Ministr zemědělství konečně začíná odstraňovat nesmyslé předpisy

Ivan_Fuksa_ministr_zemedelstvi1.jpg Ministr zemědělství Ivan Fuksa představil zásadní kroky ke snížení byrokratické zátěže zemědělců. Rychle se změní vyhlášky spadající do kompetence ministra. Následovat budou návrhy rozsáhlých úprav zákonů.  

Jak vyplývá z tiskové zprávy ministerstva zemědělství, rozhodl se současný ministr zemědělství opravdu naslouchat stížnostem drobných zemědělců. 

Rušení zbytečných nařízení

Antibyrokratická komise, která je poradním orgánem ministra, upozornila ministra v uplynulých dnech na několik nejkřiklavějších případů, kdy jsou zemědělci vystavení přehnanému tlaku ze strany státních úředníků. Například malé farmáře v oblasti prodeje ze dvora a faremního zpracování tlačí do plnění přísných kritérií, přestože evropská legislativa umožňuje benevolentnější přístup. V některých případech dokonce úřady trvají na dodržování neodůvodněných a anachronických požadavků, ačkoli tyto přehnané podmínky obsahuje již zrušená vyhláška.

Samostatnou spornou kapitolu pak představuje přeprava zvířat, kdy české úřady na rozdíl od celé EU nerozlišují komerční přepravu a přepravu chovatelem. Dochází tak k absurdním situacím, kdy jsou chovatelé – vlastníci obtěžováni školením primárně určeným komerčním přepravcům.

„Vydal jsem okamžitě pokyn, aby veterinární správa ve všech sporných záležitostech postupovala v souladu s legislativou, ale nikoli s přehnanými nebo neopodstatněnými požadavky především vůči menším provozovatelům. Naší úlohou je vytvářet přívětivé prostředí pro zemědělce a ne jim házet klacky pod nohy umělým zvyšováním jejich nákladů v souvislosti s dodržováním iracionálních a zastaralých podmínek,“ sdělil dnes ministr zemědělství Ivan Fuksa. 

Koncepční změny – slučování a vytvoření kontrolního úřadu

Dalším důležitým bodem úsporné a debyrokratizační agendy je postupné slučování kontrolních organizací v rámci resortu MZe. „Sloučením dojde především k významným úsporám, které jsou nezbytné v celé státní správě. Druhým a neméně podstatným efektem bude zpřehlednění kontrolních postupů tak, aby zemědělce neobtěžovaly víc, než je nutné,“ shrnul ministr Fuksa.

Nový Národní úřad pro bezpečnost potravin pod sebe zahrne Státní veterinární správu, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Státní rostlinolékařskou správu, Českou plemenářskou inspekci, Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, státní veterinární ústavy a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Obdobně čeká sloučení pozemkové úřady, pozemkový fond ČR, Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond a Ústav pro hospodářskou úpravu lesa. Transformace bude probíhat postupně během přibližně tří let a vyžádá si mnohé legislativní úpravy.  Úspory plynoucí z takto razantních a rozsáhlých změn půjdou do stovek milionů korun.

Výzva zemědělcům a veřejnosti

V souvislosti s bojem se zbytečnou byrokracií vyzývá ministr Fuksa zemědělskou veřejnost k dalším podnětům proti obtěžující byrokracii. Své podněty mohou zemědělci předat ABK pomocí formuláře na webu MZe. Samotná výzva se k zemědělcům dostane prostřednictvím resortních organizací (agentury pro zemědělství a venkov, SZIF) a ministerstvo očekává i podporu profesních organizací, jako jsou Asociace soukromého zemědělství ČR, Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Podle ministra Fuksy je velmi prospěšné, aby se všechny dotčené úřady domluvily na společném postupu při získávání impulsů pro další antibyrokratizační proces.

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,