OSN vyhlásila rok 2015 Mezinárodním rokem půdy

ruce_v_pude110.jpg Ekologicky obhospodařovaná půda je cenným pokladem.  

Půda a zemědělství, to je tisíce let staré nerozlučné partnerství. Zemědělec se bez půdy neobejde. Kvalita zemědělské půdy ovlivňuje zemědělskou výrobu. O tom, že je třeba s půdou jako základním zdrojem zacházet šetrně a s úctou, není pochyb. Zřejmě o tom nepochybuje ani Organizace spojených národů, která vyhlásila rok 2015 Mezinárodním rokem půdy.

piscita_puda445.jpgPřístup ekologických zemědělců k půdě přispívá k její ochraně. „Nejde jen o protierozní opatření, která realizují obdobně jako jejich konvenčně hospodařící kolegové, ale především o volené agrotechnické postupy,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Zemědělské plochy v ekologickém režimu se postupně stávají bohatší na živiny, jejich zhutnění je menší a život „pod zemí“ je rozmanitější. „Na ekologických polích naleznete možná více plevelů a ,škůdců‘, což ovlivňuje výnosy a je i náročnější na čištění výsledného produktu. Odměnou za to je však nezničená půda, která žije. A půda, jejíž kvalita se nesnižuje, naopak při dlouhodobé šetrné péči i zvyšuje, slibuje stabilní výnosy bez minerálních hnojiv a chemických postřiků, jejichž výroba i použití prokazatelně zatěžuje životní prostředí a je z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Cena a kvalita půdy v ekologickém režimu tedy postupně stoupá. Nešetrné hospodaření se základním zdrojem obživy pak vede i některé vlastníky půdy k tomu, aby hledali nájemce, kteří si hodnotu půdy uvědomují a nedrancují ji ve jménu svého zisku,“ doplňuje Kateřina Nesrstová.

Podle posledních zveřejněných dat Českého statistického úřadu se v České republice výhradně v ekologickém režimu hospodaří na 403 051 hektarech farem s rostlinnou produkcí a dalších 395 504 hektarech podniků, které se věnují i živočišné výrobě. Nejvyšší plocha zemědělské půdy v ekologickém režimu leží v Jihočeském kraji, z toho činí 57 720 ha výhradně rostlinná výroba a 55 940 ha doplňuje živočišná. Naopak nejméně ploch v režimu EZ nalezneme v Jihomoravském kraji, kde patří 12 137 ha rostlinné výrobě a pouze 4 411 ha živočišné. Další plochy obhospodařované v ekologickém režimu se pak nachází na farmách se souběžnou nebo konvenční produkcí.

Orná půda v ekologickém režimu zabírá 57 220 ha, přičemž největší plocha připadá na Plzeňský kraj – 8 565 ha, za nímž následuje Jihomoravský kraj s 8 455 ha orné půdy v EZ. Na ekologicky obhospodařované orné půdě se nejčastěji pěstují obiloviny – 27 815 ha celkem (z toho největší plochy o výměře 4 356 ha jsou v Plzeňském kraji). Následují pak plodiny sklízené tzv. „nazeleno“, tedy např. pícniny, které se pěstují na  21 209 ha. Olejniny jsou ekologicky pěstovány na 2 955 hektarech. Jen o něco menší plochu, 2 498 ha, pak zaujímají ostatní plodiny, ke kterým patří přadné, technické plodiny apod. Luskoviny na zrno se pěstují na 1 467 ha.

Sklen_____pase_prasata1.jpgNení bez zajímavosti, že léčivé, aromatické a kořeninové rostliny se pěstují na 872 hektarech ekologické orné půdy, přičemž největší plchu zaujímají v kraji Karlovarském –  278 ha. Čechy oblíbené brambory se pak v ekologickém režimu pěstují pouze na 185 hektarech (64 ha Jihomoravský kraj, 37 ha Vysočina). Jen o něco méně orné půdy připadá na ekologické pěstování zeleniny, jahod a melounů (celkem 157 ha, nejvíce Jihomoravský kraj 84 ha). Ve Středočeském kraji se dokonce v režimu EZ pěstuje na 63 hektarech technická cukrovka.

„Je tedy vidět, že skladba plodin na orné půdě v režimu EZ je skutečně rozmanitá a zvolený osevní postup v režimu EZ tomu plně odpovídá, oproti mnohým konvenčním kolegům tak zahrnuje i například pěstování plodin, které přirozenou cestou půdu obohacují a zkvalitňují, což je velmi důležité,“ uzavřela Kateřina Nesrstová.

Zdroj: PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Foto: Wikimedia, Biofarma 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,