Nabídka biopotravin se stále rozšiřuje

Biotop_mlecne_vyrobky.jpg Nabídka biopotravin v českých maloobchodních řetězcích se neustále rozšiřuje.  

Zákazníci mohli v září 2013 vybírat z 2 809 položek biopotravin. Oproti lednu 2009 nabídka vzrostla o 88 procent. Vyplývá to z Analýzy vývoje nabídky biopotravin v maloobchodních řetězcích a jejich cen v letech 2009 až 2013. Ta byla vypracována na základě výstupů BIOmonitoru agentury Green marketing zahrnujícího data z 12 maloobchodních řetězců.

Během uvedených let se rozšířila nabídka trvanlivých i čerstvých biopotravin. Například biomaso, které nyní nabízejí všechny hypermarkety i supermarkety, bylo dříve na pultech výjimečně. Zákazníci už také nemusejí v prodejnách hledat biopotraviny ve speciálních regálech pro zdravou výživu, protože už jsou přímo u svých výrobkových kategorií, případně na obou místech zároveň. 

Nejdůležitější kategorií zůstává kojenecká a dětská výživa, která se na celkové nabídce podílí zhruba 24 procenty. Do této kategorie spadají nejen přesnídávky nebo náhradní mléčná výživa, ale také kaše, maso, zeleninové příkrmy, nápoje, sušenky či oplatky.

Pokud jde o vývoj cen, u některých biopotravin, jako je mléko, máslo a jogurt, se během let téměř nezměnily. Naopak ceny rostou u biovajec a biomrkve. Stejně jako u kuřecího masa, a to kvůli chybějící konkurenci. U hovězího masa vykazovala cena velmi nízké kolísání v období před jednorázovém zvýšení cen v listopadu 2011 i po něm. 

Ze srovnávání cen biopotravin a běžných potravin vyplynulo, že například u mléka nebo jogurtů hraje větší roli typ obalu než to, zda je to bio. Nejdražší jsou mléka i jogurty ve skle. Do dražší cenové kategorie jednoznačně patří biomásla. Je nezbytné vždy srovnávat biopotraviny se srovnatelným běžným výrobkem, nikoli s jeho nejlevnější variantou.

Vyšší cena biopotravin je pravidelně uváděna v rámci šetření mezi spotřebiteli jako jedna z největších překážek nákupu, a tím i rozvoje trhu s biopotravinami. Mezi hlavní důvody, proč jsou biopotraviny dražší, je, že se vyrábějí v menších objemech než klasické potraviny. Proto se zvyšují náklady na jednotku produkce. Pokud se ale biopotraviny vyrábějí v dostatečných objemech, cenový rozdíl se snižuje, případně není žádný. 

Například u biojogurtů je jejich cena v současné době srovnatelná s cenou klasických jogurtů stejné kategorie. Stejně tak už se cena biomléka přibližuje ceně klasického mléka. V biopotravinách je také méně přídatných látek, takzvaný éček, které snižují cenu klasických potravin. Aroma jahody je vždy levnější než jahoda skutečná.

Největší nabídku biopotravin má dnes v ČR podle průzkumu jednoznačně dm drogerie následovaná řetězcem Globus, a to zejména díky nabídce širokého sortimentu biovýrobků pod značkou AlnaturA. AlnaturA společně s Hipp Czech jsou největšími dodavateli biopotravin z pohledu počtu zalistovaných položek. 

Nejdůležitější kategorií biopotravin na českém trhu byla, je a pravděpodobně bude kojenecká a dětská výživa, kdy každá čtvrtá biopotravina patří do této stále rostoucí kategorie.

Hodnocení 






Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,