Moravští výrobci regionálních produktů se zúčastní festivalu v Turíně

slow_food_logo_1.jpeg Nejvýznamnějším festivalem hnutí Slow Food je každé dva roky se opakující Salone del Gusto a Terra Madre – mezinárodní setkání všech, kteří se zajímají o kvalitní potraviny. Letos se na něm v italském Turíně představí také lahůdky moravských výrobců a farmářů.  

Salone del Gusto a Terra Madre se letos poprvé spojují do jedné obrovské akce od 25. do 29. října v italském Turíně. Akci organizuje Slow Food společně s městem Turín, regionem Piedmont a italským ministerstvem zemědělství, potravin a lesnictví. Na programu je přes 200 přednášek, degustačních workshopů, seminářů, kuchařských show, setkání s producenty a výrobci. Letošní slogan „Jídlo, které mění svět“ je vybrán proto, že hlavním letošním tématem bude využití jídla jako klíče k vyřešení současné světové krize. Pomocí jídla totiž můžeme zlepšit nejen své zdraví, ale i životní prostředí a ekonomiku. 

Představí se i moravské výrobky a kraje

Tři moravská Slow Food konvivia (Slow Food Pálava, Slow Food Bílé Karpaty a Slow Food Brno) díky podpoře Jihomoravského, Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje připravila letos rozsáhlou prezentaci kvalitních řemeslných produktů z Moravy. Na Salone del Gusto se představí projekty jednotlivých krajů na podporu tradiční gastronomie a regionálních produktů – Jak šmakuje Moravskoslezsko, Ochutnejte Moravu, Perly Zlínska a Chuť Jeseníků, a samozřejmě řada skvělých regionálních produktů, jako například špičková vína (vinařství Sonberk, Tanzberg, Mlýnek, Víno Marcinčák), kozí a kravské sýry - uzené i nakládané v oleji (farma Hanák, Tvarožná Lhota), medovina (Farma Jaroš, Tasov), ovocné pálenky (lihovar Žufánek, Boršice u Blatnice), povidla (Jiří Netopil, Břest), domácí paštiky (firma Via Delicia, Zábřeh), přírodní ovocné mošty (moštárna Mezice, Náklo), Štramberské uši (Ladislav Hezký, Kopřivnice) a bylinné likéry (Beskydská likérka, Staré Město u Frýdku Místku). Návštěvníci budou moci také ochutnat Olomoucké tvarůžky (AW spol.s.r.o., Loštice) a produkty z oskoruší členů konvivia Bílé Karpaty. Prezentovat se budou i široké možnosti gastronomického turismu, které všechny zúčastněné kraje nabízejí, protože veletrh Salone del Gusto je kromě své potravinářské podstaty i úžasnou platformou pro podporu a propagaci turismu pro „foodies“ – lidí, kteří za gastronomií rádi a často cestují, i organizací, které se gastronomickým turismem zabývají.

SdGTM_445.jpgSalone del Gusto – přehlídka rozmanitosti z celého světa

Salone del Gusto a Terra Madre nabídnou účastníkům přehlídku rozmanitosti pokrmů a potravin ze všech kontinentů a spojí malovýrobce a farmáře z celého světa, kteří se řídí základními principy Slow Food: dobré, čisté a férové jídlo.  

Tři pavilony veletržního centra Lingotto Fiere nabídnou přehlídku italských potravin a více než 200 výrobků Slow Food Prezídií, Terra Madre komunit a stovky vystavovatelů z jednotlivých italských regionů. Každý region se zaměří na konkrétní téma, které místní organizace Slow Food v daném regionu rozvíjí. Apulie se stane místem setkání producentů oliv a obilnin, Lazio se zaměří na zvyšující se zájem o minimalizaci odpadů při vaření, Lombardie věnuje prostor vzdělávání dětí a Sicílie zaměří pozornost na víno a mladé vinaře, kteří používají ekologické a biodynamické postupy pěstování a výroby vína. 

Olympijská aréna se změní v Mezinárodní tržnici, kde je možné ochutnat stovky jedinečných výrobků, potkat se s protagonisty sítě Terra Madre, dozvědět se o kampaních Slow Food po celém světě nebo se jen procházet mezi stánky trhovců. Pro návštěvníky všech věkových kategorií budou pořádány hry, soutěže a vzdělávací aktivity.

Konferenční program se zaměří na aktuální problematiku související se změnami klimatu, městským zemědělstvím, obnovitelnými zdroji a mnohými dalšími. Navštívit budete moci také výstavu Potraviny, které mění svět, která již procestovala francouzský Tours, španělské Bilbao a lotyšskou Rigu. Výstava zahrnuje koláž fotografií potravin z celého světa, senzorické vzdělávací hry, zeleninovou zahradu pro děti, přehlídku dokumentárních filmů a další vzdělávací aktivity.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,