte kávu – pomůžete lidem i planetě. Ale jen s tou výběrovou!

DS_kavy120.jpg Česká pražírna doubleshot pracuje s výběrovou kávou především proto, že skvěle chutná. Už 10 let ji nabízí a snaží se o ní rozšiřovat povědomí.   

Ale to, že v kávě nehledáte chuťový zážitek a nerozeznáváte v ní zrovna tóny višní nebo marshmallow, neznamená, že ta výběrová není pro vás. Jejím nákupem totiž (oproti běžné, komoditní kávě) přispíváte k lepším podmínkám jejích pěstitelů, k udržitelnému pěstování kávy a k boji proti klimatické změně. Tyhle všechny výhody se vejdou do každého balení. A to bez přehánění. Jak to funguje, vysvětluje Jaroslav Tuček, spoluzakladatel pražírny doubleshot.

t____d__n___k__vy_El_Salvador.JPG

Třídění kávy v El Salvador

Aspekt chuti

Výběrová káva je podle definice taková káva, která dosáhne minimálně 80 ze 100 bodů na stupnici Asociace pro výběrovou kávu. Tato stupnice popsuje pomocí relativně objektivních kritérií kvalitu chuti. Dostatečně vysokého skóre dosáhnou kávy, které jsou sklizené na vrcholu zralosti, jsou bez defektů a především – mají výraznou a atraktivní chuť. Zkrátka jsou kvalitní.

z_pra__i__ky.jpgAspekt etický

Doubleshot své kávy označuje termínem „Z rukou farmáře”, což znamená, že si je jednak na farmách osobně vybírají, ale hlavně, že s pěstiteli (v případě Afriky zpracovatelskými družstvy) obchodují napřímo – bez zprostředkovatelů, obchodníků, dealerů. To je oproti komoditní kávě velký rozdíl. Tu komoditní si totiž pražírny vybírají zpravidla na kávových burzách, kde s ní obchodují distributoři, kteří ji vykoupili od farmářů bez ohledu na její kvalitu a jejím nákupem tak pražírny podporují spíše distributory, než samotné farmáře.

„Když se mě zeptáte, proč pracujeme s výběrovou kávou, vždycky vám na prvním místě řeknu, že kvůli její chuti. Ta bude vždycky v doubleshotu na prvním místě, ale pro mě osobně čím dál tím víc vzrůstá význam etického aspektu. Když se vracíme na farmy našich partnerů a oni nám ukazují, co díky obchodu s námi mohli modernizovat nebo že si mohli třeba koupit dobytek, zkrátka jak se jim a jejich rodině zlepšil život, mám upřímnou radost. Podporujeme se totiž navzájem, máme spolu vztah, který posiluje obě strany a pomáhá oběma. To by se v případě výkupu komoditní kávy na burze nedělo,” popisuje Jaroslav Tuček další pozitivní stránku výběrové kávy.

Jaroslav_Tucek.jpgAspekt ekologický

Komoditní káva se pěstuje na plantážích – na obrovských holých plochách vzniklých kácením lesů. A čím více jí spotřebováváme, tím více prostoru pro její pěstování je třeba a tím více lesů mizí. U výběrové je to ale naopak. Ta nejlepší se pěstuje ve vysokých nadmořských výškách (2000 – 3000 m. n. m), v horách a nejvíce se jí daří ve stínu vzrostlých stromů. Takže její pěstitelé růst lesa naopak podporují. Navíc pěstitelé výběrové kávy buď nepoužívají žádná chemická hnojiva, pesticidy nebo případně jen v naprosto zanedbatelném množství oproti plantážovému pěstování. Spíše pěstují rozmanité a rezistentní odrůdy, které chemické zásahy nevyžadují.  „Za kávu, která je výběrová, dostanou od pražíren asi 4x – 8x vyšší ceny než za běžnou, takže se jim vyplatí vypěstovat jí několikrát méně, ale kvalitní. Oproti komoditní se velká většina sběru i zpracování provádí ručně, káva se opakovaně ručně třídí, zkrátka je s ní víc práce,” popisuje Jaroslav Tuček základní rozdíly v pěstování, které mají vliv na ekologickou zátěž.

V každém sáčku výběrové kávy (nejen té od doubleshotu) si tedy kupujete maličké zlepšení života jejího pěstitele a maličko bojujete proti klimatické změně. A přitom si užijete skvělý šálek kávy. Tak proč pít nudnou a nijakou kávu, když můžete tak trochu pomáhat světu tím, že budete mlsní?

DS_kavy.jpgDoubleshot s.r.o. je českou lokální pražírnou výběrové kávy a společným projektem kávových nadšenců. Společnost byla založena v létě 2010 s jediným cílem: nabízet kávu bezprecedentní kvality a zároveň si vážit přírody a mít úctu k práci farmářů. Většina káv nabízených na www.doubleshot.cz nese označení Káva z rukou farmáře, což v praxi znamená, že kromě exkluzivní chuti se doubleshot zaručuje za to, že osobně navštívil alespoň jednou danou kávovou farmu, je s farmářem v přímém kontaktu a minimální cena zaplacená producentovi kávy je vždy alespoň o 25 % vyšší, než minimální garantovaná cena v systému Fairtrade.

Kromě výběrové kávy nabízí doubleshot i vybavení především pro domácí přípravu kávy, kávové kurzy pro veřejnost a školení profesionálů. Vlastní a provozuje také tři pražské kavárny – Můj šálek kávy (Karlín), Místo (Hradčanská), espresso bar v Alza.cz (Holešovice).

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,