Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima

fibl.jpg Dlouhodobý srovnávací test potvrdil, že půdy v kontrolovaném ekologickém zemědělství uvolňuí méně skleníkových plynů, na hektar plochy i na tunu produkce, než půdy v konvenčním hospodaření.    

V roce 1978 začal švýcarský výzkumný institut FiBL sledovat a vyhodnocovat tři typy hospodaření na orné půdě: biodynamický  (D), ekologický (O) a konvenční (K). Na vedle sebe ležících polích jsou pěstovány brambory, kukuřice, sója a jetelotrávy. Pokus pravidelně dodává vědcům data, která mohou být použita pro srovnávání všech tří systémů obhospodařování.

V nejnovější sérii měření vědci z institutu FiBL a University v Giessenu zaznamenávali emise oxidu dusného z každého druhu hospodaření po dobu dvou let. Oxid dusný je plyn vyvolávající skleníkový efekt a může být uvolňován z půdy při hnojení dusíkem.

Fibl_DOK.jpgDlouhodobě ekologicky obhospodařované půdy produkují o 40 % méně skleníkových plynů na hektar než konvenčně obhospodařované půdy. Tato hodnota je také nižší na tunu výnosu nebo - v případě pěstování kukuřice – stejná jako v konvenčním hospodaření.

Zdroj: Nature.com

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima Odpovědět   Miloš 29. 04. 2019, 11:56:45
Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání zemědělské techniky, která je už tak složitá, že traktorista by měl být inženýr přes počítače...? „„Víte, dneska si farmáři až moc na mašiny zvykaj. Jako na drogy. Sotva si naspořej tři dolary, honem se chtěj po uši zadlužit a koupit si něco, co je o polovičku větší, než co by jim stačilo na ten kus pole, kterej obdělávaj. Chtěj větší pneumatiky.Vyšší posed. Sto koní navrch. Dejme tomu, že mu to začnou strhávat z úrody. Není schopnej celý to zařízení splácet a než se stačí otočit, propadne mu hypotéka a přijde i o půdu. A jeden vedle druhýho, počínaje Johnem Deerem a konče firmou International Harvester je tlačí do větších krámů. Divná reklama. Víte, kdo je nejmazanější chlap na okrese? Starej Lopez. Bydlí dole na Benavides Road. Je starší než já, což znamená starší než samotnej Pánbůh. Starej Lopez má tři kluky, samý habány. Míval traktory a plečky a spoustu takovejch srágor. Ale když vylítla cena benzínu a nafty nahoru až bůhví kam, a obdělání jednoho akru vás přijde na takovejch tři sta litrů, proseděl celej den na zápraží a všecko si nechal projít hlavou. A potom začal hospodařit jako zastara Obdělává svůj výměr se šesti mulama. Okresní obchodní zástupce je z něho na mrtvici. Ten chlap vydělává víc než kdo jinej v těchhle končinách Texasu. Dneska má všecku půdu pěkně zaplacenou. Nedluží ani cent. Vemte si takovýho Miguela, kterej právě odjel.Jestli dneska nedluží dvě stě tisíc, tak sním mulu starýho Lopeze. " John D. MacDonald-Skořicová pleť
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,