Nizozemí: Naturwinkel je fenomén

logo_natuurmarkt_1.jpg Govert Baanders (32 let) se své bioprodejně věnuje každý den již 10 let. Až do začátku roku 2009 to znamenalo starat se o 60 m 2 velkou prodejnu biopotravin v centru Amsterodamu. 5. března 2009 však udělal velký krok ve svém podnikání, když otevřel 50 metrů od svého starého obchodu 500 m 2 velký supermarket s biopotravinami.  

 

Stal se tak největším specializovaným obchodem s biopotravinami v Amsterodamu a jednou z vlajkových lodí franšízové společnosti Natuurwinkel Organisatie (NWO), která je specialistou na biopotraviny. Centrála společnosti sídlí v Harderwijku. V současnosti pod jejím jménem funguje 57 prodejen, do konce roku by však jejich počet měl stoupnout na 60.

natuurwinkel1_1.jpg

„Prodejnu navštěvuje poměrně hodně turistů,“ říká Govert Baanders, jehož obchod se nachází v blízkosti blešího trhu na velmi známém Waterlooplein v centru města. Lokalitu zaatraktivňuje i Rembrandtovo museum, které se nachází v sousedství. Díky svému umístění je Natuurwinkel otevřen od pondělí do neděle a zavírá pouze na 10 státních svátků ročně.

V biosupermarketu pracuje 15 zaměstnanců, více jich není třeba díky racionalizované organizaci. Obchod je prostorný, vybavený přehledně uspořádanými policemi a samozřejmostí jsou téměř 2 metry široké uličky, které činí nakupování pohodlnějším a příjemnějším.

natuurwinkel_vyloha.jpgZ 57 specializovaných bioprodejen, které jsou členy franšízové sítě De Natuurwinkel Organisatie, se 10 nachází přímo v Amsterodamu. „Prodejní plocha prodejen Natuurwinkel se pohybuje v rozmezí 100 m2 až 650 m2. Prodejní plochu nad 200 m2 má 40 prodejen,“ vysvětluje Marc Koetsier, generální ředitel společnosti. Tento rok bylo renovováno a nově vybaveno 8 prodejen. Na počátku roku bylo provozováno 52 prodejen, na konci roku by jich mělo být již 60. Sortiment se pohybuje mezi 2 500 až 7000 položkami, což záleží na velikosti prodejní plochy jednotlivých prodejen.

NWO je propojena s velkoobchodem Natudis, jehož sídlo se nachází v Harderwijku vzdáleném 100 km východně od Amsterodamu. Natudis má vedoucí postavení na trhu v Nizozemí. Jeho moderní skladiště v Harderwijku nedodávají zboží jen do Nizozemí a Belgie, ale výrobky pod značkami De Rit, Molenaartje, Ekoland a Akwarius putují do celé Evropy.

natudis_1.jpgNatudis je tedy přirozeně i hlavním dodavatelem supermarketu na amsterodamském Waterlooplein. Na 8 000 výrobků dodávají přímo do supermarketu tři pekárny, dva zelinářské obchody a 5 dalších podniků s biopotravinami. Když vstoupíte do supermarketu, po pravici se nachází velmi dobře zásobené oddělení s ovocem a zeleninou. Vedle vstupu je rovněž zařízení na vratné lahve. Výzdoba na stěnách poukazuje na dobré jídlo a radost ze života.

V 8 metrů dlouhých chladících skříních nalezneme širokou paletu výrobků vhodných pro přípravu rychlých jídel: polévky, vegetariánské pirožky, pizzy, párky, šunku, slaninu a mnohem víc. Police označené „ACTIE“ upozorňují na speciální nabídku.

naturwinkel_regal.jpgObrázky na obrazovkách informují o aktuální nabídce a poskytují základní informace. Krychle o velikosti přibližně 10×10×10 cm zavěšené před policemi mají zákazníky seznámit se zvláštnostmi výrobků. Například džemy jsou prý vyrobeny bez přídavku třtinového i řepného cukru a mají vysoký podíl ovocné složky. „Těmito jednoduchými vylepšeními jsme zdvojnásobili počet našich zákazníků,“ s potěšením o svých úspěších říká Govert Baanders, jenž se dříve věnoval svému malému obchůdku.

Tato dobře zavedená firma specializující se na biopotraviny byla založena jeho rodiči v roce 1973, tedy 4 roky před jeho narozením. A v současnosti se obchodu s biopotravinami v Holandsku velmi daří. Navzdory finanční krizi vzrostl v první polovině roku 2009 prodej o 10 %. Podle asociace Biologica se obrat v roce 2008 pohyboval na hranici 583 mil. eur. To znamená 12% růst ve srovnání s předešlým rokem. V roce 2008 podíl biopotravin na trhu činil 2,1 %, podíl na trhu čerstvých potravin vzrostl z 2,5 % na 2,8 %. Výroční zpráva Organic Monitor poukazuje na to, že největší podíl na trhu (6,6 %) všech biopotravin v Nizozemí patří vajíčkům. Nárůst v rámci specializovaného obchodu se pohyboval na hranici 9 %, zatímco v konvenčním maloobchodu vzrostl na 11 %.

www.denatuurwinkel.com/nw

Zdroj: Bio-Markt.Info

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,