Petice za lepší život prasat odevzdána

prase_v_kleci110.jpg Petice s více než 475 000 podpisy požadující řádné plnění směrnice EU na ochranu prasat byla v pondělí 24. března v Bruselu v přítomnosti obří prasnice Hope předána Radě ministrů zemědělství.   

Jménem řeckého předsednictví EU petici osobně převzal řecký ministr zemědělství Athanasios Tsaftaris, dále se k němu připojili dánský a slovenský ministr zemědělství Dan Jorgenson a Ľubomír Jahnátek, česká náměstkyně ministra Jaroslava Beneš Špalková a zástupci britského a německého ministerstva.

ja_za_to_stojim.jpgHope, obří nafukovací prasnice větší než dvoupatrový autobus vyjela 10. března ze sídla Compassion in World Farming (Compassion) v Anglii a podnikla evropské turné, aby upozornila na utrpení prasat v nehumánních a nelegálních podmínkách velkochovů v mnohých zemích EU.

První zastávku Hope udělala v londýnském Westminsteru 10. března. Dále Hope vezla poselství za lepší život prasat do Paříže (12. března), Rotterdamu (14. března), Berlína (17. března), Varšavy (19. března) a Prahy (21. března), aby turné uzavřela v Bruselu (24. března).

Mezinárodní organizace Compassion in World Farming po celý minulý rok sbírala podpisy pod petici žádající ministry zemědělství, aby přijmuli opatření proti zemím, které porušují legislativu na ochranu prasat. Dosud petici podepsalo již více než 475 000 občanů EU. V České republice se ke kampani pod názvem „Já za to stojím“ připojila organizace Společnost pro zvířata – ZO ČSOP a sbírala podpisy i od českých občanů.

Směrnice EU stanovující minimální požadavky na ochranu prasat požaduje, aby prasata dostávala obohacující materiál, jako je sláma. Také zakazuje rutinní zkracování ocásků. Je vědecky prokázáno, že je to zbytečné, pokud jsou prasata chována v podmínkách poskytujících dobrou životní pohodu (welfare), protože tak prasata nemají potřebu si ocásky vzájemně okusovat.

V roce 2013 zástupci Compassion navštívili 45 farem v šesti evropských státech: Itálii, Španělsku, České republice, Kypru a Polsku. Ohromujících 44 z těchto farem očividně porušovalo opatření požadující poskytování obohacení  a zakazující rutinní zkracování ocásků.

Tento nedávný průzkum odhalil nejhorší případy týrání zvířat, jaké jsme kdy viděli – farmy, kde všechna prasata měla zkrácené ocásky a žila v přeplněných, holých kotcích; zvířata pokrytá vlastními výkaly; prasata s abscesy, některá dokonce bez očí. Člen průzkumného týmu si posteskl: „Na jedné farmě visely hrdě poutače s vlajkou EU a upozorňovaly na to, že tato farma získala dotace z Evropské unie. Bylo mi špatně z pomyšlení, že sem tečou peníze z našich daní, když o pár metrů dál žijí prasata v tak nepopsatelných podmínkách – nelegálních podle práva EU.“

Dita Michaličková, předsedkyně Společnosti pro zvířata říká: „Předpisy stanovující minimální požadavky pro ochranu prasat platí v EU od roku 2003, pro ČR od 2004. Uplynulo 10 let - budete-li mít možnost podívat se do chovů, zjistíte, že ve většině případů jednají chovatelé nelegálně, změny neprovedli a jejich přístup k živým tvorům, prasatům, je velmi, velmi nedobrý."

Romana Šonková, zástupkyně Compassion v Česká republice dodává: „Více než 475 000 podpisů pod naši petici dokazuje, do jaké míry občanům EU záleží na tom, jak žijí prasata. Takový široký zájem veřejnosti by měl konečně členské státy EU přimět k řádnému plnění legislativy na ochranu prasat v praxi. Nelegální týrání prasat v Evropě je obrovský problém, který si naléhavě žádá obrovské řešení. Právě proto Compassion vyslal obří Hope na březnové turné s nadějí pro evropská prasata.”

Zdroj: Společnost pro zvířata

happening_21_3_2014445.jpg

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,