Na letošní ekologicky šetrnější slavnosti chřestu za každého počasí

SCH_logo_2015110.jpg Náměstí v Ivančicích se už tento pátek jako již tradičně promění v třídenní gastronomický festival chřestových specialit.   

Sedm restaurací (La Bouchée, Bohéma, U Hodného pastýře, Hotel Ryšavý, Mosillana, Dobrá chvíle a PUXpub) letos přichystá na 24 lahodných pokrmů z bílého a zeleného chřestu pěstovaného v Hostíně na Mělnicku. K dvěma desítkám pokrmů navíc nasnoubil moravský vinař a mezinárodní degustátor Pavel Chrást výborná moravská vína. Ta se budou nalévat přímo v blízkosti restaurací ve speciálním WinePointu už od pátečního odpoledne.

Už v pátek otevřou na slavnostech restaurační stany restaurace Mosillana z Ivančic-Alexovic, která se na slavnostech uvede mj. hovězím burgerem s chřestem a holandskou omáčkou, dále Dobrá chvíle z Neslovic a restaurace Hotelu Ryšavý z Vémyslic. K jejich chřestové klobáse s karamelizovanou cibulí a 50% obsahem chřestu nejlépe sedne pivo Kukla z pivovaru Padochov nebo nasnoubené Merlot rosé vinařství Trpělka & Oulehla. Zahajovací den slavností zakončí koncertem snad nejznámější dechový orchestr u nás, Moravanka Jana Slabáka. Víkendem plným hudby, téměř třicítky různých chřestových a nechřestových pokrmů, piva čtyř různých pivovarů a ochutnávek z výběru nejméně 125 moravských vín pak provede tvář portálu Kulinář.cz Petr Stupka. V sobotu se bude na pódiu střídat s kuchaři restaurací Bohéma, Mosillana a Hotel Ryšavý. V neděli se na pódiu představí dva vzácní hosté. V roli kuchařů doprovodí po boku Petra Stupky Jiří Krampol s Martinem Zounarem.

V rámci letošního ročníku slavností rozpoznají návštěvníci dvě z restaurací nově pod značkou eco-friendly. „Loni po slavnostech zůstalo asi sedmdesát pytlů nevytříděného odpadu. Převážnou většinu tvořilo jednorázové plastové nádobí,“ popsal organizátor slavností Aleš Tureček. Porce od restaurací Hotelu Ryšavý a Mosillany tak budou letos v jednadvacetileté historii poprvé servírovány na palmových listech s biodegradovatelnými příbory. „Letos odhadujeme na slavnostech dva tisíce prodaných porcí. Podávat jídlo na ekologicky šetrných materiálech jsme tak v Hotelu Ryšavý přivítali jako správné a filozofii hotelu jednoznačně blízké rozhodnutí,“ uvedl Jan Janda z restaurace Hotelu Ryšavý. K životnímu prostředí budou šetrnější také ti, kteří budou na slavnostech pít nealkoholické nápoje a pivo, které letos zajistí pivovary Starobrno, Moritz, Kvasar a Padochov. Plastové kelímky totiž naplno nahradí vratné kelímky společnosti Cup System.

Díky dočasnému odstranění pouličního osvětlení bude letos na náměstí v Ivančicích stát obrovský stan pivovaru Starobrno, v němž se budou návštěvníci moci ukrýt jak před deštěm, tak před silným sluncem. Na letošních slavnostech tak budou mít návštěvníci pohodlí za každého počasí. Rodiny s dětmi mohou návštěvu Ivančic spojit třeba i s řáděním v zábavním parku Permonium v sousedních Oslavanech, návštěvou Muzea průmyslových železnic ve Zbýšově nebo vycházkou podél řeky směrem na Moravský Krumlov. Na slavnostech se jako již obvykle platí festivalovou měnou tolarem (1 tolar = 10 Kč).

Co: Slavnosti chřestu 2015

Kdy: pátek 22. – neděle 24. května 2015

Kde: Ivančice na Brněnsku

Web: www.slavnostichrestu.cz

Vstupné: pátek zdarma, sobota + neděle 80,-/100,- Kč

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,