Nezákonně vytěžené dřevo nesmí podle EP přijít na evropský trh

deforestation12.jpg Europoslanci schválili zákaz prodeje nezákonně vytěženého dřeva, za jehož porušení by měly následovat sankce. Kromě toho požadují, aby původ dřeva a dřevařských výrobků bylo možné zpětně vysledovat v rámci celého dodavatelského řetězce.  

Cílem tohoto nového evropského zákona je omezit nezákonné kácení lesů a poskytnou spotřebitelům lepší informace o zboží, které kupují.

Pro dohodu, kterou Evropský parlament dojednal s Radou ministrů, zvedlo ruku 644 poslanců, 25 jich bylo proti a 16 se hlasování zdrželo. "Rozhodnutí EU zakázat prodej nezákonně vytěženého dřeva v rámci celého řetězce přestavuje zcela zásadní krok, kterého se na mezinárodní úrovni podařilo dosáhnout – a to jak z hlediska lesů, které jsou nezákonně pleněny, tak i z hlediska evropského trhu, kde se toto dřevo a dřevařské výrobky následně prodává. Bez výrazné podpory Evropského parlamentu by však tato přísná pravidla nebyla nikdy přijata," prohlásila finská zpravodajka Satu Hassi (Zelení/EFA), která práci na tomto zákoně převzala od své předchůdkyně, bývalé europoslankyně Caroline Lucas.

Ileg__ln___k__cen___les__.jpgNový zákon zakazuje, aby nezákonně vytěžené dřevo a dřevařské výrobky byly uváděny na evropský trh, neboť tím se vlastně legalizují. Až 20 % dřeva a dřevařských výrobků, které se dnes dostávají na trh EU, bylo totiž podle odhadů vytěženo nezákonně.

Na obchodníky, kteří tento zákaz poruší, budou členské státy moci uvalit sankce, například v podobě pokut. Ty by přitom měly být přiměřené škodám napáchaným na životním prostředí, hodnotě dřeva nebo dřevařských výrobků a také daňovým ztrátám a hospodářským škodám, k nimž v důsledku porušení předpisů došlo. Proti bezohledným dealerům pak členské státy budou moci zahájit také trestní stíhání.

Všichni obchodníci v rámci celého dodavatelského řetězce pak budou muset vést evidenci toho, od koho dřevo nakoupili a komu jej dále prodali, aby bylo možné zpětně vysledovat, odkud dřevo pochází.

Nezákonná těžba dřeva má nedozírné následky. V celosvětovém měřítku způsobuje odlesňování asi 20 % skleníkových plynů, ohrožuje biologickou rozmanitost, zvyšuje nebezpečí eroze a sesuvů půdy a také extrémních povětrnostních podmínek a záplav. Kromě toho plenění lesů ohrožuje také živobytí místních komunit, které jsou na lese závislé, obchodní rentabilitu hospodářských subjektů, které dodržují stanovené předpisy, a v neposlední řadě představuje hrozbu i pro ekonomiky rozvojových zemí.

Rada ministrů podle neformálních informací s tímto návrhem zákona souhlasí, nicméně aby mohl vstoupit v platnost, bude muset svůj souhlas ještě oficiálně potvrdit. V platnost by pak tato nová pravidla měla vstoupit až v druhé polovině roku 2012, aby obchodníci měli dostatek času se na ně připravit.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,