Nizozemí: Naturwinkel je fenomén

logo_natuurmarkt_1.jpg Govert Baanders (32 let) se své bioprodejně věnuje každý den již 10 let. Až do začátku roku 2009 to znamenalo starat se o 60 m 2 velkou prodejnu biopotravin v centru Amsterodamu. 5. března 2009 však udělal velký krok ve svém podnikání, když otevřel 50 metrů od svého starého obchodu 500 m 2 velký supermarket s biopotravinami.  

 

Stal se tak největším specializovaným obchodem s biopotravinami v Amsterodamu a jednou z vlajkových lodí franšízové společnosti Natuurwinkel Organisatie (NWO), která je specialistou na biopotraviny. Centrála společnosti sídlí v Harderwijku. V současnosti pod jejím jménem funguje 57 prodejen, do konce roku by však jejich počet měl stoupnout na 60.

natuurwinkel1_1.jpg

„Prodejnu navštěvuje poměrně hodně turistů,“ říká Govert Baanders, jehož obchod se nachází v blízkosti blešího trhu na velmi známém Waterlooplein v centru města. Lokalitu zaatraktivňuje i Rembrandtovo museum, které se nachází v sousedství. Díky svému umístění je Natuurwinkel otevřen od pondělí do neděle a zavírá pouze na 10 státních svátků ročně.

V biosupermarketu pracuje 15 zaměstnanců, více jich není třeba díky racionalizované organizaci. Obchod je prostorný, vybavený přehledně uspořádanými policemi a samozřejmostí jsou téměř 2 metry široké uličky, které činí nakupování pohodlnějším a příjemnějším.

natuurwinkel_vyloha.jpgZ 57 specializovaných bioprodejen, které jsou členy franšízové sítě De Natuurwinkel Organisatie, se 10 nachází přímo v Amsterodamu. „Prodejní plocha prodejen Natuurwinkel se pohybuje v rozmezí 100 m2 až 650 m2. Prodejní plochu nad 200 m2 má 40 prodejen,“ vysvětluje Marc Koetsier, generální ředitel společnosti. Tento rok bylo renovováno a nově vybaveno 8 prodejen. Na počátku roku bylo provozováno 52 prodejen, na konci roku by jich mělo být již 60. Sortiment se pohybuje mezi 2 500 až 7000 položkami, což záleží na velikosti prodejní plochy jednotlivých prodejen.

NWO je propojena s velkoobchodem Natudis, jehož sídlo se nachází v Harderwijku vzdáleném 100 km východně od Amsterodamu. Natudis má vedoucí postavení na trhu v Nizozemí. Jeho moderní skladiště v Harderwijku nedodávají zboží jen do Nizozemí a Belgie, ale výrobky pod značkami De Rit, Molenaartje, Ekoland a Akwarius putují do celé Evropy.

natudis_1.jpgNatudis je tedy přirozeně i hlavním dodavatelem supermarketu na amsterodamském Waterlooplein. Na 8 000 výrobků dodávají přímo do supermarketu tři pekárny, dva zelinářské obchody a 5 dalších podniků s biopotravinami. Když vstoupíte do supermarketu, po pravici se nachází velmi dobře zásobené oddělení s ovocem a zeleninou. Vedle vstupu je rovněž zařízení na vratné lahve. Výzdoba na stěnách poukazuje na dobré jídlo a radost ze života.

V 8 metrů dlouhých chladících skříních nalezneme širokou paletu výrobků vhodných pro přípravu rychlých jídel: polévky, vegetariánské pirožky, pizzy, párky, šunku, slaninu a mnohem víc. Police označené „ACTIE“ upozorňují na speciální nabídku.

naturwinkel_regal.jpgObrázky na obrazovkách informují o aktuální nabídce a poskytují základní informace. Krychle o velikosti přibližně 10×10×10 cm zavěšené před policemi mají zákazníky seznámit se zvláštnostmi výrobků. Například džemy jsou prý vyrobeny bez přídavku třtinového i řepného cukru a mají vysoký podíl ovocné složky. „Těmito jednoduchými vylepšeními jsme zdvojnásobili počet našich zákazníků,“ s potěšením o svých úspěších říká Govert Baanders, jenž se dříve věnoval svému malému obchůdku.

Tato dobře zavedená firma specializující se na biopotraviny byla založena jeho rodiči v roce 1973, tedy 4 roky před jeho narozením. A v současnosti se obchodu s biopotravinami v Holandsku velmi daří. Navzdory finanční krizi vzrostl v první polovině roku 2009 prodej o 10 %. Podle asociace Biologica se obrat v roce 2008 pohyboval na hranici 583 mil. eur. To znamená 12% růst ve srovnání s předešlým rokem. V roce 2008 podíl biopotravin na trhu činil 2,1 %, podíl na trhu čerstvých potravin vzrostl z 2,5 % na 2,8 %. Výroční zpráva Organic Monitor poukazuje na to, že největší podíl na trhu (6,6 %) všech biopotravin v Nizozemí patří vajíčkům. Nárůst v rámci specializovaného obchodu se pohyboval na hranici 9 %, zatímco v konvenčním maloobchodu vzrostl na 11 %.

www.denatuurwinkel.com/nw

Zdroj: Bio-Markt.Info

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,