Moravští výrobci regionálních produktů se zúčastní festivalu v Turíně

slow_food_logo_1.jpeg Nejvýznamnějším festivalem hnutí Slow Food je každé dva roky se opakující Salone del Gusto a Terra Madre – mezinárodní setkání všech, kteří se zajímají o kvalitní potraviny. Letos se na něm v italském Turíně představí také lahůdky moravských výrobců a farmářů.  

Salone del Gusto a Terra Madre se letos poprvé spojují do jedné obrovské akce od 25. do 29. října v italském Turíně. Akci organizuje Slow Food společně s městem Turín, regionem Piedmont a italským ministerstvem zemědělství, potravin a lesnictví. Na programu je přes 200 přednášek, degustačních workshopů, seminářů, kuchařských show, setkání s producenty a výrobci. Letošní slogan „Jídlo, které mění svět“ je vybrán proto, že hlavním letošním tématem bude využití jídla jako klíče k vyřešení současné světové krize. Pomocí jídla totiž můžeme zlepšit nejen své zdraví, ale i životní prostředí a ekonomiku. 

Představí se i moravské výrobky a kraje

Tři moravská Slow Food konvivia (Slow Food Pálava, Slow Food Bílé Karpaty a Slow Food Brno) díky podpoře Jihomoravského, Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje připravila letos rozsáhlou prezentaci kvalitních řemeslných produktů z Moravy. Na Salone del Gusto se představí projekty jednotlivých krajů na podporu tradiční gastronomie a regionálních produktů – Jak šmakuje Moravskoslezsko, Ochutnejte Moravu, Perly Zlínska a Chuť Jeseníků, a samozřejmě řada skvělých regionálních produktů, jako například špičková vína (vinařství Sonberk, Tanzberg, Mlýnek, Víno Marcinčák), kozí a kravské sýry - uzené i nakládané v oleji (farma Hanák, Tvarožná Lhota), medovina (Farma Jaroš, Tasov), ovocné pálenky (lihovar Žufánek, Boršice u Blatnice), povidla (Jiří Netopil, Břest), domácí paštiky (firma Via Delicia, Zábřeh), přírodní ovocné mošty (moštárna Mezice, Náklo), Štramberské uši (Ladislav Hezký, Kopřivnice) a bylinné likéry (Beskydská likérka, Staré Město u Frýdku Místku). Návštěvníci budou moci také ochutnat Olomoucké tvarůžky (AW spol.s.r.o., Loštice) a produkty z oskoruší členů konvivia Bílé Karpaty. Prezentovat se budou i široké možnosti gastronomického turismu, které všechny zúčastněné kraje nabízejí, protože veletrh Salone del Gusto je kromě své potravinářské podstaty i úžasnou platformou pro podporu a propagaci turismu pro „foodies“ – lidí, kteří za gastronomií rádi a často cestují, i organizací, které se gastronomickým turismem zabývají.

SdGTM_445.jpgSalone del Gusto – přehlídka rozmanitosti z celého světa

Salone del Gusto a Terra Madre nabídnou účastníkům přehlídku rozmanitosti pokrmů a potravin ze všech kontinentů a spojí malovýrobce a farmáře z celého světa, kteří se řídí základními principy Slow Food: dobré, čisté a férové jídlo.  

Tři pavilony veletržního centra Lingotto Fiere nabídnou přehlídku italských potravin a více než 200 výrobků Slow Food Prezídií, Terra Madre komunit a stovky vystavovatelů z jednotlivých italských regionů. Každý region se zaměří na konkrétní téma, které místní organizace Slow Food v daném regionu rozvíjí. Apulie se stane místem setkání producentů oliv a obilnin, Lazio se zaměří na zvyšující se zájem o minimalizaci odpadů při vaření, Lombardie věnuje prostor vzdělávání dětí a Sicílie zaměří pozornost na víno a mladé vinaře, kteří používají ekologické a biodynamické postupy pěstování a výroby vína. 

Olympijská aréna se změní v Mezinárodní tržnici, kde je možné ochutnat stovky jedinečných výrobků, potkat se s protagonisty sítě Terra Madre, dozvědět se o kampaních Slow Food po celém světě nebo se jen procházet mezi stánky trhovců. Pro návštěvníky všech věkových kategorií budou pořádány hry, soutěže a vzdělávací aktivity.

Konferenční program se zaměří na aktuální problematiku související se změnami klimatu, městským zemědělstvím, obnovitelnými zdroji a mnohými dalšími. Navštívit budete moci také výstavu Potraviny, které mění svět, která již procestovala francouzský Tours, španělské Bilbao a lotyšskou Rigu. Výstava zahrnuje koláž fotografií potravin z celého světa, senzorické vzdělávací hry, zeleninovou zahradu pro děti, přehlídku dokumentárních filmů a další vzdělávací aktivity.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,