Miss Kompost 2011

Kompostovaci_ohradka_maly.jpg Občanské sdružení Ekodomov si Vás dovoluje pozvat na vyhlášení soutěže Miss Kompost 2011 . To proběhne v neděli, 11. září od 15 hodin v rámci Biodožínek firmy Countrylife v Nenačovicích u Berouna. Celý program bude moderovat herečka Simona Babčáková.  

A o co v této soutěži vlastně jde? Nepředstavujte si vnadné ženy v plavkách, soutěží zde totiž opravdu komposty. Každý soutěžící zaslal fotografii svého kompostu, uvedl míry, jídelníček a nějakou příhodu či pohádku spojenou s kompostováním. Celkem se letos sešlo 26 příspěvků. Z nich vybrala odborná porota sestavená z členů Ekodomova 5 nejvydařenějších a ty se příští neděli utkají o vítězství a titul Miss Kompost 2011. Každý z nich dostane svého obhájce, můžete se těšit například na zpěvačku Petru Černockou nebo moderátorku Petru Kruntorádovou. Hudební doprovod zajistí kapela Úžas v rytmu.

Na jaké „krasavce“ se tedy můžete těšit?

Kompost č. 1 nám zaslal pan Pavel, nemá to na vyhlášení daleko, protože je přímo z Nenačovic. Pana Pavla zaujala myšlenka otočných kompostérů, nelíbila se mu však jejich poměrně vysoká cena. Proto se jako správný český kutil rozhodl vyrobit si takový kompostér sám. Cenově se vešel do 1000 Kč. Když kompostér „krmí“, má prý pocit, jako by losoval čísla loterie a nepotřebuje k tomu ani notáře.

kompost_1.jpgKompost č. 2 patří manželům Ivě a Ondřejovi z Prahy a nachází se v zahrádkářské kolonii v Praze Cholupicích. Je vyroben z lískového proutí a má dvě komory. V jedné z nich se hromadí bioodpad, ve druhé pak již přeházený kompost z předchozího roku. Ten je zakryt černou netkanou textilií a krásně se na něm daří cuketám. Minulou zimu pan Ondřej na kompost vysypal dvě lísky zapomenutých scrvklých jablíček. Ta však zmizela dříve, než stihla zkompostovat, protože posloužila jako potrava okolo žijícím bažantům.

kompost_2.jpgKompost č. 3 patří paní Marii z Českých Budějovic. Kompostů má hned několik. Na fotografii je „kompost hlavní“, dále má „silo na listovku“, kde slehává listí, „čmeláčník“, který obsahuje tuhé stvoly rostlin a slouží jako útulek pro čmeláky a ještě místo, kde kompost pod fólií v poslední fázi zraje, než je přemístěn do zásobníku k dalšímu využití. Nejvíce nás však paní Marie zaujala svou básní, zde je jen krátká ochutnávka:

Neumíš vodu, Neumíš ticho, Neumíš šero, Neumíš svítání, Neumíš východ, Neumíš západ - Jsi jenom hovado, Co třídí odpad

kompost_31.jpgKompost č. 4 patří panu Vítovi z Hradce Králové, který má přezdívku Spído. Jedná se o doma vyrobený vermi (žížalí) kompostér, který má dvě věže (proto ho Spído pojmenoval Worms Tower Composter), každá věž má tři patra a spodní zásobník s výpustným otvorem a kohoutem. Patra jsou vyrobena z přepravek z recyklovaného materiálu, každý box má ve dně vyvrtané díry, takže žížaly mají prolézačku. Hlavní přínos vidí majitel v ekologickém zpracování bioodpadu a také nízké ceně celého zařízení (není prý potřeba ani hypotéka).

kompost_41.jpgKompost č. 5 nám zaslal pan Miroslav rovněž z Hradce Králové. Jeho kompostér je vyroben ze sendvičových izolačních panelů, které zbyly ze stavby. Ty si pan Miroslav sám nařezal a smontoval, aby si z nich vyrobil naprosto vzorový kompostér se třemi boxy (komorami). První komoru plní bioodpady, zhruba po třech měsících ji pak přehodí do druhé komory, kde probíhá „horká“ fáze tlení. Po dalších třech měsících putuje směs do třetí komory a nakonec ji čeká ještě prosátí přes síto, než je použita na záhony.

kompost_51.jpgPokud Vás zajímá, který kompost z této pětice nakonec zvítězil, stačí přijet na vyhlášení, popřípadě se po akci podívat na www.ekodomov.cz. A pokud máte nějakého adepta na vítěze na své zahradě, můžete se do naší soutěže přihlásit v příštím roce.

Ať žije Miss Kompost 2012!

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,