Pěstování biopotravin se v EU těší rostoucí oblibě

EU_Organic_Logo_Colour_Version_54x36mm_IsoC_1.jpg Ekologické zemědělství je v Evropské unii populárnější a populárnější. A to tak moc, že unijní trh není schopen neustále rostoucí poptávku Evropanů po biopotravinách uspokojovat.    

Podle prognózy, se kterou přišla v pátek (16. července) Evropská komise, budou členské státy s největší pravděpodobností stále častěji spoléhat na zahraniční dovoz.

Vedle nárůstu v importu vzroste také podle zprávy, kterou si nechala zpracovat Evropská komise, obchod mezi bohatšími západoevropskými státy a zeměmi, které leží ve střední a východní Evropě. Důvod je jednoduchý. Pěstování biopotravin se ve střední a východní Evropě daří natolik, že několikanásobně převyšuje místní poptávku. Nedostatek vlastní produkce naopak trápí státy západní Evropy.

„Za těchto okolností není žádným překvapením, že obchod mezi členskými státy a také dovoz ze třetích zemí poroste velkým tempem,“ píše se v dokumentu.

biofarm_____pracuje_na_sv__m_poli.jpgJako výchozí bod pro toto tvrzení posloužila autorům zprávy statistika. V roce 2006 a 2007 totiž spotřebitelé za produkty ekologického zemědělství utratili v maloobchodech celkem 14,4 miliard eur. Nejvíce (více než 80 %) se pak nakupovalo v Německu, Velké Británii, Francii a Itálii.

Zajímavé je, že ekonomická krize, která zasáhla evropský kontinent v roce 2008, se nejvíce projevila v chování britských spotřebitelů. Jejich poptávka klesla podle údajů Evropské komise o 13,6 %. Na druhou stranu Němci se nákupu svých oblíbených organických potravin navzdory recesi nevzdali (nakupují stále stejně) a Francouzi a Italové chodí do obchodů s biopotravinami ještě častěji.

„Tento prudký nárůst byl povzbuzen vstupem všech hlavních maloobchodních řetězců, včetně diskontů, na místní trh,“ přichází s vysvětlením zpráva.

V roce 2008 se potraviny, které nesmí být vyrobeny za pomocí hnojiv minerálního původu, hormonů, pesticidů (a nesmí se jednat o geneticky upravené produkty), pěstovaly na 4,3 % ze 7,7 milionů hektarů veškeré zemědělské půdy v Evropské unii.

První příčka žebříčku zemí, které se v Evropě dlouhodobě věnují organickému pěstování, patřila dlouhá léta Itálii. Vloni ji však o prvenství připravilo Španělsko.

„Někteří z ´průkopníků´ v tomto sektoru, jako je Dánsko, Finsko, Švédsko a Itálie, zřejmě dosáhly (v organickém pěstování) svého maxima, případně vykázaly pouze slabý růst,“ uvádí také zpráva. Bioprodukce v dalších z průkopnických zemí, jako je Rakousko a Německo, roste udržitelným tempem.

Ekologické zemědělství se na evropské úrovni dočkalo oficiálního uznání až v roce 1991, kdy ministři zemědělství členských států přijali nařízení o ekologickém zemědělství a k němu se vztahujícímu označování zemědělských produktů a potravin. V roce 2004 Evropská komise schválila Akční plán pro ekologické potraviny a zemědělství, který vytyčuje 21 iniciativ k dosažení cílů rozvoje trhu s ekologickými potravinami a zlepšuje normy zvýšením účinnosti, transparentnosti a důvěry spotřebitelů.

Zdroj: EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,