Modrý Portugal s templářským křížem

Templarske_sklepy_Modry_portugal_biovino_2.jpg Druhým květnovým vínem je zástupcem tuzemských biovín, nováček mezi nimi z ročníku 2009, a to Modrý Portugal pozdní sběr 2009 z trati Stará hora z Bošovic, připravený společností Veritas, s. r. o. a distribuovaný vinařským družstvem Templářské sklepy Čejkovice.  

Jak jsme uvedli v jednom z dílů rubriky v roce 2010, vinohradnicko-vinařská rodinná společnost Veritas, s. r. o., začala od sklizně 2009 spolupracovat s jedním z největších producentů vína na trhu, vinařským družstvem Templářské sklepy Čejkovice. Bošovická Veritas obhospodařuje v režimu ekologického vinohradnictví několik desítek hektarů vinic a patří k největším pěstitelům biovinic. Své hrozny zpracovává v moderním provozu ve Velkých Hostěrádkách, doslova co by kamanem dohodil od vinic. Vinicím a sklepu se tu věnují dva bratři, zároveň spolumajitelé firmy, Jarmil a Pavel Pospíšilovi.

O víně

Templarske_sklepy_Modry_portugal_biovino_1.jpg"Hrozny pro přípravu BIO vín jsou připravovány a zpracovávány v systému ekologického zemědělství s maximálním důrazem na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj", uvádí na zadní vinětě výrobce a podrobněji pokračuje v informativní knížečce zavěšené na hrdle láhve: "Templářské sklepy Čejkovice představují převratnou řadu BIO vín. I my si uvědomujeme, že nemáme Zemi na jedno použití a cítíme potřebu vrátit se ke kořenům, tedy k tradičním výrobním postupům a rovnováze v přírodě.

BIO HROZEN

Půdy, ale i keře ekologických vinic, nejsou zatěžovány chemickými pesticity a hnojivy. Hrozny jsou vyprodukovány bez použití chemických insekticidů, fungicidů a hnojiv. Vitální révy tak přirozeně produkuje obrané látky (např. resveratrol), které nejen že zodpovídají za ochranu révy před chorobami, ale chrání i zdraví nás - konzumentů. Ekologické vinice jsou domovem vzácných a ohrožených druhů hmyzu a rostlin.

BIO VÍNO

Ani ve vínech tak nejsou stopy cizorodých pesticidů a dovolují nám okusit čistou odrůdovou chuť, kterou znali naši dědové. Při vinifikaci se zříkáme všech dnes běžně používaných přípravků - čisté kultury kvasinek a jejich živných solí, enzymů a čiřidel. Jediné, co si enologové Templářských sklepů neodpustili, je uchovávání BIO vín v nerezových tancích, částečně řízená teplota při kvašení a použití bentonitu ke stabilizaci proti bílkovinným zákalům. BIO vína jsou proto zemitá a mají zřetelný archetypální charakter.

Nákupem ekologicky vyprodukovaných vín podporujete špičkové vinaře prosazující návrat k zemědělství, které dává žanci na kvalitní život i dalším generacím.

Tradiční pěstování hroznů a výroba vína je pro nás věcí cti, úcty, nadšení, ale i pýchy z vykonané práce."

Toliko sáhodlouhé povídání, které ze zavěšené knížečky však musíte číst téměř lupou, jak malý byl použit font. Ale zpět k zadní vinětě, kde najdeme výrobcem uvedený senzorický profil vína: "Víno temně rubínově barvy s odstíny povidel. Ve vůni oslovuje výrazná ovocnost s nádechem kompotovaných višní v hořké čokoládě. Chuť je příjemně hladká až sametová s tónem třešňové pecky a kořenitostí v závěru."

Senzorická analýza

Velmi hluboká barva, málem až pro odrůdu netypická. Jiskra je přítomna, i když přes vysoký odstín barvy až těžko určitelná. Vůni dominuje lehká, navinulá ovocitost s podtóny přezrálého peckového ovoce. Chuť je příjemně zaoblená, vínu nechybí jemná, dobře zakomponovaná kyselinka. V dochuti jsou patrné dřevité tóny - víno zrálo v sudu a nebo byly při výrobě užity přípravky na bázi taninů.

Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 84 bodů

Celkové shrnutí

 • Název vína, odrůda: Modrý Portugal
 • Ročník: 2009
 • Jakostní zařazení: pozdní sběr
 • Biocertifikace: CZ-Biokont-03
 • Alkohol: 12%
 • Zbytkový cukr: 2,6 g/l
 • Kyseliny: 4,9 g/l
 • Evidenční číslo jakosti: 31E-10/39
 • číslo šarže: 2/09
 • Objem láhve: 0,75 l
 • Maloobchodní cena: 216 CZK (včetně 20% DPH)
 • Číslo výrobku: 12349
 • Balení: kartón 6 lahví

Jde o příjemné, pitelné víno bez nutnosti zásadního přezkoumávání či hloubání. Najde své příznivce mezi všemi vrstvami milovníků vína. Cena je vyšší, ale za ochutnání určitě stojí. Víno není určeno pro archivaci, odhaduji je skladovací potenciál do zenitu na 2-3 roky od sklizně.

Víno vybral, ochutnal a komentářem opatřil Richard Stávek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,