Nová pravidla pro výrobu biovína schválena

EU_Organic_Logo_Colour_rgb_1.jpeg Stálý výbor pro ekologické zemědělství při EU schválil nová pravidla pro výrobu „biovína“. Pravidla budou zveřejněna v oficiálním věstníku během několika týdnů.  

Podle nových pravidel budou moci výrobci vína z ekologicky pěstovaných hroznů označovat víno na etiketách výrazem „biovíno“ od sklizně v roce 2012.  Etikety budou muset také nést označení evropským biologem a kód kontrolní organizace a musí samozřejmě dodržovat běžná pravidla pro označování vína. Ačkoli v Evropské unii nyní platí pravidla pro výrobu „vína z ekologických hroznů“, neobsahují popis postupů jeho zpracování, uvedla Evropská komise. Víno zůstalo jedinou komoditou, která nebyla obsažena v současné právní úpravě ekologického zemědělství, formulované v nařízení 834/2007.

Evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Ciolos po hlasování řekl: „Jsem rád, že jsme konečně dospěly v této oblasti k dohodě. Nová pravidla přesně a jasně popisují rozdíly mezi konvenčním a biovínem – stejně jako tomu je u jiných biopotravin. V důsledku toho si mohou být nyní spotřebitelé jisti, že „biovíno“ bude vyráběna při dodržení přísnějších pravidel.“  

Nová pravidla také posílí pozici evropských výrobců biovína v soutěži s ostatním světovými výrobci z USA, Chile, Austrálie či Jižní Afriky, kde pravidla již nějakou dobu platí.

Jedním z nových ustanovení je to, že hladiny siřičitanů obsažených v biovíně musí být nejméně o 30-50 mg na litr nižší než v jeho konvenční obdobě, přičemž je povolena určitá pružnost pro výrobce v méně příznivých klimatických oblastech severní a střední Evropy. Za tímto účelem byl maximální obsah siřičitanů u červeného biovína stanoven na 100 mg/l (150 mg/l u konvenčního vína) a u bílého a rosé biovína na 150 mg/l (200 mg/l u konvenčního vína), přičemž v případě severnějších vinařských zemí u vín se zbytkovým obsahem cukru vyšším než 2g/l může být obsah siřičitanů až o 30 mg/l vyšší. Rovněž je zakázáno použití kyseliny sorbové a odsíření vína používané při výrobě konvenčních vín.

Mezitím EU zahájila bilaterální rozhovory s producenty biovína ze třetích zemí, jako jsou Austrálie a Jihoafrická republika s tím, že byl vytvořen návrh dvoustranných smluv definujících, které postupy budou považovány za rovnocenné. Představitelé DG AGRI oznámili, že Komise je „velmi blízko“ k podepsání dvoustranné smlouvy o ekologických (bio) produktech s USA.Více informací najdete na Europa.eu

Výrobci biovína na možnost označovat svá vína na etiketě čekali od roku 1991, dnešní rozhodnutí je tedy důležitý moment. Ačkoli jsou nová pravidla určitým politickým kompromisem, nabízejí spotřebitelům jasnou výhodu v podobě jistoty, že si kupují vína, které neobsahují některé látky, aditiva a nepoužívají některé enologické postupy a techniky. Snížení obsahu siřičitanů může být poměrně náročné zejména pro vinaře v zemích střední Evropy.

Mohlo by vás také zajímat:

Průlom v pravidlech výroby biovína v EU

Směrnice EU pro biovíno stále chybí

Za biovínem na BioFach

Nejlepší české biovíno je z produkce Vinselektu Michlovský

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,