Nové kelímky na jogurt firmy Stonyfield's snižují uhlíkové emise na polovinu

Stonyfield_logo.jpg Největší výrobce biojogurtů na světě, americká firma Stonyfield Farm, oznámila, že u některých svých výrobků nahradila kelímky vyráběné z ropy za kelímky vyráběné z rostlinného základu.  

Stonyfield Farm přichází na trh s novým řešením v oblasti ekologicky šetrných obalů: jogurtové kelímky vyráběné z kukuřice. Nové kelímky Stonyfield, které budou používány u multibalení jogurtů Yo-Baby a dalších výrobků, nahrazují polystyrén plastem vyráběným z rostlin s názvem polylactic acid – kyselina polymléčná (PLA). Jedná se o plast, vyráběný z kukuřice. Obsah nového kelímku tvoří z 93 procent rostlinný základ, zbytek jsou netoxická barviva a přídatné látky.  

Kelímky vyráběné z PLA nabízí řadu výhod: kromě toho, že místo ropy je použit obnovitelný zdroj – rostliny, PLA ve svém životním cyklu spotřebovává méně energie a uvolňuje méně skleníkových plynů než polystyrén.

Yo_baby.png

PLA je vyráběn z kukuřice, která absorbuje uhlík v průběhu růstu, takže PLA uvolňuje o 48 procent méně uhlíku do atmosféry než polystyrén. Stonyfield, která ročně prodá na 200 milionů kelímků, sníží svoji uhlíkovou stopu o 1 875 tun uhlíku ročně. Není to málo, jelikož obaly mají na celkovou uhlíkovou stopu firmy druhý největší dopad, hned po krávách, produkujících mléko.  

Ačkoli PLA může být vyráběn z různých rostlin, v USA se nejčastěji vyrábí z kukuřice. 70 procent veškeré kukuřice pěstované v USA je geneticky modifikované, nebo-li GMO. Používáním PLA tak Stonyfield, firma, která je absolutně oddaná ekologickému zemědělství, vlastně podporuje GMO. Toto představovalo pro firmu velké dilema.

Stonyfield není první americkou společností, která se musela s tímto problémem vyrovnat. Výrobci oděvů a obuvi, kteří upřednostňují hlediska trvalé udržitelnosti, se také o PLA zajímali, ovšem museli od svých snah ustoupit v obavě z odporu zákazníků proti takovéto podpoře GMO.

Stonyfield to ovšem nevzdal a našel přijatelné řešení, jak svoji „podporu“ GMO vyrovnat. Společnost spolupracuje s Institute for Agriculture and Trade Policy a jejím programem Working Landscapes Certificate program. Cílem Working Landscapes je snižovat vliv průmyslově pěstované kukuřice a dalších plodin na životní prostředí.

Working Landscapes platí farmářům za to, že pěstují kukuřici dle velmi přísných produkčních pravidel, například podporují půdní úrodnost, chrání vzduch a vodní zdroje před znečištěním a podporují biologickou rozmanitost. Pravidla Working Landscapes také zajišťují, že farmáři pěstují pouze běžnou, geneticky neupravenou, kukuřici. „Zdá se nám to jako výhodné řešení pro obě strany a doufáme, že další společnosti nás budou následovat,“ řekl ředitel Stonyfield Gary Hirschberg.  

Podpora programu Working Landscape znamená, že množství kukuřice, vypěstované dle těchto udržitelných produkčních metod, bude stejné, jako množství potřebné pro výrobu obalů pro Stonyfield. Jedná se přibližně o 200 hektarů v roce 2010.

Nancy Hirschberg, která je ve firmě odpovědná za nákup surovin, dodává: „Mohli jsme přivézt PLA z negeneticky upravené cukrové řepy z Evropy, tapioky z Asie nebo cukrové třtiny z Jižní Ameriky. Přišlo nám ale lepší podpořit americké farmáře na jejich cestě k udržitelnějším pěstitelským metodám.“ 
Příklad Stonyfield ukazuje, že společnosti, které myslí dopředu a pro které trvalá udržitelnost není jen marketingový nástroj, mohou přicházet s novátorskými řešeními. Kombinací technických znalosti, důvtipu a oddanosti trvalé udržitelnosti překonávají překážky a pomáhají k transformaci celého oboru, možná více oborů. Potřebujeme více takových příběhů.

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft duben rgt
Po Út St Čt So Ne
14     1 2 3 4 5
15 6 7 8 9 10 11 12
16 13 14 15 16 17 18 19
17 20 21 22 23 24 25 26
18 27 28 29 30      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,