Německo: Skandál v biooblečení? Problémem je GMO

hm_garden_collection_spring_20101_1_1.jpg Přední evropští maloobchodníci a výrobci značkového oblečení údajně nevědomky prodávali oděvy, vyrobené z certifikované biobavlny, ale znečištěné geneticky upravenými semeny bavlníku z Indie, píše Ecotextile News.  

Údajný podvod odhalilo německé vydání Financial Times. Ředitel nezávislé testovací laboratoře Impetus v německém Bremerhavenu, která bavlněné tkaniny testovala, údajně dle Financial Times (FT) tvrdil, že asi 30 procent testovaných vzorků oděvů obsahuje stopy GM bavlny. Stopy GM bavlny, nalezené v oblečení, byly zpětně vystopovány do Indie, jež je producentem téměř Bio_Cotton_001.jpgpoloviny celkové světové produkce biobavlny.

Značky, zapojené do údajného podvodu, jsou H&M a C&A. V článku ve Financial Times jsou kritizovány za to, že nezajistili dostatečně sledování svých dodavatelských řetězců.


Kontrolní organizace, jež pro H&M a C&A biobavlnu certifikovali, jsou francouzský Ecocert a nizozemský Control Union.

Pozor na dezinformace

Několik klíčových společností v oboru ekologického textilu se domnívá, že autoři článku v německém Financial Times zjištěná data značně překroutili. Annu Gillespie z Organic Exchange, organizace, která podporuje producenty a výrobce ekologických textilií, článek nepřesvědčil: „Naše prohlášení bylo citováno naprosto zkresleně, neexistuje žádný „interní“ dokument Organic Exchange, který by naznačoval, že 25 % až 30 % indické biobavlny je kontaminováno GMO“.


Obě kontrolní organizace, na které se článek odvolává, jsou k článku značně kritické. Control Union tvrdí, že novináři FT značně přecenili roli západních kontrolních organizací a že své závěry „učinili příliš rychle“. Control Union ujišťuje, že jejich běžné postupy vyžadují, aby „bavlna byla přijata jen za podmínky, že byly předem odebrány vzorky, testovány nezávislým inspektorem a analýza na kontaminaci BT (geneticky upravenými) semeny bavlny byly negativní“.


Společnost Ecocert, největší světová kontrolní a inspekční agentura působící v ekologickém zemědělství, prohlásila, že článek obsahuje zavádějící informace. Ecocert tvrdí, že nikdy nevydal žádný bio certifikát na GMO bavlnu či na konvenční bavlnu a tento fakt nebyl nikdy zpochybněn ani indickým akreditačním orgánem (NAB) ani organizací na podporu exportu indických produktů APEDA. Na rozdíl od jiných kontrolních organizací, APEDA nikdy nepozastavila platnost akreditace Ecocertu a nikdy nezpochybnila platnost žádného biocertifikátu, vydaného Ecocert India Pvt Ltd na biobavlnu.


V souvislosti s výsledky testu, poukazujícího na přítomnost geneticky upravených organizmů v biobavlně, vysvětluje Marcus Bruegel, technický ředitel organizace IWG-GOTS (jedna z organizací, vytvářející standardy pro certifikaci biotextilu), že jakýkoliv výsledek testu vztahující se ke zpracované bavlně musí být brán s rezervou: „V současné době dostupné měřící zařízení mohou sice zjistit přítomnost GMO ve vzorcích biobavlny, ale nejsou schopné kvantifikovat úroveň znečištění. To znemožňuje určit, zda je znečištění náhodné (například větrem přenesený pyl), nebo výsledek úmyslného podvodu.“


Lee Holdstock, mluvčí v oboru textilu britské organizace Soil Association prohlásil, že v článku uvedený rozsah kontaminace GMO byl pravděpodobně přehnaný, nicméně varuje před sebeuspokojením, „Organizace působící v oboru ekotextilu by neměli podcenit důležitost integrity certifikačního procesu a možnost úmyslného podvodu. Tento případ jasně ukazuje, jak je pro ekologické pěstitele stále těžší a těžší udržet svůj systém prostý kontaminace GMO“.

H&M pochybuje o kontaminaci svých oděvů

Společnost H&M, jeden z největších producentů a maloobchodníků s oděvy na světě, v reakci na pochybnosti o integritě Indické ekologické bavlny vznesené v německém FT ujistila, že podpora biobavlny a výrobků z ní nadále zůstává součástí její ekologické strategie a zdůraznila, že neexistuje žádný důvod k domněnce, že biobavlna, použitá pro výrobu jejich oděvů, pochází z geneticky upravených semen.

hmorganic.jpg„Článek značně poškodil ekotextilní branži“, říká Heike Scheuer, mluvční mezinárodního svazu Naturtextil IVN. Přesto neexistuje žádný důkaz o pravdivosti nařčení v článku, nikdo zatím nedokázal říct k obviněním konkrétní informace. Ředitel organizace APEDA informace dementoval a neexistují žádné důkazy o tvrzení, že 30 procent biobavlny bylo kontaminováno GMO. „Považuji za absolutně nepravděpodobné, že by pěstitelé biobavlny v Indii byli takoví blázni, aby podváděli. Je to jejich živobytí. Cena GM semen je navíc mnohem vyšší než cena biosemen."

V článku FT citovaný Lothar Kruse z testovací agentury Impetus-Bioscience, říká, že jeho výroky byly nesprávně interpretovány. Novinářům z FT prý pouze řekl, že odhaduje část vzorků kontaminovaných GMO na 30 procent, ale šlo jen o první domněnku. Dle Kruse byla u 70 až 80 procent vzorků kontaminace nižší než 2 procenta. Takové znečištění je možné docílit pouhým zavlečením kontaminace při transportu, skladování nebo přenosem pylu větrem a nemusí nezbytně jít o úmyslný podvod.


Ať je výsledná kontaminace jakkoli vysoká, skutečností zůstává, že hlavní problém představuje silný nárůst pěstování geneticky modifikované bavlny. Na celém světě je podíl GM bavlny více než 50 procent, v Indii odborníci odhadují podíl na 60 až 75 procent. Semenářské firmy, produkující GM semena bavlny (Monsanto, Syngenta), mají takový zájem na jejich co nejrychlejším šíření, že dokonce chudým zemědělcům, i ekologickým, poskytují vzorky zdarma. Ačkoli je tato možnost považována za nepravděpodobnou, mohou se semena nevědomky smíchat při setí. Také možnost kontaminace biobavlny při opylení je málo pravděpodobná (bavlna je samosprašná).


I když může být článek v FT chybný, poukazuje nicméně na problém, který je mnoha aktérům v eko-textilní branži znám, veřejnost však o něm neví: genové technologie jsou největším ohrožením ekologického pěstování bavlny. Geneticky modifikovaná osiva, ve spojení s agresivní politikou jejich nadnárodních producentů ve formě lobbingu a přesvědčování vlád o údajných výhodách genové technologie, je problém nejen v Indii. Producentské země v Africe se budou muset s tímto tlakem také brzy vypořádat. Je nejvyšší čas, aby aktéři v eko-textilním oboru začali společně hledat konstruktivní odpovědi a řešení.


Zdroj: Ekotextile News, Bio-markt.info, Soil Association, Financial Times, Ecocert

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,