Návštěva na mléčné biofarmě

P9290109_1.JPG Ekofarma Rubelit, Rožná – Sedláci, kteří chtěli přežít.  

„Začali jsme s farmou před dvaceti lety“, říká Ing. Miloš Pátek, spolumajitel farmy Rubelit s.r.o., tři sta mléčných krav plemene čestr, dvou plemenných býků aberdeen-angus a zhruba 1 270 ha travních porostů a orné půdy, vše v LFA. Farma, která leží v obci Rožná v okrese Žďár nad Sázavou na Vysočině, patří velikostí stáda a rozlohou mezi největší mléčné ekofarmy u nás.  

Zhruba 70 % tržeb tvoří prodej mléka. 530 ha travních porostů a 740 ha orné půdy využívají zejména pro výrobu vlastních krmiv a pro pěstování potravinářského žita. Většinu osiva si vyrábí sami, až na nákup kukuřičného osiva a osiv na semenářské dílce pro výrobu farmářského osiva. 

Biofarma_Rubelit_Ro__n__445.jpgVe výrobě krmení jsou soběstační. „Do bia jsme s firmou vstoupili v roce 2009. Bylo to původně z ekonomických důvodů. Velkou roli ale sehrálo i to, že jsem byl v dětství skaut a mám k přírodě blízko. Největší práci mi dalo přesvědčit společníky. A pak zaměstnance. Nevěřili, že to půjde. Bio je pracnější a musí se u toho víc přemýšlet, ale to mě na tom právě baví,“ popisuje Ing. Miloš Pátek přechod velkého podniku na bio. Dneska už bych zpátky neměnil.“ 

S užitkovostí krav je na tom farma v bio režimu bez mála stejně jako před konverzí, ke svozu připravují zhruba 7,5 až 8 tisíc litrů bio mléka obden. Větší obavu měli z rostlinné produkce. Ta je v ekologii mnohem více závislá na znalosti pole, včasné prevenci a dobře postavených osevních postupech. 

„Zpočátku jsem musel hodně číst a ptát se,“ usmívá se pan Pátek, „Aby to dobře fungovalo, musíte taky mnohem častěji chodit na pole.“ Dneska má farma výnosy u potravinářského žita (Daňkovské Nowoe) v průměru na caa 100 ha okolo 4,5 t/ha, u pšenice ozimé (Dromos) na cca 60 ha 4 t/ha, ozimné tritikale (Tulus) na cca 50 ha 4t/ha, což je srovnatelné s výnosy, které jsme měli dříve v konvenci. Od loňského roku získala farma i licenci na množitelské porosty – na 50 ha zkouší pěstovat na semeno hrách setý, hořčici a jetel luční. „Osiva se teprve učíme.“

Až do roku 2012 dodávala farma biomléko do mlékárny ve Velkém Meziříčí, která v té době patřila na českém trhu mezi významné výrobce mléčných bioproduktů. Několikerá změna majitele a vyjednávání s novým vedením bohužel nakonec v roce 2012 vyústilo v ukončení výkupu biomléka nejen pro Rubelit, ale i pro několik ostatních mlékařů v regionu.  Mohli si vybrat. Buď dodávat pod výrobní cenou do konvenčního zpracování a riskovat ztrátu práce pro 35 zaměstnanců, nebo najít odbyt jinde. Nakonec s pomocí Svazu PRO-BIO založili odbytové družstvo a po devíti měsících složitých vyjednávání našli zahraničního odběratele. Pod vedením německé mlékárny družstvo zcertifikovalo farmu dle nadstandardních stanov Německé federace ekologických zemědělců Gaea a od 1. září 2012 tam mléko vyváží. 

„Nejdřív mne netěšilo, že biomléko vozíme pryč, jenže tehdy nás to zachránilo,“ říká Ing. Miloš Pátek. „Dneska máme díky dobrému jednání a dlouhodobým smlouvám férovou cenu a zajištěný odbyt. To nám v době, kdy celý region ztratil odbyt, doma nikdo nenabídl.“ 

O německé mlékárně, specializované pouze na bioprodukci, mluví pan Pátek s respektem.  „Jsem k nim loajální, pomohli nám v době, kdy o nás v českých mlékárnách nikdo neměl zájem. Co ho potěšilo? Ke kontrole farmy si tehdy Němci s sebou přivezli i rostlináře, specializovaného na bio. „Zajímal se do detailu o všechno, a když odjížděl, zeptal se mne, zda by mi nevadilo, kdybych mu napsal svůj osevní postup. Tak jsem mu ho dal…Při loučení mi složil ještě poklonu, když mně řekl, že je vidět, že o všem přemýšlím a vyvozuji logické závěry.“

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,