Největší světový maloobchodních bude více nakupovat od místních zemědělců

walmart_logo_male.jpg Společnost Wal-Mart Stores, Inc. nedávno zveřejnila celosvětový závazek k podpoře udržitelného zemědělství, který by měl pomoci drobným a středně velkým farmářům rozšířit jejich produkci, zvýšit zisk a snížit jejich negativní vliv na životní prostředí  

Wal-Mart má dle svého prohlášení velmi ambiciózní cíle v oblasti zlepšení způsobů produkce a transportu potravin. Wal-Mart tímto krokem přináší do oboru zemědělství obrovskou poptávku největšího světového maloobchodníka. Do oboru, o němž ekologičtí aktivisté tvrdí, že je znám svojí nízkou efektivitou a obrovskými ztrátami.  

Maloobchodní obr oznámil, že má v plánu do pěti let ztrojnásobit až na 1 miliardu dolarů množství potravin od drobných a středně velkých zemědělců, které prodává na rozvíjejících se trzích, jako jsou Indie a Brazílie. Ve Spojených státech, kde má Wal-Mart svůj domovský a největší trh, se zavázal zdvojnásobit prodej potravin nakupovaných od místních zemědělců na 9 procent z celkových nákupů. Co je ale nejdůležitější, Wal-Mart bude od nynějška trvat na odpovědnosti dodavatelských farem na množství vody, energie, hnojiv a pesticidů, které pro produkci potravin používají.

walmart1.jpg„Velikost naší poptávky může být zásadním nástrojem změny,“ řekl generální ředitel Wal-Martu Mike Duke při setkání se zaměstnanci firmy. „Máme příležitost stát se lídrem v oblasti udržitelného zemědělství," dodal.  

Společnost Wal-Mart se před pěti lety rozhodla kompletně změnit svůj podnik a tak zlepšit svůj image a vydala se na cestu k firmě odpovědné k životnímu prostředí. Wal-Mart byl v minulosti často kritizován za svoji politiku nejnižších cen bez ohledu na důsledky. Firma má v plánu do budoucna používat jen energie z obnovitelných zdrojů, odstranit jakékoli odpady a svým zákazníkům prodávat co nejvíce trvale udržitelných výrobků. Společnost na realizaci tohoto ambiciózního plánu pracuje společně s těmi ekologickými organizacemi, které ji v minulosti nejvíce kritizovaly.  

Za posledních pět let udělal Wal-Mart obrovský kus práce ve své transformaci. V oblasti dopravy například začal používat obří kamiony na hybridní pohon, které spalují méně paliva. V oblasti obalů například zavedl menší balení plastových lahví na prací prášky a tím snížil celkové množství obalů. Pro své dodavatele výrobků z Číny, ve které platí velmi nízké standardy, nastavil přísná ekologická pravidla. V září také zahájil program recyklace veškerých použitých plastových lahví v celé firmě. Recyklované láhve budou použity k výrobě produktů pro psi, které firma prodává ve svých prodejnách.  

walmart3.jpgOznámení závazku v oblasti udržitelného zemědělství je ale zatím nejkomplexnější a nejambicióznější iniciativa od doby, kdy společnost představila své původní cíle. Na projektu Wal-Mart spolupracuje například s organizacemi Natural Resources Defense Council, Environmental Defense Fund a World Wildlife Fund.

Maloobchodník oznámil, že chce zvýšit prodeje místních potravin – tím, že bude spolupracovat s velkými farmami, aby navýšili produkci v oblastech, kde působí distribuční centrály společnosti, a většími nákupy od drobných zemědělců a farem provozovaných ženami v okolí svých prodejen. Slíbil také, že bude nakupovat produkci těch farem, které produkují určité plodiny v okolí strategických míst, jako například rajčata, borůvky nebo brokolici podél celého koridoru hlavní americké mezistátní dálnice Interstate 95. Cílem programu je snížit celkovou vzdálenost, na kterou jsou potraviny přepravovány a tím snížit množství spotřebované energie a náklady.

Na globální úrovně má Wal-Mart snahu zvýšit produkci a zlepšit hospodaření drobných a středně velkých zemědělců. Mimo jiné plánuje Wal-Mrt vyškolit na 1 milion zemědělců, z nichž minimálně polovina budou ženy, v oblasti udržitelných zemědělských postupů. Wal-Mart očekává, že trénink zvýši příjem zemědělců o 10 až 15 procent.

walmart2.jpgProdejny Wal-Mart v každé z deseti zemí, ve kterých společnost působí, připravili vlastní strategie dosažení stanovených cílů. Například v Mexiku bude společnost spolupracovat s farmáři na zvýšeném využití kapénkové závlahy. V Indii má zase za cíl snížit množství umělých hnojiv a pesticidů, které zemědělci používají. V Japonsku již dnes Wal-Mart nakupuje zemědělské produkty přímo od 15 000 pěstitelů a chovatelů a snižuje náklady vynecháním všech mezičlánků. Do pěti let chce spolupracovat se 17 000 zemědělci.

Maloobchodník se také zavázal, že bude pro vlastní výrobky používat pouze palmový tuk z farem, praktikujících šetrné a udržitelné hospodaření. Wal-Mart také nadále nenakupuje hovězí maso z Brazílie, jehož produkce vede k destrukci deštných pralesů v Amazonii.

„V okamžiku, kdy Wal-Mart zveřejní takovýto signál, producenti a dodavatelé nastraží uši,“ říká  Sabrina Vigilante, která pracuje v oblasti trvalé udržitelnosti pro sdružení Rainforest Aliance a která Wal-Martu pomáhala plán připrav.

Také další společnosti přijaly podobné programy udržitelného podnikání. Unilever se například zavázal nakupovat čaj pro svoji značku Lipton pouze z farem, splňujících kritéria Rainforest Alliance. Costco změnil balení svých kuřecích produktů a ročně ušetří 224 kamionů plných  polysterenu, množství, které by naplnilo 417 fotbalových hřišť. Společnost FedEx byla pionýrem v oblasti využívání kamionů na hybridní pohon a dnes provozuje jejich největší flotilu na celém americkém kontinentu.

Wal-Mart má nicméně v oblasti problematiky zemědělství jedinečnou odpovědnost vzhledem k tomu, že je největší prodejce potravin na světě.

Zdroj: Wal-Mart, foto: Wal-Mart

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,