Nakupujte fér, vybízí soutěž Čechy

Značky Bio, FSC či Fairtrade znamenají od 26. listopadu šanci na výhru ve spotřebitelské soutěži „Přemýšlej a ber – značky, co jsou fér“. Akce má pro tento typ soutěží netypického vyhlašovatele: tři neziskové organizace – Hnutí DUHA, FSC ČR a Společnost pro Fair Trade. Soutěží s výhrami v hodnotě desítek tisíc korun chtějí Čechům ukázat, jak rozeznat zboží ohleduplné vůči světu, v němž žijeme.  

Pořadatelé chtějí informovat české spotřebitele, že běžné nákupy výrazně ovlivňují náš svět. A mohou ho ovlivnit k dobrému. Ve světě rychle roste význam certifikačních značek, které vypovídají o kvalitě vzniku zboží. Tyto certifikace mají jasně stanovená pravidla přidělování a výroba jimi označených výrobků je pravidelně kontrolována. Zatímco značky výrobců představují často pouhou image, značky certifikační o zboží prozradí zcela konkrétní fakta.

„V Západní Evropě se odpovědná spotřeba stává většinovým nákupním postojem. A právě certifikace výroby šetrné k Zemi a k lidem v tom hrají zásadní úlohu. Zbývá jen představit české veřejnosti značky odpovědné spotřeby Bio, Fairtrade a FSC, které jim pomohou ke správným rozhodnutím jak lehce našlapovat na Zemi," vysvětluje Michal Rezek z FSC ČR.

Soutěž „Přemýšlej a ber - značky, co jsou fér" byla vyhlášena na oslavě 20. narozenin nejvlivnější české ekologické organizace, Hnutí DUHA. Soutěžit lze od 26. listopadu 2009 a soutěž potrvá do 30. dubna 2010. Šanci vyhrát má každý, kdo dokáže odpovědět na základní otázky o certifikačních známkách Bio, FSC a Fairtrade. Otázky budou distribuovány na letácích, pohlednicích a samozřejmě i na webu. Webová stránka www.fer-znacky.cz umožňuje zadávání soutěžních odpovědí online. Jinak lze odpovědi posílat na poštovní adresu Hnutí DUHA či na zvlášť zřízený e-mail ferznacky@hnutiduha_cz. Mezi cenami je například FSC zahradní nábytek v hodnotě 25 tisíc, dovolená na ekofarmě ale i řemeslné výrobky Fairtrade.

Soutěž grantem podpořil Státní fond životního prostředí. Výhry do soutěže věnovaly společnosti Fairwood, Hostětínský mošt, Jysk, Dřevotvar, Dipro Proseč, Ekoherba a obchůdky NaZemi.

Značka FSC
FSC_logo_1.jpgCertifikační systém FSC vznikl v roce 1993 z iniciativy zástupců mezinárodních ekologických organizací, velko- i maloobchodníků se dřevem, lesníků, dřevozpracujícího průmyslu, sdružení domorodých obyvatel, odborů a certifikačních organizací z celého světa. Základní myšlenkou organizace FSC je podporovat environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů celého světa, a tím napomoci chránit mizející, ohrožené a devastované světové lesy.

Certifikace FSC představuje důvěryhodný systém lesní certifikace a certifikace spotřebitelského řetězce s celosvětovou působností. Díky své transparentnosti, otevřenosti všem zájmovým skupinám a díky striktním sociálním a ekologickým standardům má FSC podporu největších environmentálních organizací jako WWF, Friends of the Earth nebo Greenpeace, stejně jako velkých obchodních řetězců, jako je Hornbach, Jysk, OBI.

Více na www.czechfsc.cz.

Značka Fairtrade

Fair Trade (česky Spravedlivý obchod) je způsob obchodu s drobnými pěstiteli z rozvojových zemí. Fair Trade podporuje férovější přístup k mezinárodnímu obchodu a klade důraz na jeho sociální a ekologické rozměry. V současnosti je do něj zapojeno téměř 1,5 milionu pěstitelů, zemědělských pracovníků a řemeslníků v 58 zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Cílem Fair Trade je dát šanci lidem z rozvojových zemích vymanit se vlastními silami z chudoby a žít důstojný život.

Ochranná registrovaná známka Fairtrade® je označením výrobků vyrobených a zobchodovaných dle parametrů nezávislé mezinárodní certifikační a kontrolní asociace Fairtrade Labelling Organizations. Tato známka umožnila rozšířit výrobky Fair Trade mimo specializované obchůdky do velkých maloobchodních sítí.

Více na www.fairtrade.cz.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,