Petice za lepší život prasat odevzdána

prase_v_kleci110.jpg Petice s více než 475 000 podpisy požadující řádné plnění směrnice EU na ochranu prasat byla v pondělí 24. března v Bruselu v přítomnosti obří prasnice Hope předána Radě ministrů zemědělství.   

Jménem řeckého předsednictví EU petici osobně převzal řecký ministr zemědělství Athanasios Tsaftaris, dále se k němu připojili dánský a slovenský ministr zemědělství Dan Jorgenson a Ľubomír Jahnátek, česká náměstkyně ministra Jaroslava Beneš Špalková a zástupci britského a německého ministerstva.

ja_za_to_stojim.jpgHope, obří nafukovací prasnice větší než dvoupatrový autobus vyjela 10. března ze sídla Compassion in World Farming (Compassion) v Anglii a podnikla evropské turné, aby upozornila na utrpení prasat v nehumánních a nelegálních podmínkách velkochovů v mnohých zemích EU.

První zastávku Hope udělala v londýnském Westminsteru 10. března. Dále Hope vezla poselství za lepší život prasat do Paříže (12. března), Rotterdamu (14. března), Berlína (17. března), Varšavy (19. března) a Prahy (21. března), aby turné uzavřela v Bruselu (24. března).

Mezinárodní organizace Compassion in World Farming po celý minulý rok sbírala podpisy pod petici žádající ministry zemědělství, aby přijmuli opatření proti zemím, které porušují legislativu na ochranu prasat. Dosud petici podepsalo již více než 475 000 občanů EU. V České republice se ke kampani pod názvem „Já za to stojím“ připojila organizace Společnost pro zvířata – ZO ČSOP a sbírala podpisy i od českých občanů.

Směrnice EU stanovující minimální požadavky na ochranu prasat požaduje, aby prasata dostávala obohacující materiál, jako je sláma. Také zakazuje rutinní zkracování ocásků. Je vědecky prokázáno, že je to zbytečné, pokud jsou prasata chována v podmínkách poskytujících dobrou životní pohodu (welfare), protože tak prasata nemají potřebu si ocásky vzájemně okusovat.

V roce 2013 zástupci Compassion navštívili 45 farem v šesti evropských státech: Itálii, Španělsku, České republice, Kypru a Polsku. Ohromujících 44 z těchto farem očividně porušovalo opatření požadující poskytování obohacení  a zakazující rutinní zkracování ocásků.

Tento nedávný průzkum odhalil nejhorší případy týrání zvířat, jaké jsme kdy viděli – farmy, kde všechna prasata měla zkrácené ocásky a žila v přeplněných, holých kotcích; zvířata pokrytá vlastními výkaly; prasata s abscesy, některá dokonce bez očí. Člen průzkumného týmu si posteskl: „Na jedné farmě visely hrdě poutače s vlajkou EU a upozorňovaly na to, že tato farma získala dotace z Evropské unie. Bylo mi špatně z pomyšlení, že sem tečou peníze z našich daní, když o pár metrů dál žijí prasata v tak nepopsatelných podmínkách – nelegálních podle práva EU.“

Dita Michaličková, předsedkyně Společnosti pro zvířata říká: „Předpisy stanovující minimální požadavky pro ochranu prasat platí v EU od roku 2003, pro ČR od 2004. Uplynulo 10 let - budete-li mít možnost podívat se do chovů, zjistíte, že ve většině případů jednají chovatelé nelegálně, změny neprovedli a jejich přístup k živým tvorům, prasatům, je velmi, velmi nedobrý."

Romana Šonková, zástupkyně Compassion v Česká republice dodává: „Více než 475 000 podpisů pod naši petici dokazuje, do jaké míry občanům EU záleží na tom, jak žijí prasata. Takový široký zájem veřejnosti by měl konečně členské státy EU přimět k řádnému plnění legislativy na ochranu prasat v praxi. Nelegální týrání prasat v Evropě je obrovský problém, který si naléhavě žádá obrovské řešení. Právě proto Compassion vyslal obří Hope na březnové turné s nadějí pro evropská prasata.”

Zdroj: Společnost pro zvířata

happening_21_3_2014445.jpg

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,