Největší trhy s Fair Trade výrobky ve světě

Celosvětový prodej výrobků s ochrannou známkou FAIRTRADE dosáhl v roce 2007 2,4 miliardy eur, což představuje nárůst o 48 % oproti roku 2006. Mnohé výrobkové kategorie zaznamenaly výrazný nárůst, největší byly u kakaa (93 %), kávy (53 %), čaje (41 %) a banánů (31 %). Poptávka po Fair Trade bavlně se během dvou let zvedla o téměř 100 %. Počet Fair Trade licencovaných oragizací vzrostl z 1 514 na 1 954.  

Vývoj obchodu s výrobky Fair trade

Fair Trade se tak stal jedním z nejrychleji rostoucích obchodních odvětví na světě.

Nejvýraznějšího zastoupení dosáhl Fair Trade na trhu USA, Velké Británie, Německa, Švýcarska, a Nizozemí. USA a Velká Británie mají shodnou velikost trhu, přibližně 700 milionů eur. V Německu se v roce 2007 prodalo výrobků Fair Trade za 142 milionů eur, o 33 milionů více než předloni. Velký nárůst vloni zaznamenaly také skandinávské země a Francie.

Mekkou Fair Trade je Velká Británie. Ve Velké Británii vzrostly prodeje výrobků z férového obchodu v roce 2006 o 46 %. Maloobchodní řetězec Sainsbury's například převedl celý sortiment banánů na Fair Trade. Marks&Spenser udělal to samé v kategorii čajů a kávy.

Největším dovozcem je firma Traidcraft; v zemi existuje kolem 400 specializovaných Fair Trade prodejen. Každý den se v Británii vypije více než 300 milionů horkých nápojů připravených z Fair Trade výrobků a prodá 3 miliony kusů Fair Trade banánů. Fair Trade mletá káva zabírá na britskému trhu 20% podíl, čaj 5 % a banány 5,5 %. Fair Trade výrobky se známkou FAIRTRADE, kterou pro Británii uděluje organizace Fair Trade Foundation, jsou k dostání v 3 500 supermarketech. Velmi úspěšný je koncept Fair Trade měst a obcí -  v roce 2006 splnilo kritéria pro jeho získání 270 sídel.

V Irsku vzrostly prodeje Fair Trade certifikovaných produktů vloni o 75 %. Ve Švédsku v tom stejném roce o 63 %. Systembolaget, maloobchodní řetězec s alkoholickými nápoji, zavedl Fair Trade džusy, cukr a vína. Hotelové řetězce Scandic a Hilton oznámily, že veškerá nabídka kávy bude pocházet pouze z férového obchodu.

V Německu funguje zhruba 700 specializovaných Fair Trade prodejen (Weltläden). Největším dovozcem Fair Trade výrobků je firma gepa. Její obrat je přes 40 milionů eur ročně. Dalšími významnými dovozci jsou El Puente (2,5 milionu eur) a Dritte-Welt Partner (2,3 milionu eur). Velké oblibě se těší především Fair Trade výrobky certifikované ochrannou známkou FAIRTRADE, kterou pro Německo uděluje organizace s názvem TransFair. Certifikované FAIRTRADE výrobky jsou dostupné ve všech 19 000 prodejních místech velkých řetězců supermarketů. Fair Trade káva a čaj jsou používané v Bundestagu, bavorském a durynském parlamentu a kanceláři německého prezidenta.

Další z hlediska prodeje Fair Trade výrobků významnou zemí je Švýcarsko, které vykazuje největší podíl peněz na osobu utracených za Fair Trade výrobky. Certifikované férové banány představují 55 % švýcarského trhu s banány. Oblíbené jsou také FAIRTRADE řezané květiny, bavlněné  výrobky a další produkty. Dva největší řetězce supermarketů - Migros a Coop, které mají dohromady 75% podíl na trhu, prodávají Fair Trade potraviny ve více než 2 500 švýcarských supermarketech. Fair Trade káva se podává například na regionálních a federálních úřadech, Swissairu či v sídle Mezinárodního výboru Červeného kříže a institucích OSN.

Hlavní produktové trendy

Sortiment Fair Trade výrobků i způsob jejich prodeje se od vzniku Fair Trade hnutí v 50. letech minulého století výrazně proměnil. Paleta Fair Trade výrobků dnes kromě tradiční kávy, kakaa nebo čaje zahrnuje i například řezané květiny, koření, bavlnu a další skupiny výrobků. Jednoznačným trendem je propojování certifikace BIO a FAIRTRADE, které vychází vstříc preferencím spotřebitelů, kteří chtějí kupovat ekologicky a současně i sociálně šetrné výrobky. Dalšími trendy je zaměření Fair Trade dovozců na kvalitnější druhy káv a čajů a snaha vyvíjet nové komponované produkty. Jednoznačnou změnou oproti situaci před několika lety je výrazné pronikání Fair Trade výrobků do běžné prodejní sítě, které bylo umožněno především zavedením nezávislé certifikace FAIRTRADE.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft duben rgt
Po Út St Čt So Ne
14     1 2 3 4 5
15 6 7 8 9 10 11 12
16 13 14 15 16 17 18 19
17 20 21 22 23 24 25 26
18 27 28 29 30      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,