Napij se vody, nechej vyrůst strom

logo_kedjom_keku.jpg Litr za dvacku – dvacka za strom. Tento slogan provází již druhý ročník projektu zvaného Voda pro Kamerun, který k příležitosti Světového dne vody pořádá občanské sdružení Kedjom-Keku.   

Až do 5. dubna si může každý objednat v jedné z mnoha zapojených kaváren či vináren vodu z kohoutku a zaplatit za ni symbolických 20 Kč. Za každých takto vybraných 20 Kč pak občanské sdružení Kedjom-Keku vysadí jeden strom v Kamerunu a podpoří tak obnovu horských mlžných lesů. Akce, kterou podporují i známé osobnosti v čele s Klárou Issovou, přilákala už loni velkou pozornost. Vybralo se přes 84 tisíc korun, za které se postupně sazí 4 200 stromů.

„Loni naše akce Voda pro Kamerun trvala pouze týden a podařilo se v 70 zapojených kavárnách protočit 4200 litrů vody a vybrat tak 84 tisíc korun. Letos jsme na základě zájmu ze strany kaváren trvání akce prodloužili na 2 týdny,“ říká ředitel občanského sdružení Kedjom-Keku Martin Mikeš. „Našim letošním cílem je vybrat částku 200 tisíc korun a vysadit tak 10 tisíc stromů zpět do horských mlžných lesů na severozápadě Kamerunu,“ dodává Mikeš směle.

2_Voda_pro_Afriku_2014.jpgJak se zapojit? Stačí si v jedné z kaváren či vináren, které se do projektu zapojily, objednat vodu z kohoutku a zaplatit za ni 20 korun. Tyto peníze budou vybírány do speciální kasičky a občanské sdružení Kejdom-Keku pak za každých vybraných 20 korun vysadí jeden strom v Kamerunu. Seznam kaváren, které se letos zapojily do druhého ročníku projektu Voda pro Kamerun, je zveřejněn na webových stránkách občanského sdružení a nově také v aplikaci pro OS Android. Díky této aplikaci může každý zjistit, kde se nachází nejbližší kavárna, kde se točí "Voda pro Kamerun".

Proč pomáhat? Lesy na severozápadě Kamerunu jsou důležitou zásobárnou vody, která je pro místní obyvatele životadárná. „V Kamerunu kdysi rozloha lesa tvořila 50 procent celé kamerunské oblasti, dnes jsou to pouhá 3 procenta,“ vysvětluje Mikeš ze sdružení Kedjom-Keku a dodává: „vysazení jednoho stromu stojí právě 20 korun.“

Kvůli úbytku lesa je narušena rovnováha vodního cyklu a dochází tak k vysychání celé oblasti. Tyto lesy jsou také domovem několika stovek živočichů a rostlin, které nelze najít nikde jinde na světě.

Aktivitu občanského sdružení Kedjom-Keku podporují známé osobnosti v čele s Klárou Issovou. 

Občanské sdružení Kedjom-Keku bylo založeno v únoru 2010 a jeho cílem je podporovat rozvoj stejnojmenné horské oblasti na severozápadě Kamerunu a zároveň zachovat unikátní přírodní prostředí mlžného lesa. V roce 2012 bylo v této oblasti otevřeno vzdělávací a výzkumné centrum, jehož chod zajišťují dobrovolníci občanského sdružení. Od listopadu 2012 jsou v kamerunské škole vyučovány děti místních farmářů.

Zdroj: tisková zpráva

Hodnocení 






Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,