Nová studie ukazuje, že GMO plodiny nemají vyšší výnos – právě naopak

Britská Soil Association zveřejnila v dubnu zprávu shrnující nejnovější výzkumy za posledních deset let v oblasti výnosů GMO plodin. Ze zprávy vyplývá, že geneticky upravené odrůdy plodin jsou nižší, v nejlepším případě stejné, jako genově neupravené odrůdy.  

Souhrn nejnovějších výzkumů

První generace geneticky upravených plodin se zaměřuje především na produkční podmínky (kontrolu hmyzu a plevele) a v žádném případě nemá za cíl zvyšovat vlastní produkční kapacitu rostliny.

 • Zpráva amerického Ministerstva zemědělství z dubna 2006 uvádí, že „v současnosti dostupné geneticky modifikované plodiny nezvyšují výnosový potenciál hybridních odrůd. [...] Ve skutečnosti se výnos může dokonce snížit a to v případě, pokud odrůdy použité pro přenos genů tolerantních vůči herbicidům nebo odolných vůči hmyzu nejsou nejvíce plodícími kultivary". (Fernandez-Cornejo, J. a Caswell, 2006)
 • Zpráva Organizace pro potraviny a zemědělství o zemědělských biotechnologiích z roku 2004 potvrzuje, že GM plodiny mohou přinášet snížené výnosy (FAO, 2004). To nemusí být překvapivé vzhledem k tomu, že genetické modifikace první generace zaměřené na produkční podmínky (obrana proti hmyzu a plevelům) neusilovaly o zvýšení vnitřní výnosové kapacity plodiny.
 • V roce 2003 zveřejnil časopis Science zprávu, ve které uvádí, že „skutečné průměrné výnosy (GM plodin) ve Spojených státech a v Argentině jsou zanedbatelné a v některých případech dokonce lehce negativní" (Qaim a Zilberman, 2003).
 • Výnosy GM plodin a konvenčních druhů se mění - někdy výrazně - v závislosti na podmínkách pěstování jako jsou např. úroveň napadení hmyzem nebo zamoření plevelem, počasí, oblast produkce apod. (Evropská komise, 2000).

 

Geneticky modifikovaná Roundup Ready (GM RR) sója

Studie z let 1999 - 2007 jednotně ukazují, že GM RR sója plodí o 4 až 12 procent méně než konvenční druhy.

 • Výzkum provedený doktorem Barney Gordonem, agronomem z Kansas State University, naznačuje, že produkce RR sóji trpí nízkými výnosy: RR sója rodila o devět procent méně než její blízký konvenčně pěstovaný příbuzný.
 • Výsledky studie agronomů z University of Nebraska ukazují, že odrůdy RR sóji plodily o šest procent méně než jejich nejbližší konvenční příbuzní a o jedenáct procent méně než vysoce výnosné konvenční řady (Elmore a kol., 2001). Tento rozdíl byl připsán na vrub genetické modifikaci a odpovídá mu významná ztráta ve výrobě (202 kg/ha).
 • V roce 1998 realizovalo několik univerzit studii, která demonstruje, že odrůdy RR sóji mají v průměru o čtyři procenta nižší výnosy než konvenční druhy (Oplinger a kol. 1999). Tyto výsledky jasně vyvrátily opačná tvrzení společnosti Monsanto. (Gianessi, 2000)
 • Výnosy geneticky upravených sójových bobů jsou obzvlášť nízké v podmínkách sucha. Díky pleiotropickým efektům (dělení stonků za vysokých teplot) GM sójové boby trpí o 25 procent vyšší ztráty než konvenční sójové boby. (Altieri a Pengue, 2005)
 • Pět studií v letech 2001 - 2007 ukazuje, že glyfosáty aplikované na RR sójové boby zabraňují v příjímání důležitých živin zásadních pro zdraví a rozvoj rostlin. Výsledné rozdíly v minerálech jsou příčinou mnoha problémů, od zvýšené náchylnosti k nemocem po překážky ve fotosyntéze. Proto také stejné faktory zapříčiňující nižší výnosy GM sóji mohou být odpovědné za zvýšenou náchylnost k nemocem. (Motavalli a kol., 2004; Neumann a kol., 2006; King a kol., 2001; Bernards, M. L., 2005; Gordon, B., 2007)
 • Nízké výnosy RR sóji se odrazily v celkově slabých výnosech sójových bobů mezi lety 1995 a 2003. To bylo období, kdy se pěstování GM sóji v USA rozšířilo z nuly na 81 procent celkové výměry. Podle jednoho odhadu stály stagnující výnosy sójových bobů americké farmáře mezi lety 1995 a 2003 $1,28 miliardy amerických dolarů. (Ron Eliason, 2004)
 • Důkazy z poslední doby ukazují, že od roku 2002 se snížil poměr kilogramů sójových bobů na hektar, což vedlo k závěru, že RR sója nemá vliv na výnosy. (ABIOVE, 2006a)

 

Bt kukuřice

Pouze kukuřice ukazuje setrvalý trend růstu výnosů v biotechnologické éře, ale i v jejím případě není míra růstu o nic větší než před zavedením biotechnologických odrůd.

 • Nezávislá studie provedená v USA za kontrolovaných podmínek prokázala, že Bt kukuřice plodí až o 12 procent méně než téměř identické konvenční druhy. (Ma & Subedi, 2005)

 

Bt bavlna

Zavedení Bt bavlny nemělo žádný významný dopad na reálné výnosy, navzdory tvrzením o opaku.

 • Průměrné výnosy z bavlny se od roku 1930 zvýšily pětkrát a zaznamenaly impozantní nárůst v 80. letech a na začátku 90. let minulého století. Poté se nárůst zastavil a stagnoval i po sedm let, kdy se zvýšila dominance GM bavlny. Strmé růsty ve výnosech a produkci v letech 2004 a 2005 byly hlavně připisovány vynikajícímu počasí. (Meyer a kol., 2007)
 • Bt bavlna, zavedená do Austrálie v roce 1996, sektor s bavlnou příliš neposílila a od svého zavedení nepřinesla ani větší výnosy, ani kvalitu. (ISAAA, 2006b)
 • Množství sekundárních škůdců imunních vůči insekticidu Bt znamenalo pro Bt bavlnu neúspěch v Číně (Connor, S., 27. července, 2006) a také začalo být příčinou problémů v Severní Karolíně (Caldwell, D., 2002) a v Georgii (Hollis, P. L., 2006).
 • Článek v Nature Biotechnology si všímá, že špatné výsledky odrůd Bt bavlny (jež byly vyvinuty pro krátké americké vegetační období) v Indii mají souvislost se ztrátou jejich insekticidních vlastností v delší indické sezóně a také proto, že insekticid Bt bavlny není obsažen ve 25 % bavlněných lusků v Indii preferovaných hybridních bavlněných odrůdách. (Jayaraman, K. S., 2005)
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31       1 2 3 4
32 5 6 7 8 9 10 11
33 12 13 14 15 16 17 18
34 19 20 21 22 23 24 25
35 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,