Opravdu čistý festival

recyklacni_linka_uvodni_info_schuzka.jpg Ekodomov má za sebou již třetí multikulturní festival, během kterého zajišťoval odpadové hospodářství.  

Po Million Marihuana March na Parukářce a po Velké Výzvě na Kampě vyrazil 50km za hranice hlavního města ČR, do Ústeckého kraje, kde se ve dnech 11. – 13. srpna konal na letišti v Panenském Týnci jeden z největších českých festivalů – O2 Open Air Festival. Hudby, sportu, divadla, gastronomie a jiného doprovodního programu si užívalo během víkendu kolem 24 tisíc účastníků. Každý byl nabádán k dodržování ekologického desatera festivalu, který organizátoři po vzoru z loňského, prvního, ročníku opět připravili. Ten byl úspěšný jak z hlediska vytříděného odpadu, tak z hlediska ocenění A Greener Festival Awards, které se uděluje festivalům splňující environmentální kritéria soutěže. Největší váhu „zelených aktivit“ festivalu měly opět odpady.  

poradek_dela_pratele_motto_spolecnosti_Marius_Pedersen_a_nase_heslo_behem_festivalu.jpgÚkol Ekodomova byl jednoznačný – zabezpečit čistotu během celého festivalu, vytřídit co nejvíce komodit a zajistit ekologickou osvětu. Tradičně Ekodomov trval na ekologizaci v rámci separování bioodpadů a zajišťoval ekologickou poradnu i pro kompostování. „Idea Ekodomova zkompostovat minimálně 30 % vyprodukovaného odpadu z festivalu byla bohužel zmařena z důvodu nezajištění dostatečného množství kelímků a nádobí z kompostovatelného materiálu pro obchodníky s jídlem a pitím. Kdyby se dodrželo používání jenom PLA (polylaktid acid, česky – polymér kyseliny mléčné) kelímků, tácků a příborů, veškeré odpady ze stánků by skončily v biopopelnicích společně se zbytky jídel. A to všechno by se ani nemuselo třídit, ale mohlo se rovnou odvézt do kompostárny.“ zklamaně říká Ing. Jan Šarapatka, hlavní manažer za o.s. Ekodomov.

Kromě bioodpadů Ekodomov na festivalu třídil papír, plasty, sklo, tetra pack, hliníkové plechovky, použitý fritovací olej, použité baterie, zářivky a cigaretové nedopalky. Této separaci, následnému dotřídění a celkovému úklidu v areálu festivalu se věnovalo 95 pracujících Ekodomováků, kteří ve svém základním táboře také dodržovali zásady environmentálního chování. „Je to takřka šokující jak fundovaný tým uklízečí čety máme k dispozici. Mezi brigádníky je hojně zastoupených vysokoškoláků z různých oborů, odborně zaměstnaných lidí či doktorandů postgraduálního studia zemědělského a environmentálního zaměření. Navíc, všichni byli před festivalem důkladně zaškoleni.“  hodnotí personální situaci o.s. Ekodomova Ing. Martin Timko. „Právě lidský faktor sehral důležitou roli v naši práci. Díky pečlivostí a environmentálnímu přístupu těchto lidí jsme dosáhli spokojenosti jak u organizátorů, tak i samotných návštěvníků. Bylo fascinující vidět jak naši lidi byli zapálení pro věc a dokázali se s touto nelehkou práci poprat.“ dodává z pozice vedoucího třídíci linky.

finalni_uklid_v_kempu_u_runway_letiste_nedele.jpgNa první pohled nezáviděníhodná letní brigáda, kterou si málokdo hrdě napíše do svého životopisu přinesla zajímavé osobní vazby, kladný postoj k ekologii a loajalitu naplnit závazek Ekodomova. „Předně chci říci, že celý festival a spolupráce s Ekodomovem byla skvělá zkušenost. Poznala jsem nové prostředí, nové lidi, více jsem porozuměla problematice třídění odpadu i tomu, jak těžké je zorganizovat tak velkou akci. Právě za to, na jak velkou akci jste si troufli a jak jste ji nakonec zvládli, si zasloužíte obrovský obdiv“ píše ex-post brigádnice Michaela.

Díky skvělému týmu pracovníků se tudíž neobjevila jediná stížnost na nepořádek v průběhu celého festivalu. Z celkového množství – 28,5 tun vyprodukovaného odpadu jsme dokázali svou pilnou prací vytřídit  69 %, které bude využito k recyklaci. Do toho spadá 6,6 tun plastů, 7,1 tun papíru, 3,3 tun skla, 2,5 tuny bioodpadů a 0,3 tun plechovek s nápojovými kartony.

Ekodomov považuje svou misi na tomto festivalu dle možností a charakteru akce za zvládnutelnou. Přes různou kritiku si festival odnesl v médiích zejména pochvalu za nebývalé čisto. Ve spolupráci se žateckou pobočkou firmy Marius Pedersen a.s., Technickými službami města Louny, firmou Ekoselect, a.s., společností Ekolamp, s.r.o., společností Ecobat s.r.o. a kompostárnou firmy FEMME a.s. děkujeme všem, kteří se na našem úsilí podíleli a vydrželi až do zdárného konce.

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,