Nové nařízení EU o ekologickém zemědělství a biopotravinách

Rada Evropského společenství zveřejnila finální podobu jak nového nařízení Rady (ES) 834/2007 o ekologické produkci a označování ekologických produktů, tak i prováděcí pravidla.  

Nové evropské nařízení o ekologickém zemědělství, které od 1.1.2009 nahradí současné nařízení č. 2092/91, je možné stáhnout na adrese: http://81.0.228.70/attachments/nove_nariz_v_OJ_834-2007.pdf.

Nařízení, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 834/2007 o ekologické produkci a označování ekologických produktů je možné stáhnout na adrese:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:250:0001:0084:CS:PDF.

Nové nařízení popisuje cíle, principy a základní požadavky kontroly ekologické produkce. Některá ustanovení jsou zcela nová, některá platí již dnes a osvědčila se, proto budou platit i podle nového nařízení.

Ačkoli měla Komise za cíl neměnit základní obsah současného nařízení, v mnoha detailech je nové nařízení odlišné a změny mohou mít zásadní vliv na ekologické zemědělství v budoucnu.

Jednou z nejdůležitějších částí nového nařízení o ekologickém zemědělství č. 834/2007 jsou pravidla týkající se označování biopotravin. Slova „ekologický" a „biologický"  včetně jejich předpon „eko" a „bio" lze používat pouze na obalu surovin, potravin, krmiv a osiv pocházejících z ekologického zemědělství. Případné označování konvenčních produktů těmito výrazy bylo i nadále bude ze strany EK a MZe přísně postihováno. Obecně řečeno, při označování konvenčních potravin se nesmí používat takové označení, které by mohlo spotřebitele uvést v omyl, že se jedná o produkt ekologického zemědělství.

Označení lze použít pouze u produktů ekologického zemědělství, u kterých minimálně 95 % hmotnostních složek pochází z ekologického zemědělství. U potravin, které obsahují složky pocházející z ekologického zemědělství, ale ty představují méně než 95 %, lze ve složení výrobku uvést, že daná složka pochází z ekologického zemědělství. Výrazem „BIO" tak nelze označit celý produkt, ale pouze konkrétní složku ve složení výrobku.

Nové nařízení uvádí povinné údaje, které se musí na obalu biopotravin vyskytovat a které dávají spotřebiteli záruku, že se jedná o certifikovanou biopotravinu. Mezi tyto povinné údaje patří:

- číselný kód kontrolní organizace: v ČR ministerstvo zemědělství pověřilo ke kontrole tři kontrolní organizace - KEZ o.p.s., ABCERT GmbH a BIOKONT CZ, s r.o. Jejich kódy jsou následující: CZ-KEZ-01, CZ-ABCERT-02 a CZ-BIOKONT-03.

- označení původu biopotraviny: pokud je biopotravina označena logem EU, bude muset od 1.1.2009 obsahovat informaci, kde byly vyprodukovány zemědělské suroviny, z nichž se biopotravina skládá. Slovní označení může mít následující varianty: „zemědělská produkce EU", „zemědělská produkce mimo EU" a „zemědělská produkce EU/mimo EU". Uvedený výraz „EU" lze nahradit názvem členského státu v případě, že v této zemi byly vyprodukovány všechny zemědělské suroviny, z nichž se biopotravina skládá, např. „zemědělská produkce ČR".

Kromě povinných údajů lze při označování biopotravin použít také vnitrostátní a soukromá loga pro označování biopotravin. V podmínkách ČR to znamená především označení národním logem pro biopotraviny, které se v ČR používá již od roku 1993.

Evropské nařízení zatím doplňuje národní zákon č. 242/2000 Sb, ovšem právě započala jeho novelizace.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,