Největší pražský farmářský trh bude v Karlíně

Karlin_logo_male.jpg Farmářské trhy o rozloze 5000 m 2 připravuje na sobotu 10. července 2010 od 8 do 14 hodin Městská část Praha 8.  

Návštěvníky parku na Karlínském náměstí v Praze 8 čekají v okolí kostela sv. Cyrila a Metoděje trhy,  na kterých bude své zemědělské a potravinářské produkty nabízet kolem 60-ti českých farmářů a malých zemědělců z nichž většina bude v Praze poprvé. K prodeji zde bude úplný letní sortiment čerstvé zeleniny, ovoce, bylinek, ale také maso, uzeniny, sýry, med, vajíčka, květiny a mnoho dalšího.

Karlinske_nam1.jpgKarlínské náměstí v Praze 8

Ve stínu staletých platanů uprostřed trhu, vzniknou klidové zóny s občerstvením a malými kavárničkami, kde si návštěvníci budou moci vychutnat třeba sklenku vína nebo kávu s koláčkem, kde bude koutek pro děti, a kde také bude probíhat kuchařská show za účasti šéfkuchařů a celebrit. Prvními hosty veřejné kuchyně Karlínských trhů, budou Halina Pawlowská a šéfkuchař Honza Basoníček. Díky výhodné poloze Karlínského náměstí, které leží na trase metra B (Křižíkova) a B,C (Florenc), bude trh přístupný nejen obyvatelům Karlína ale prakticky všem občanům Prahy 8 a 9, lidem z centra a z dalších pražských čtvrtí. Tunel pro pěší pod pražským Vítkovem umožní snadný přístup i obyvatelům Žižkova a navíc organizátoři slibují bezplatný parking v Thámově ulici jen několik minut od místa trhů.

Občané hlavního města, kteří zůstanou v plné letní sezoně v Praze a patří k těm kdo vyznávají čerstvé a kvalitní domácí zemědělské produkty, budou mít v sobotu 10. července  příležitost navštívit vůbec největší farmářský trh v Praze - Karlíně. Na dvakrát tak velkém prostoru než v Dejvicích a nebo na Kubáni v Praze 10, připravili pořadatelé výrazné rozšíření nabídky všech zemědělských a potravinářských komodit, oslovili k účasti malé zemědělce, chovatele i malovýrobce potravin  ze všech oblastí Čech a Moravy. Více než 50 procent z nich bude v Praze podávat své produkty poprvé.

Kostel_Karlinske_nam_1.jpgMěstská část Praha 8 otevře nové trhy nedaleko centra Prahy na Karlínském náměstí, v klidném  prostředí parku kolem kostela sv. Cyrila a Metoděje (na obrázku vpravo) pod staletými platany, které přežily i pětisetletou vodu v roce 2002.

Návštěvníci zde budou mít možnost vybírat z širokého sortimentu ovoce, zeleniny, květin a sazenic, mléčných výrobků, masa a uzenin vč. bezlepkových, vajec, medu, mouky, chleba, koláčů a mnoha dalších komodit ze všech částí Čech a Moravy. Hlavními plodinami sezony tentokrát budou meruňky a třešně, k dispozici bude čerstvý česnek, mrkvičky, pórek, květák, saláty, sýry z kravského, ovčího i kozího mléka a spousta bylinek ve svazečcích i hrníčcích.  Na trzích budou k mání například i jedlé květy, šťávy, sirupy, džemy, kančí lovecký bio salám a spousta dalších lahůdek. Možná, dá-li počasí, budou i lesní houby. Milovníky přírodních dekorací nepochybně zaujmou obří květy slunečnic a dalších řezaných i neřezaných květin a sazenic.

Po stranách kostela sv. Cyrila a Metoděje, budou umístěny klidové zóny s občerstvením,  s kavárničkami a ovocným barem, kde si budou moci návštěvníci trhů odpočinout, koupit si čerstvé jídlo, ochutnat fresh šťávy z ovoce, dát si kávu s koláčkem a nebo třeba sklenku vína z Moravy. A ani ti, kteří spěchají a nemají čas se v klidu na chvíli posadit, neumřou žízní, pražská Veolia bude nabízet chladnou vodovodu. Bude tady i dětský koutek a na malém pódiu s plně vybavenou kuchyní bude probíhat cooking show. V plánovaném seriálu „vaření podle sezonních surovin“ jako první vystoupí šéfkuchař pražské restaurace Salut Honza Basoníček a Halina Pawlowská.

Záměrem Radnice Praha 8, je vyjít vstříc obyvatelům osmičky a nabídnout jim projekt, který by naplnil i náročné požadavky.

"Pokud bude ze strany občanů o takové trhy zájem, pak bychom rádi z akce udělali tradici a opakovali ji v pravidelné periodě. Podobné akce v jiných částech Prahy ukázaly velkou poptávku po kvalitě." říká starosta Městské části Prahy 8 Josef Nosek.

V připravené anketě, která bude na trzích probíhat, se návštěvníci budou moci vyjádřit k pojetí trhů i k jejich budoucí periodicitě. A vlastně tak konkrétně svůj farmářský trh do budoucna spoluvytvářet.

Karlínské farmářské trhy se rozhodlo již v jejich pilotní fázi podpořit několik významných podniků Prahy 8 a s partnerskou spoluprácí počítá rovněž Agrární komora ČR, která oceňuje zejména přínos podobných akcí pro podporu malých českých zemědělců a výrobců potravin.

Lokalita umístění trhů na Karlínském náměstí byla vybrána po pečlivé úvaze a je pro konání podobné akce ideální z mnoha hledisek. Od velkorysých prostor a zeleného a veskrze přírodního prostředí počínaje, přes šikovné umístění na hranici širšího centra města až po dopravní dostupnost. Místo dokonce navazuje na evropskou tradici pořádání zemědělských trhů v okolí církevních staveb a kostelů, které trhům již stovky let poskytují zázemí pro takzvanou mokrou variantu, pro případ nepřízně počasí. Podle meteorologů má však být celá první polovina července teplá a tak to snad s počasím tentokrát vyjde.

Trh_Karlin_1.jpgDíky stanicím metra Florenc (trasa B,C) a Křižíkova (trasa B) bude místo akce dostupné nejen Karlíňanům a sousedící Libni ale obyvatelům většiny pražských čtvrtí, které leží na trasách metra B a C od Jižního města až k Letňanům, a od Jihozápadního města až k  Černému mostu. Od stanice metra Křižíkova jsou Karlínské farmářské trhy dostupné chůzí během 4 minut, od Florence za 9 minut. Tunel pro pěší pod pražským Vítkovem navíc umožní snadný přístup i obyvatelům Žižkova. Organizátoři zajistili ve spolupráci s Karlin Group i dostatek neplacených parkovacích míst v Thámově ulici poblíž metra Křižíkova.

Karlínské farmářské trhy se uskuteční v sobotu 10. července 2010 od osmi ráno do dvou hodin odpoledne. Umístěny budou na Karlínském náměstí v parku v okolí kostela sv. Cyrila a Metoděje. Jejich pořadatelem je Městská část Praha 8 ve spolupráci s občanským sdružením Pod platany.

Zdroj: TZ MČ Praha 8, Pod platany, o.s.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Největší pražský farmářský trh bude v Karlíně Odpovědět   Jirina Kucerova 13. 07. 2010, 21:57:48
Navštívila jsem propagované farmářské trhy v Karlíně. Jedním slovem - ostuda. Pravda, pár stánků s celozrnými specialitami tam bylo. Po čerstvém ovoci ani zelenině nebylo ani památky. Několik svazečků mrkve, pár snítek petržele, předražené třešně a pár napolo shnilých meruněk.
Re:Největší pražský farmářský trh bude v Karlíně Odpovědět   Tom Václavík 14. 07. 2010, 10:50:35
Díky Jiřino za váš příspěvek, přepošleme organizátorům. To je škoda. Doufejme, že to příště bude lepší. Bio-info.cz uvítá jakékoli příspěvky na téma Farmářské trhy, posílejte vaše názory, fotky, co se vám libilo či nelíbilo. Diskutovat na toto téma můžete také v samostatném Diskusním foru zde: http://www.bio-info.cz/forum/farmarske-trhy
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,