USA: Obamovi zakládají biozahradu v Bílém domě

Michelle_Obama_digging_garden2.jpg Minulý týden začala Michelle Obama, manželka prezidenta Obamy, v části zahrady Bílého domu zvané South Lawn rýt první záhon budoucí zeleninové zahrady, první zeleninové zahrady v Bílém Domě od dob „vítězné zahrady" (Victory Garden) Eleonor Rooseveltové z doby 2. světové války. Na zahradě nebude žádná řepa - president ji nemá rád - ale rukola nesmí chybět.  

Nová ekologická zahrada bude dodávat potraviny pro rodinné i formální večeře, ale její nejdůležitější rolí bude vzdělávat děti o zdravé a lokálně pěstované zelenině a ovoci v době, kdy obezita a diabetes začínají znepokojovat celý národ, řekla Obamová. 

„Doufám, že se tato věc rozšíří skrze děti na jejich rodiče a jejich prostřednictvím do vzdělání našich komunit," vyjádřila se první dáma v rozhovoru v její kanceláři ve východním křídle Bílého domu.

Michelle Obama digging garden_1.jpgDvacet tři školáků pátého stupně z bancroftské základní školy ve Washingtonu bude první dámě pomáhat rýt 1 100 čtverečních stop (cca 100 m2) velký záhon, na místě viditelném kolemjdoucím z ulice E Street (hned pod houpačkami Obamových dívek).Obama.jpg

Obrázek: Sam Kass, asistent šéfkuchaře Bílého Domu (vlevo), a Dale Haney, zahradník Bílého Domu, na místě nové zeleninové zahrady v South Lawn.

Studenti ze základní školy Bancroft, která má vlastní zahradu od roku 2001, budou také pomáhat pěstovat, sklízet a vařit zeleninu, ovoce a bylinky. Prakticky celá Obamova rodina i s prezidentem bude muset plít záhony, „ať se jim to líbí nebo ne", řekla se smíchem první dáma. Také řekla, že její matka bude pravděpodobně sedět v pozadí a občas prohlásí: „Pozor.. Támhle jsi něco přehlédla."

Obama2.jpgObrázek: Zleva Cristeta Comerford, Sam Kass a Bill Yosses v kuchyni Bílého Domu

Otázka existence zahrady u Bílého domu se stala více než pouhou záležitostí úpravy pozemku. Dostala totiž politický a environmentální symbolizmus, kterým lobbyisté po měsíce agitovali u Obamů s názorem, že pěstování potravin lokálně a ekologicky vede ke zdravějšímu stravování a snížení závislosti na průmyslovém zemědělství, které spotřebovává více nafty na přepravu a další chemikálie na hnojení.  

Poté se propagace zdravého stravování stala důležitou součástí vlastní agendy první dámy Spojených států.

Paní Obamová, která prozradila, že nikdy neměla zeleninovou zahradu, připomněla, že tento nápad vznikl z její zkušenosti jako pracující matky, která se snažila o zdravé stravování svých dcer, Malii a Sashi. Stravování mimo domov třikrát do týdne, objednávání pizzy, večeření sendvičů, to všechno mělo vliv na zvýšení váhy děvčat. Jejich pediatr paní Obamové doporučil více se zaobírat nutričními hodnotami stravy jejích dcer.

„Byl to zdvižený ukazováček", dodala. Během několika následujících měsíců děvčata ztratila na váze.

Dan Barber je majitelem biorestaurace Blue Hill at Stone Barns v newyorské čtvrti Pocantico Hills, která si množství ingrediencí sama pěstuje. Podle jeho názoru má Michell Obamová a její zahrada potenciál vytvořit velice silné poselství o zdravé a chutné stravě. „Nemyslím si, že přeháním, když tvrdím, že to může vyústit v opravdovou proměnu."

Clintonovi pěstovali některou zeleninu v květináčích na střeše Bílého Domu, zahrada Obamových je ale daleko přesáhne. Pětapadesát druhů zeleniny vybraných podle seznamu zaměstnanců kuchyně bude pěstováno z biosazenic ze skleníků.

Obamovi budou mít dostatek surovin na jejich oblíbenou mexickou kuchyni, jako koriandr, mochyni a feferonky. Saláty budou zahrnovat hlávkový salát, zelenolistý dubový salát, červenolistý salát a další. V zahradě nebude chybět špenát, mangold, kapusta a černá kapusta. Na přípravu dezertů se bude pěstovat záhon různých druhů drobného ovoce. I bylinky budou zahrnovat některé více neobvyklé variety jako anýz nebo thajskou bazalku. Charlie Brandts, truhlář Bílého Domu, který je také včelařem, se bude starat o dva včelí úly.

Celková částka vynaložená na osivo, zeminu a ostatní potřeby je 200 dolarů, prohlásil Sam Kass, asistent šéfkuchaře Bílého domu, který připravoval zdravou stravu pro Obamovi v Chicagu a je obhájcem místních potravin. K jeho úkolům bude patřit i dohled nad novou zahradou.

Záhonky budou hnojeny směsí kompostu z Bílého domu, krabí moučky z Chesapeake Bay, vápna a zeleného písku. Berušky a kudlanky mají pomáhat regulovat škůdce.

Cristeta Comerfordová, vedoucí úřednice Bílého domu, řekla, že se nemůže dočkat plánování menu podle plodin na zahradě a Bill Yosses, cukrář, prohlásil, že se těší na sezónu malin a jahod.

Nejvíce práce na zahradě obstarají zahradníci a kuchyňský personál, ale ostatní služebnictvo pomáhá dobrovolně, stejně jako studenti pátého ročníku základní školy Bancroft. „Nic nemůže být více cool", říká první dáma, „než přijít do Bílého domu a sklidit nějakou zeleninu a pobýt v kuchyni s Cris, Samem a Billem a krájet a vařit a prožít si radost z vaší vlastní práce." Podle ní je pro děti jídlo především o chuti a čerstvý, lokální produkt chutná lépe.

„Skutečně lahodná rajčata jsou jedna z nejsladších věcí, které člověk kdy jedl. Moje děti už poznají ten rozdíl a podobným způsobem jsem je přesvědčila zkoušet nové věci", dodala paní Obamová. „Chci být schopná přenést to, co jsem se naučila, širšímu publiku. A jaká je lepší cesta než zavést zeleninovou zahradu na South Lawn v Bílém Domě?"

Obamová také tvrdí, že pro obyvatele předměstí, kteří nemají žádný dvorek nebo zahradu za domem, hraje jeden milion komunitních zahrad rozšířených po celé zemi také důležitou roli.

První dáma ale zároveň dodává, že nechce, aby se lidé cítili vinní pokud nebudou mít čas na zahradničení; je zde stále mnoho způsobů, kterými mohou přispět.

„Můžete začít ve své vlastní spižírně," řekla. „Omezte množství polotovarů, zkuste trochu častěji jídlo sami uvařit nebo zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny."

Zdroj: Stephen Crowley/The New York Times

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,