Může se BIO používat v názvech společností?

Častá otázka nově začínajících podnikatelů v oboru biopotravin nejen v Česku: „Mohu v názvu své firmy či provozovny použít výraz BIO (případně biologický či ekologický) aniž bych tím porušil nějaký zákon?“.  

Aby podnikatelům rozhodování usnadnil, rozhodl se ředitel Horizontálních aspektů venkova při Evropské komisi, panVerstrynge, jež má otázky ekologického zemědělství na starosti, zeptat odborníků.

Ředitel právní kanceláře při EK Jean-Luc DEMARTY mu v dopise odpovídá takto:

„Moje kancelář je toho názoru, že na tuto otázku by mělo být nahlíženo z hlediska označování nebo propagace. Ve skutečnosti Článek 2 Nařízení Rady (EHS) 2092/91 uvádí možnost odkazování se na ekologickou produkci při označování produktů. Článek 4 přebírá stejnou definici výrazu označování jako v rámci Směrnice 2000/13/ES vztahující se k označování potravin. Výraz je široce definován a týká se rovněž způsobu, kterým je název společnosti používán na etiketě. Články 5 a 6 nařízení stanovují požadavky na označování a na biologickou produkci.

Označování produktu jako biologického produktu musí být ve shodě s obecným požadavkem směrnice pro označování (Článek 2) v tom smyslu, že použité označování a metody nesmí zavádět spotřebitele co se týče charakteristik produktu. Pokud je pro označování neekologického produktu použit název společnosti nápadným způsobem, jasně ukazujícím, že byla použita ekologická produkční metoda, potom musí být toto považováno za protikladné vůči Článku 2. Podobně použití takového názvu společnosti při propagaci zavádějícím způsobem by bylo považováno jako protikladné vůči Směrnici 2006/114/ES. Pokud se na druhé straně název společnosti objeví na etiketě, při propagaci nebo v dokumentech jakýmkoliv způsobem, který nebude s největší pravděpodobností klamat spotřebitele nebo obchodní partnery, nevidí moje kancelář jakoukoliv možnost pro uplatňování Článku 2 Směrnice 2000/13/ES/91 nebo jakéhokoliv příslušného ustanovení Nařízení 2092/91 a Směrnice 2006/114/ES.

Proto by měl kompetentní úřad (v případě České republiky ve správním řízení řeší Ministerstvo zemědělství) vyhodnotit praxi označování nebo propagace této společnosti případ od případu."

Usnadnilo se vám rozhodování? Pravděpodobně příliš ne. Legislativa je tedy nejasná a rozhodovat se bude individuálně v případném správním řízení.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,