Nejlepším ekologickým zemědělcem roku 2010“ ekovčelařka Simona Adamcová

adamcova_vceli_farma_rakytnik_1.jpg Podevatenácté se přesune putovní Bartákův hrnec od minulého držitele titulu „nejlepší ekologický zemědělec roku“ , tedy od Ing. Ludmily Mužikovské a Viléma Rudolfa, jednatelů Agrofyto Lidečko, s. r.o.,  k nové držitelce titulu za rok 2010.  

Slavnostní předání Hrnce je podle tradice připraveno na poslední květnovou sobotu. Letos  to bude  28. května od 10 h. v ekovčelařství Simony Adamcové v Rokytníku u Hronova, v Broumovském výběžku.

Nadační fond udržuje tradici

Prestižní cenu, jejímž smyslem je především propagace ekozemědělství a biopotravin mezi nejširší veřejností, uděluje Nadační fond Bartákův hrnec, který bez přerušení navázal na shodnou činnost Nadace rytíře Františka Horského a později Nadačního fondu RFH, jenž byl Ing. Richardem J. Bartákem, CSc., založen roku 1991. Ocenění, přezdívané podle tohoto iniciátora tradice a nestora českého ekologického zemědělství, se uděluje vždy na  hospodářství vybraného ekozemědělce, jehož práci, úspěchy a vynikající výsledky v minulém roce ocenila odborná komise. Prestižní titul se pojí s finanční odměnou (20 000 Kč) v podobě symbolických „zlaťáků“ (desetikorun čerstvé ražby), jimiž je putovní hrnec naplněn.

vceli_farma_rakytnik_ul.jpgZlaťáky pro vítěze

Jeho držitel je vybírán i podle návrhů veřejnosti, které nejsou nijak omezeny. Hodnoceny jsou vždy nabídka a úroveň služeb, kvalita bioproduktů, ekologické vztahy hospodářství, přínos pro rozvoj oboru a využití energetických zdrojů, jakož i tzv. „EKOLOGICKÁ STOPA“, což bylo podstatné v hodnocení pro tento rok. Slavnostní předání Hrnce se na oceněném hospodářství stává vyvrcholením Dne otevřených dveří, při čemž se zlaťáky vysypou novému držiteli do ošatky. Ten pokaždé návštěvníky pozve na odbornou exkurzi po svém hospodářství a besedu. Besedy se letos zúčastní také Jan Kolomý z Bruntálu, jehož včelařství je vyhlášené a jenž se zasloužil o odborný růst odměněné mladé včelařky.

uly_vceli_farmy_ryktnik.jpg „Letošním předáním Hrnce zdůrazňujeme zásluhy mladé ekovčelařky, která velice rychle pronikla do nového povolání – chovu včel, jemuž se naplno s přítelem Janem Jirmanem věnuje. Pečlivý přístup k chovu včel znamenal rychlé navýšení počtu včelstev v chráněné krajinné oblasti Broumovska a byl korunován vstupem do systému kontrolovaného ekologického zemědělství,“ oceňuje ekovčelařství nestor ekologicky hospodařících zemědělců Richard J. Barták.

Další ocenění

Rokytnický med zvítězil v soutěži Potravinář a potravina roku Královehradeckého kraje v roce 2008 a v roce 2010 a Rokytnický med lesní květový dostal druhé místo v soutěži Regionální potravina Královéhradeckého kraje 2010 mezi 91 výrobky. „Ekovčelaři jsou mezi ekozemědělci novou skupinou, protože teprve před několika lety se jim podařilo získat certifikáty. Citlivá práce s včelami paní Adamcové přinesla výsledky také v kvalitě biomedu,  který je šetrně zpracovaný a na jeho chuti je to znát. Rád si proto  na něm osobně pochutnám s vědomím, že právě ekovčelařsví zanechává v krajině tu nejmělčí ekostopu,“ dodává Ing. Barták.

adamcova.jpgSimona Adamcová (35 let), původním povoláním hudebnice a učitelka na umělecké škole (obdržela titul Náchodská pedagožka 2009), dosáhla svou prací pěkných výsledků jako učitelka a též jako včelařka, má zásluhy i na poli osvěty, protože dokázala vybudovat firmu na úrovni a s pomocí Královéhradeckého kraje také školicí místnost, kde pořádá besedy s dětmi i odborná školení pro včelaře.

„Na podzim roku 2008 jsme zahajovali projekt ,Funkční farma´ podpořený z programu Rozvoje venkova a v měsíci březnu 2009 byla rekonstrukce staršího skladu s plochou 120 m2 hotova. Nově byl vybudován chlazený sklad na úschovu souší, technika k odvíčkování a vytáčení medu a pořízena manipulační technika. Provozní areál – i s ukázkou úlů –  je nedaleko v obci Bystré a tvoří naši základnu a zázemí, kde se konají kurzy a praktické přednášky pro chovatele včel,“ říká energická ekovčelařka.

Ukázková biofarma

Simona Adacová představuje strategii své firmy po odborné stránce také na webových stránkách: „Rokytnické ekovčelařství je specializované na produkci vysoce kvalitních medů z ekologicky nezatížených lesů a luk. Na 300 včelstev produkuje druhové medy: lesní, luční pastovaný, malinový, javorový, lipový a pohankový. Nízkonástavkovým systémem a kočováním za snůškou tak dokážeme získávat různé druhy medu podle snůškových zdrojů převládajících v doletu včelstev. Využíváme moderních technologií a metod přirozeného chovu včel a pro včely je čistá krajina Broumovska ve své členitosti ideální. Naší snahou je mimo jiné napomáhat drobným chovatelům a propagovat včelařství. Lahodnými druhovými medy vlastní produkce oslovujeme stále více našich spokojených zákazníků. Přizpůsobujeme se jejich nárokům na kvalitu a uspokojujeme tak výjimečné požadavky jak v tržní síti, tak i prodejem turistům v našem nově vybudovaném Medovém obchůdku v Rokytníku.“

Pomáhá i turistika

Paní Adamcová nenechává nic náhodě, vše je promyšleno tak, aby vypovídalo o podnikatelském záměru. Potřebám včelaření a osvěty se podřídily totiž prostory rodinného domu i zahrady, kde se akce bude konat. Zejména turisté navštěvující Teplicko-adršpašské skály a konzumenti medu se mohou zastavit o víkendech pro biome

logo_vceli_farma_rakytnik.jpg

d, medovinu a kosmetiku ve stylovém obchůdku; u informačních tabulí (ve tvaru včelí buňky) načerpat něco z vědomostí o včelách a oddechnout si na odpočívadle. Zaujme je jistě také největší ručně vyřezávaný klát v Čechách, který je vyroben z 300 let staré lípy a osazen živými včelami. Třímetrové a čtvrttunové mistrovské dílo pochází z dílny renomovaného řezbáře Františka Nedomlela a je dominantou odpočívadla u včelařství. Děti zase obdivují dřevěného Vilíka a včelku Máju u vchodu do obchodu. Návštěvníci mohou také sledovat přímo na místě pilnou práci včelek (oddělků) v barevných úlcích na zahrádce domu.

Rozvíjení tradice Bartákova hrnce i samotnou existenci nadačního fondu, který ho uděluje, umožňují pouze příspěvky, sponzorské dary a spolupráce více organizací i jednotlivců tuzemských a zahraničních.

Více o nadačním fondu a jeho aktivitách viz: http://www.nfbh.cz

Více o ekovčelařství Simony Adamcové: http://www.rokytnikvcely.cz

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,