Mléko z farmy přímo zákazníkům

Výkupní ceny mléka v mlékárnách jsou pod náklady zemědělců na jeho produkci. Zemědělci začínají přemýšlet, že by se mohli bez mlékáren obejít. Jednou z cest je i zavádění prodejních automatů, ze kterých si bude moci zákazník sám natočit kvalitní čerstvé domácí mléko.  

Agromont představil automat na mléke

automat_na_ml__ko.jpgNa výstavě Země živitelka představila společnost AGROMONT Vimperk s.r.o. dávkovač mléka. Jde o nerezový přístroj se zaizolovaným chladícím zařízením, umožňujícím bezpečný přímý odběr mléka zákazníky. Nerezová nádrž na kolečkách má kapacitu až 260 litrů. Dávkovací jednotka a dávkovací hadice má automatické čištění a přístroj automaticky sleduje teploty a množství. V případě potíží se přístroj sám spojí s mobilním telefonem provozovatele. Automat odměřuje mléko podle hodnoty vhozených mincí. Průtok je možné regulovat pomocí tlačítka STOP. Zároveň je zde také tlačítko na vodu, takže je možné vymýt si přímo u automatu nádobu. Přebytky tekutin mizí v odpadovém kanálku pod automatem. V místě instalace zařízení na prodej mléka - automatu, je tedy třeba zajistit přítok vody, samozřejmě elektrický proud a případný odtok. Automat je možné umístit na domě nebo ve volném boxu s tím, že je třeba dořešit tepelnou izolaci.

Automaty již fungují

automat_na_ml__ko2.jpgAutomat na mléko je zařízení, které již 5 let slouží v Osvětimanech na Uherskohradištsku a to dokonce na dvou místech. Jedno slouží panu Koukalovi k přímému prodeji mléka od jeho 7 krav, druhé využívá zemědělské učiliště. Osvětimany mají pouhých 400 obyvatel - přesto pan Koukal prodá denně 60 litrů mléka - tj. obsah jednoho barelu, uloženého v lednici v domě, na kterém je automat instalován. Během sezóny se objem prodaného mléka zvýší až třikrát. V prosinci 2008 , kdy se cena mléka v Krkonoších pohybovala od 6.50 do 12 (bio) korun, prodával pan Koukal litr mléka za 16 Kč.

Zájem stoupá

Dle informací Agrární komory ze Svitav se zemědělci na Svitavsku připravují na přímý prodej mléka spotřebitelům. Chtějí ho prodávat přes automaty. Denně vyprodukují farmáři ve východní části Pardubického kraje přes 240 tisíc litrů mléka, za které dostávají od zpracovatelů méně peněz než jsou výrobní náklady. „Alespoň část bychom ho chtěli prodávat přímo a získat tak za něj více peněz", tvrdí ředitel svitavské Agrární komory Josef Gracias.

"I přes sdružování zemědělců nedochází k navýšení ceny mléka. Vidíme proto cestu v tom, aby se zvýšil odbyt produkce přímo ze zemědělských podniků. Proto se v současné době snažíme i o to, aby zemědělci své mléko prodávali přímo spotřebitelům. Jednou z cest je i zavádění prodejních automatů přímo u zemědělců, kde si bude moci zákazník přímo z tohoto automatu natočit kvalitní čerstvé domácí mléko," doplňuje ředitel Gracias.

Dne 1.9.2009 vydal ústřední ředitel Státní veterinární správy Doc. MVDr. Milan Malena,PhD. stanovisko, ve kterém jsou uvedeny podmínky, za kterých je možno prodávat produkty prvovýroby - syrové mléko z automatických prodejních zřízení. Kompletní znění stanoviska SVS  je možno získat na krajské veterinární správě Vašeho kraje.

Příklad z Itálie

Příklad nové možnosti odbytu mléka z Itálie může být inspirativní i pro české a slovenské chovatele dojnic.
Biofarma Azienda v lokalitě Roteglia, Castellarano a Sassuola na severu Itálie uvedla do provozu automaty na čerstvé kravské mléko. Biofarma klade především důraz na zajištění maximální komfortu pro chované dojnice, což zmiňuje také v reklamním sloganu na prodej mléka. Dalším důvodem, proč se chovatelé rozhodli takovým způsobem propagovat svoji produkci, je podle jejich názoru skutečnost, že lidé již vůbec neznají, jak vypadá a chutná přírodní, husté kravské mléko. Konzistence mléka je odlišná, je bohaté na vitamíny a minerální soli, není nijak tepelně ani chemicky upravované.
Nadojené mléko farmář přefiltruje a zchladí na 2 až 4 oC, přelije do 200 litrových nádob a chladírenským vozem rozváží do automatů. Mléko je jednou měsíčně kontrolované a analyzované kompetentním veterinárním lékařem. Každých 24 hodin se z automatu neprodané mléko vyprázdní a po vyčistění zásobníku se nahradí čerstvým.
Funkce automatu je velmi jednoduchá. V pravé části jsou ve vitríně k dispozici plastové a skleněné lahve, skleněné stojí 0,5 a plastové 0,2 €. Každá řada lahví je označena číslem. Po vhození mincí uvede zákazník na displeji číslo řady a příslušná láhev vypadne. Následně se otevře nerezový kryt, do kterého se vloží láhev a naprogramuje množství mléka. Protože jsou láhve litrové, dávkuje se buď 0,5 nebo 1 l. Prázdná láhev vypadne i s uzávěrem, kterým se potom naplněná láhev uzavře. Cena jednoho litru mléka z automatu je 1 €. V obchodech se přitom cena 1 litru baleného mléka pohybuje okolo 1,5 € i více.
Automat na mléko je umístěn v dřevěné chatce, která stylově zapadá do okolního horského prostředí. Kromě automatu je zde integrován ještě zásobník na papírové ubrousky na otření lahví a rukou zákazníků. V rohu dřevěného přístřešku je umístěn kamerový systém na ochranu automatu. 

Dodavatel automatu na mléko:

AGROMONT Vimperk spol. s r.o.
Bohumilice 88
384 81 Čkyně
Tel.: 388 423 143
Web: www.agromont.cz
Email: firma@agromont_cz
Ing. Josef Kordík, jednatel
Tel: 602 271 541
e-mail: kordik@agromont_cz


Zdroj: Agronavigátor.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,