Neziskové organizace budou spolupracovat na podpoře konceptu Fairtrade

Fair_trade___esko_a_slovensko_logo130.jpg Fairtrade Česko a Slovensko (CZ/SK), Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska (PL), Nadácia Integra (SK) a  Association of Conscious consumers (HU) budou spolupracovat na podpoře konceptu Fairtrade ve všech čtyřech středoevropských zemích.   

Zástupci zmíněných organizací to oznámili u příležitosti již čtvrté Národní fairtradové konference, která se konala v brněnském Impact Hubu.

„Globální tržby za prodej fairtradových výrobků rostou a v loňském roce poprvé překročily hranici 8 miliard euro. Stejně tak se zvyšuje zájem o udržitelnou spotřebu mezi zákazníky. Ve 150 zemích světa je dnes k dispozici více než 30 tisíc výrobků s certifikací Fairtrade,“ říká Hana Malíková, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko. Mezi nejžádanější fairtradové produkty patří káva, kakao, čokoláda, čaj, banány či bavlna. Nabídka v regionu střední Evropy je ale v porovnání se zeměmi západní Evropy stále relativně malá

Trendy mezi spotřebiteli jsou však povzbudivé. Podle již zmíněného průzkumu Eurobarometer jsou lidé ve stále větší míře připraveni zaplatit za fairtradové výrobky více. 33 % Čechů, 29 % Slováků a 25 % Maďarů a Poláků by bylo ochotno zaplatit o 5 až 10 % vyšší cenu za výrobky s touto certifikací. Zároveň však platí, že je potřeba zvyšovat povědomí o známce Fairtrade – v roce 2015 ji znalo jen 21 % Čechů, 20 % Slováků, 11 % Poláků a 10 % Maďarů. „V ČR jsme v roce 2017 vlastním průzkumem zjišťovali povědomí o fairtradových výrobcích. Výsledky vyznívají optimističtěji než zjištění Eurobarometeru. Podle dat z dubna 2017 o fairtradových výrobcích někdy slyšelo 35 procent české populace,“ doplňuje Hana Malíková.

Stále relativně malé povědomí o Fairtrade v regionu střední Evropy je jeden z důvodů, proč se neziskové organizace zabývající se podporou udržitelné spotřeby a konceptu Fairtrade dohodly na spolupráci. Společně chtějí přispět k větší propagaci myšlenky spravedlivého obchodu, fairtradových výrobků i výrobců a obchodníků, kteří jsou do systému Fairtrade zapojeni. V každé zemi bude probíhat např. online kampaň před oslavou Světového dne pro fair trade, uskuteční se rovněž několik kulatých stolů s klíčovými aktéry a každá země zorganizuje tiskovou konferenci, na níž bude informovat o novinkách z oblasti fair trade.

Národní fairtradová konference se zaměřila na podporu Fairtrade v regionech

Samotné Národní fairtradové konference se účastnilo více než 100 zástupců Fairtradových měst, škol a církevních sborů. Téma letošní konference znělo „Hledíme společně do budoucna“, klíčovým tématem tedy byla budoucí spolupráce mezi jednotlivými subjekty a také hledání efektivních nástrojů podpory Fairtrade v regionech. Celá akce byla zaměřena velmi prakticky a byla postavena na sdílení zkušeností, propojování aktivních lidí a sdílení dobré praxe ve fairtradových kampaních.

Zdroj: tisková zpráva

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,