Německo: biosvačina pro školáky neboli "biobox"

bbb21.jpg Pro mnoho rodin je to první kontakt s biopotravinami – 47 regionálních iniciativ v Německu a Rakousku dotuje zdravou školní biosvačinu pro prvňáčky.  

Tisíce dobrovolníků a sponzorů biopotravin, dopravy a materiálu se stará a to, aby se první školní den na lavice prvňáčků dostaly bioboxy se svačinou. Iniciativa biosvačin je pro regionální výrobce dobrou možností k propagaci svých bioproduktů a podpory snahy o zdravou výživu školních dětí. Jedna účastnice z Berlína se s námi podělila o svůj zážitek.

Odjezd autem z Drážďan v 6:30. Starší manželský pár, který nás svezl do Berlína, (2 hodiny cesty) byl iniciativou tak nadšen, že nás zavezl až před brány Terra Naturkost, velkoobchodníka s biopotravinami, kde se akce měla konat. Když jsme přijeli, byly už v prázdném skladišti Terra Naturkost nachystány stovky stolů a na mnoha paletách čekaly produkty na zabalení. Po několika úvodních slovech Meinrada Schmitta, vedoucího Terry, nám byl vysvětlen další postup.

bbb2.jpgDrželi jsme se pevného seznamu, abychom zajistili, že každé dítě dostane stejné množství produktů. Někteří balili krajíce chleba, jiní plnili krabičky. 6 až 8 osob u každého stolu plnilo krabičky jiným produktem – nejdříve chléb, další přidal džus, další mrkev… Zaměstnanci UPS odnášeli rychlostí větru kartony plné žlutých biokrabiček, zalepili je, napsali místo určení a naložili do dodávek. Celá hala se hemžila lidmi, kteří horlivě balili, povídali si mezi sebou a rychle odnášeli nové krabičky, krabice a produkty z jednotlivých balicích stanovišť. Čas ubíhal rychle a vždy po několika hodinách ohlásili aktuální číslo hotových balíčků. Do pondělka byly téměř všechny stoly prázdné a zbylo jen pár nezabalených produktů. Jedna cateringová biofirma všem sponzorovala oběd, takže jsme v 15 hodin mohli zabalit poslední balíčky.

Navzdory rušné atmosféře byli účastníci velmi přátelští a vyhledávali kontakt s ostatními. Stihli jsme naši spolujízdu zpátky do Drážďan v 16 hodin a byli unavení, ale šťastní, protože jsme mohli přispět k tomu, že se myšlenka zdravého ekologického jídla dostala do škol.

Fakta: 30. srpna 2010 dostalo 53 000 prvňáčků na téměř 1000 základních školách v Berlíně a Braniborsku biobox. Akce se zúčastnilo mnoho regionálních osobností a politiků. Asi 45 firem bbb11.jpgz Berlína a okolí podpořilo akci částkou okolo 350 000 € a 600 dobrovolníků, zaměstnanců mnoha firem jakož i soukromých osob, vypomáhalo při balení. Enormním logistickým výkonem se UPS postarala o to, aby se správné množství balíčků dostalo včas do škol v Berlíně a Braniborsku. I krabičky samotné byly sponzorovány a obsahovaly čerstvý chléb, mrkev, různé druhy čaje, džus, různé pomazánky, sušené plody a müsli. Dalé obsahovaly informace o iniciativě určenou rodičům, informace o bioobchodech v jejich okolí a kupón na litr biomléka. Zkušenosti z minulých let ukázaly, že dokonce i rodiče, kteří dosud neměli žádný kontakt s biopotravinami, navštívili bioobchody, aby si odnesli svůj litr biomléka.

Od zahájení této kampaně v roce 2002 každý rok vznikají nové a nové iniciativy, a to i v Rakousku, a dokonce vzniká zájem i u organizací v jiných zemích, např. V Polsku.

Autor: Inka Sachse, EkoConnect

Překlad z němčiny: Stanislav Tomčík, foto: www.bio-brotbox.de/

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,