Microsoft radí, jak být ekologičtější

greeneritLogo.jpg Nákup i užívání počítačů nemusí mít takový negativní dopad na ekologii jako doposud. Společnost Microsoft uživatelům říká, jak na to.  

Věděli jste o tom, že při výrobě počítačů se často používají vzácné kovy, které se těží ilegálně nebo v zemích s nízkou ekologickou kontrolou? Uvědomili jste si někdy, jaký energeticky náročný proces se spojuje s výrobou jednoho počítače a jaký negativní dopad má jeho užívání na životní prostředí?

I navzdory těmto skutečnostem se výroba ani prodej IT technologii nezastaví. Aby se však minimalizoval dopad na ekologii, nejznámější výrobce softwarů Microsoft přišel se souborem doporučení pro majitele všech IT výrobků. Týkají se způsobu jejich nákupu, užívání i likvidace, díky čemuž může každý spotřebitel prodloužit jejich životní cyklus a zároveň i přispět k zdravější a zelenější planetě.

Nakupujte a užívejte bezpečně

Spotřebitelům například radí, aby byli pozorní již při nákupu počítače nebo monitoru a vybírali si pouze ty s certifikátem EPEAT (Electronic Product Environmental Assesment Tool), který výrobku zaručuje splnění ekologických kritérií. Stejně označení Energy Star napovídá, že daný výrobek je šetrný ke spotřebě energie.

Uživatelům se rovněž doporučuje, aby si upravili nastavení počítače tak, aby se v případě, že se delší dobu nepoužívá, iniciovalo vypnutí monitoru i pevného disku. Další šetrný způsob užívání počítače spočívá v identifikaci aplikaci, které spotřebovávají nejvíce energie ze zdroje a v jejich následné úpravě.

Recyklujte

I v momentě, kdy se uživatel rozhodne svůj počítač více nepoužívat, měl by myslet na to, jaký to může mít dopad na životní prostředí. Aby se zamezilo jakémukoli poškození půdy či podzemních vod a to kvůli chemikáliím, které obsahuje každý IT výrobek, společnost Microsoft doporučuje uživatelům odnášet staré počítače či monitory na ověřené sběrná místa či do firem zaměřených na jejich recyklaci. Důležité je myslet i na to, že před tím, než se uživatel svého počítače zbaví, měl by z něj odstranit všechny citlivé údaje, aby nedošlo k jejich zneužití.

Otestujte se

Společnost Microsoft navíc řadí všechna tato doporučení šířit mezi další uživatele. Na webové stránce http://microsoft.greeneritchallenge.org/. Test nabízí i jednoduchý test pro všechny, kteří by si rádi ověřili znalosti o tom, jak mají správně nakupovat, používat a skladovat počítač či monitor, aby co nejvíce eliminovali negativní dopad na stav životního prostředí.

Zdroj: Microsoft.org 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,